Ana Sayfa Kitap Tanıtımı Hüdâvendigâr Vilâyet Salnâmelerinde Yenişehir Kazası (1870 -1927)

Hüdâvendigâr Vilâyet Salnâmelerinde Yenişehir Kazası (1870 -1927)

Osmanlı Devletinde ilk örneğine 1847’de; Bursa’da ise 1870’te rastladığımız salnâmelerin sözcük anlamı “yıllık” demektir.

Bir yıl içerisinde herhangi bir kurumda ya da yerde meydana gelen olayları içeren salnâmelerde idari, sosyal, ekonomik, kültürel … ve birçok  alanla ilgili kesin bilgiler mevcuttur.

Aynı zamanda yazarımız olan Salih Erol, Hüdâvendigâr Vilâyet Salnâmelerinin tamamını tarayarak Yenişehir ile ilgili kısımlarını bu kitaba almıştır.

Salnâmelerin önmi günümüzde önemi giderek daha çok anlaşılmakta ve bu alanda yapılan çalışmalar artmaktadır.

Hüdâvendigâr Vilâyet Salnâmelerinde Yenişehir, Türkiye’de salnâmeleri bir ilçe ölçeğinde baz alarak yayımlanmış ilk çalışmadır. Yazar, birebir aktarmanın ötesine geçerek, günümüz okurunun anlamasını kolaylaştıracak şekilde sadeleştirmeye gitmiş ve kitabın sonuna bir de sözlük eklemiştir.

Tarihi bir öneme sahip olan Bursa Yenişehir’inin Osmanlı’dan Cumhuriyete olan değişimini bu eser sayesinde daha iyi anlamaktayız.

Bursa merkez ve diğer ilçelerindeki salnâmelerdeki bilgilerinin tamamının günümüz harflerine aktarılarak okuyucu ve araştırmacılara sunulmasını temenni etmekteyiz.

Hazırlayan: Salih EROL
Baskı Yılı: 2011
Basım Yeri: Semih Ofset –Ankara (2.Hamur, ciltsiz baskı)
Sayfa Sayısı: 416

280 total views, 1 views today

Comments

Comments