Quantcast
BursaÔÇÖda Medfun Sadrazamlar ve Vezirler – Belgesel Tarih

Ekrem Hayri PEKER
Ekrem Hayri  PEKER
BursaÔÇÖda Medfun Sadrazamlar ve Vezirler
  • 18 Kas─▒m 2018 Pazar
  • +
  • -
  • Ekrem Hayri PEKER /

Loading

Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n Yeni┼čehir il├žesinden sonra ba┼čkenti olan ve Edirne, sonras─▒nda ─░stanbulÔÇÖun ba┼čkent olmas─▒na ra─čmen ├Ânemini koruyan; Osmanl─▒n─▒n AnadoluÔÇÖdaki ba┼čkenti konumunda olan Bursa, fethinden sonra bir ├žekim merkezi olmu┼čtur.

Geni┼člemek i├žin s├╝rekli f├╝tuhat yapan BursaÔÇÖya sadece sava┼č├ž─▒lar─▒yla alplar gelmedi, AnadoluÔÇÖdan, AcemÔÇÖden ├žok say─▒da molla ve bilim adam─▒ da geldi. Bursa k─▒sa zamanda bir bilim merkezi oldu ve ├žok say─▒da medrese a├ž─▒ld─▒. ├çok say─▒da molla ve bilim adam─▒ yeti┼čti.

Bursa Osmanl─▒n─▒n s├╝rg├╝n yerlerinden biri olma ├Âzelli─čini y─▒k─▒lana kadar korudu. Osmanl─▒n─▒n s├╝rg├╝n yerlerinin ba┼č─▒nda Bursa, Rodos, K─▒br─▒s ve Limni adalar─▒ geliyordu.

─░stanbulÔÇÖda ├žok say─▒da sadrazam, vezir, molla ve devlet adam─▒n─▒n t├╝rbesi var. Bu t├╝rbelerin ├žo─ču da Ey├╝psultan semtindedir. BursaÔÇÖda Osmanl─▒n─▒n kurulu┼č y─▒llar─▒nda bu t├╝r uygulamalar─▒ pek g├Âremeyiz. T├╝rbeler sadece padi┼čahlar i├žin yap─▒lm─▒┼čt─▒r desek yeridir. Padi┼čah t├╝rbeleri gibi muhte┼čem yap─▒ Emirsultan t├╝rbesidir. BursaÔÇÖda Demirta┼č Pa┼ča, Umur Bey, Hamza Bey, Daye Hatun, ┼×air ─░brahim Pa┼ča gibi kendi yapt─▒rd─▒klar─▒ camilerin, medreselerin hazirelerinde g├Âm├╝l├╝ olanlar─▒n d─▒┼č─▒nda vezirler, pa┼čalar genelde Emirsultan mezarl─▒─č─▒ ve P─▒narba┼č─▒ mezarl─▒klar─▒na g├Âm├╝lm├╝┼člerdir.

MuradiyeÔÇÖdeki Osmanl─▒ padi┼čahlar─▒n─▒n ├Âzel mezarl─▒─č─▒n─▒ konumuz d─▒┼č─▒nda tutuyoruz.

Mollalar, tarikat ┼čeyhleri ve mollalar genelde tekkelerin veya camilerin hazirelerine g├Âm├╝lm├╝┼člerdir. Bu hazirelerin bir k─▒sm─▒ yak─▒n zamanda ortadan kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r. Esas zarar─▒ BursaÔÇÖda ya┼čanan yang─▒nlar ve depremler tarihi yap─▒larla beraber bu mezarlar─▒ yok etmi┼čtir.

Alaaddin Bey: Osman GaziÔÇÖnin alt─▒ o─člundan birisidir. Orhan BeyÔÇÖden b├╝y├╝k olmas─▒na ra─čmen, onun lehine beylikten feragat etti. Beyli─čin te┼čkilatlanmas─▒nda, devle┼čme s├╝recine ├Ânemli katk─▒lar─▒ olmu┼čtur.

Hisar i├žinde iki mescit, bir zaviye yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Vefat etti─činde babas─▒ Osman BeyÔÇÖin t├╝rbesine g├Âm├╝lm├╝┼čt├╝r.

Lala ┼×ahin Pa┼ča: Orhan Bey zaman─▒nda yeti┼čmi┼č ve ┼×ehzade MuratÔÇÖa lala olarak tayin edilmi┼čtir. Lala unvan─▒ buradan gelmi┼čtir.┬á Sultan Murat padi┼čah olunca lalas─▒n─▒ RumeliÔÇÖye beylerbeyi olarak tayin etti. Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n ilk Rumeli beylerbeyidir.

Lala ┼×ahin Pa┼ča, RumeliÔÇÖnde ├žok say─▒da ┼čehir fethetti. Ni┼čÔÇÖin fethi s─▒ras─▒nda vefat etti. KirmastiÔÇÖde(Mustafakemalpa┼ča) yapt─▒rd─▒─č─▒ t├╝rbeye defnedildi.

BursaÔÇÖda bir medrese, mektep, mescit ve han; KirmastiÔÇÖde cami, zaviye ve k├Âpr├╝ yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

├çandarl─▒ Ali Pa┼ča: ├çandarl─▒ Hayrettin Pa┼čaÔÇÖn─▒n b├╝y├╝k o─čludur. I. Murat ve Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒t d├Ânemlerinde 25 y─▒l veziriazaml─▒k g├Ârevinde bulunmu┼čtur. RumeliÔÇÖnde ├žok say─▒da ┼čehri fethetmi┼čtir. Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n b├╝y├╝k o─člu Emir S├╝leymanÔÇÖ─▒ Ankara Sava┼č─▒ÔÇÖndan ka├ž─▒rarak ├Ânce BursaÔÇÖya g├Ât├╝rd├╝. Buradan da devlet hazinesini alarak BursaÔÇÖdan EdirneÔÇÖye g├Ât├╝rd├╝. Emir S├╝leymanÔÇÖ─▒n veziri oldu. 18 Aral─▒k 1406ÔÇÖda EdirneÔÇÖye g├Âm├╝ld├╝. Karde┼či ─░brahim Pa┼ča, cenazesini ─░znikÔÇÖe getirdi ve babalar─▒ Hayrettin Pa┼čaÔÇÖn─▒n t├╝rbesine defnetti. BursaÔÇÖda bir cami ve hamam yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi,┬á Ahmet Aziz Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r, ÔÇťAli Pa┼ča (Hayreddin Pa┼ča O─člu) Y─▒ld─▒r─▒m HanÔÇÖ─▒n vezirlerindendir. Uzun zaman sadrazaml─▒k makam─▒nda bulundu. ├çok hay─▒rsever biriydi. 813/1413 tarihinde vefat etti. Bursa’da kendi yapt─▒rd─▒─č─▒ cami-i ┼čerifte medfundur.ÔÇŁ

├çandarl─▒ ─░brahim Pa┼ča: ├çandarl─▒ Ali Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur. Sultan II. Murat devrinde 17 y─▒l sadrazaml─▒k yapm─▒┼čt─▒r. 1429 y─▒l─▒nda b├╝y├╝k vebada vefat etmi┼čtir.

Suba┼č─▒ ─░ne Bey: sultan I. Murat d├Âneminde Karesi Sancak beyi g├Ârevinde bulundu. Kosova ve Ni─čbolu sava┼člar─▒nda kendini g├Âsterdi. Ankara Sava┼č─▒ÔÇÖnda, sava┼č meydan─▒ndan Emir S├╝leymanÔÇÖla beraber ayr─▒ld─▒.┬á Fetret devrinde ├çelebi Mehmet BeyÔÇÖi destekledi. ─░sa ├çelebi ile yap─▒lan sava┼čta ├Âld├╝r├╝ld├╝. BursaÔÇÖda yapt─▒rd─▒─č─▒ ─░ne Bey MedresesiÔÇÖnin bah├žesindeki t├╝rbesine g├Âm├╝ld├╝. BursaÔÇÖda Medrese, hamam ve Bursa-Karacabey yolundaki Iss─▒z HanÔÇÖ─▒ yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

Kara Ali Bey O─člu Demirta┼č Pa┼ča:┬á Orhan Gazi zaman─▒nda Gemlik ve Ak├žakocaÔÇÖy─▒; Padi┼čah I. Murat zaman─▒nda yanboluÔÇÖyu ald─▒. Lala ┼×ahin Pa┼ča vefat edince Rumeli Beylerbeyi oldu. Manast─▒r ve Pirlepe ┼čehirlerini ald─▒. Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n emriyle SaruhanÔÇÖ─▒, daha sonra S─▒rbistanÔÇÖdaki g├╝m├╝┼č madenlerinin oldu─ču b├Âlgeyi fethetti. Mart 1404 tarihinde vefat etti. Demirta┼č Pa┼ča Camisi haziresine defnedildi.

Asbiga veya Has Bo─ča: II. MuratÔÇÖ─▒n komutanlar─▒ndand─▒r. Baz─▒ kaynaklarda kabrinin Misi k├Ây├╝nde oldu─ču yaz─▒l─▒d─▒r.

Oru├ž Pa┼ča: Kara Timurta┼č Pa┼čaÔÇÖn─▒n be┼č o─člundan birisidir. Fetret devrinde ├Ânce S├╝leyman ├çelebiÔÇÖnin, sonra ├çelebi MehmetÔÇÖin yan─▒nda yer ald─▒. Padi┼čah II. Murat devrinde vezir oldu. 1426 y─▒l─▒nda vefat etti. ┼×imdi y─▒k─▒lm─▒┼č bulunan Kapamal─▒ Mektep haziresine g├Âm├╝ld├╝. Babas─▒ ad─▒na Demirta┼č hamam─▒n─▒, kendi ad─▒na ise HisarÔÇÖda bir mescit ve hamam yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

Hasan A─ča: Yeni├žeri oca─č─▒ mensubudur. Sekbanba┼č─▒ olmu┼čtur. Kaynaklarda 1431 y─▒l─▒nda vefat etti─či yaz─▒l─▒d─▒r. Hasana─ča k├Ây├╝ne defnedilmi┼čtir. K├Âyde kendi ad─▒na han, mektep, cami ve bir zaviye yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

├çandarl─▒ Halil Pa┼ča: ├çandarl─▒ ─░brahim Pa┼čaÔÇÖn─▒n b├╝y├╝k o─čludur. Babas─▒ gibi medreseden yeti┼čmi┼čtir. Kad─▒askerlik g├Ârevinde bulunmu┼čtur. Babas─▒n─▒n ├Âl├╝m├╝nden sonra veziriazaml─▒─ča getirilmi┼čtir. Bu g├Ârevi aral─▒ks─▒z olarak 1439 ÔÇô 1453 y─▒llar─▒ aras─▒nda s├╝rd├╝rm├╝┼čt├╝r. II. Murat d├Ânemindeki i├ž ├žat─▒┼čmalar─▒ ustal─▒kla idare etmi┼č, Sultan II. MuratÔÇÖ─▒n tahtan iki kere ├žekilmesi ve tekrar tahta oturmas─▒ s├╝re├žlerini ba┼čar─▒yla y├Ânetmi┼čtir.

─░stanbulÔÇÖun ku┼čatma ├Âncesi RumelihisarÔÇÖ─▒n─▒n yap─▒m─▒nda ve toplar─▒n d├Âk├╝m├╝nde b├╝y├╝k eme─či ge├žmi┼čtir. ─░stanbulÔÇÖun fethinden sonra veziriazaml─▒ktan azledilmi┼č ve hapsedilmi┼čtir. Daha sonra idam edilmi┼čtir. Cenazesi o─člu ─░brahim Pa┼ča taraf─▒ndan ─░znikÔÇÖe getirilerek o─člu Yusuf Pa┼čaÔÇÖn─▒n t├╝rbesine defnedilmi┼čtir. Osmanl─▒ DevletiÔÇÖnde ilk idam edilen sadrazamd─▒r.

Hac─▒ ─░vaz Pa┼ča: ┬áOsmanl─▒ÔÇÖn─▒n ikinci kurucusu Sultan ├çelebi MehmetÔÇÖin en b├╝y├╝k destek├žisi olmu┼čtur. BursaÔÇÖy─▒ ku┼čatan Karamano─čluÔÇÖnun ├╝st├╝n kuvvetlerine kar┼č─▒ ┼čehri ba┼čar─▒yla savunmu┼čtur. ├çelebi MehmetÔÇÖin ├Âl├╝m├╝nden sonra Lami ├çelebiÔÇÖnin dedesi Ali Bin ─░lyas ve beraberindeki Acem ustalara Ye┼čil K├╝lliyeÔÇÖyi yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. ├çelebi MehmetÔÇÖin ├Âl├╝m├╝nden sonra tahta ge├žen Sultan II. Murat, kendisine suikast yapacak diye iftira at─▒lan Hac─▒ ─░vaz Pa┼čaÔÇÖn─▒n ├╝st├╝n├╝ aratt─▒. ├ťzerinden z─▒rh ve kama ├ž─▒kmas─▒ ├╝zerine II. Vezir g├Ârevinde bulunan Hac─▒ ─░vaz Pa┼čaÔÇÖn─▒n g├Âzlerini k├Âr ettirmi┼čtir (1427). ┬á─░vaz Pa┼ča, 1429 y─▒l─▒nda veba salg─▒n─▒nda hayat─▒n─▒ kaybetti; P─▒narba┼č─▒ÔÇÖnda Kuzgunluk mevkiine defnedildi. T├╝rbesinde o─člu Ahi ├çelebi ile birlikte yatmaktad─▒r.

Vezir Umur Bey: Vezirlik ve beylerbeyli─či g├Ârevlerinde bulundu. 1461 y─▒l─▒nda vefat etmi┼čtir. ─░lk devir Osmanl─▒ y├Âneticilerindendir. Orhan GaziÔÇÖnin arkada┼č─▒ Aykut AlpÔÇÖin torunu, Kara Timurta┼č Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur. Ankara Sava┼č─▒ÔÇÖna kat─▒lm─▒┼č ve babas─▒yla Emir TimurÔÇÖa esir d├╝┼čm├╝┼čt├╝r. Fetret devrinde ├Ânce Musa ├çelebiÔÇÖyi, sonra Mehmet ├çelebiÔÇÖyi desteklemi┼čtir. Anadolu beylerbeyi g├Ârevine getirilmi┼čtir. Padi┼čah II. Murat d├Âneminde, 1421 y─▒l─▒nda vezir olmu┼čtur. 1430 y─▒l─▒nda Umur Bey, Bursa Umurbey MahallesiÔÇÖnde cami, k├╝t├╝phane, hamam ve m├╝┼čtemilat─▒ yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Ayr─▒ca Tuzpazar─▒ÔÇÖnda kervansaray ve hamam yapm─▒┼čt─▒r. Umurbey CamiiÔÇÖnin yan─▒nda bulunan t├╝rbede g├Âm├╝l├╝d├╝r.

Bu devirde adet olmak ├╝zere kitabe ve vakfiyelerini Arap├ža de─čil de T├╝rk├že olarak yazd─▒rmas─▒, baz─▒ astronomi ve t─▒p kitaplar─▒n─▒ T├╝rk├žeÔÇÖye ├ževirtmi┼čtir.

Cezeri K├ós─▒m Pa┼ča: Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi,┬á Ahmet Aziz Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r, ÔÇťAslen M─▒s─▒rl─▒ olup Fatih Sultan MehmedÔÇÖin vezirlerindendir. Bursa’da Hz. Emir Sultan yak─▒n─▒nda bir medrese ve bir hamam yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Selanik valisi iken orada yoksullara yiyecek da─č─▒tmak i├žin bir imarethane ve b─▒r cami yapt─▒rd─▒. Islambol (lstanbul)’da Hz. Ey├╝p yak─▒n─▒nda bir medrese daha yapt─▒rd─▒. Imam CezeriÔÇÖnin ├Â─črencilerindendir. B├╝y├╝k bir ├ólim idi. M├╝barek v├╝cudu, Hz. Emir yak─▒n─▒nda bulunan medresenin bat─▒ taraf─▒nda, insanlar─▒n anas─▒ olan kabirde bulunmaktad─▒r. 890/ 1485 senesinde vefat etmi┼čtir.ÔÇŁ

Hazine-i Amire defterdarl─▒─č─▒ yapm─▒┼čt─▒r. ├ľnce ni┼čanc─▒, sonra vezir olmu┼čtur. Fatih Sultan Mehmet taraf─▒ndan ┼×ehzade Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n defterdarl─▒─č─▒na tayin edilmi┼čtir.

┼×ehzade S├╝leymanÔÇÖ─▒n Saruhan valili─činde ve defterdar─▒ olmu┼čtur. Medreseden ba┼čka Hamam ve imaret yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Yapt─▒rd─▒─č─▒ medrese yal ├žal─▒┼čmalar─▒ s─▒ras─▒nda y─▒k─▒lm─▒┼čt─▒r. Medresede on oda ve bir eyvan bulunuyordu.

ÔÇťSafiÔÇŁ┬á mahlas─▒yla ┼čiir yazm─▒┼čt─▒r.┬á Devrin ├╝nl├╝ ┼čairi Ahmet Pa┼čaÔÇÖn─▒n etkisi oldu─ču s├Âylenir. Divan─▒ vard─▒r.

Vezir Ahmet Aziz Pa┼ča: H├╝d├óvendig├ór ve Kocaeli mutasarr─▒fl─▒─č─▒ g├Ârevlerinde bulunmu┼čtur. Ocak 1814 tarihinde vefat etmi┼čtir. Kara├želebizade Abd├╝laziz Efendi soyundand─▒r. ├ť├ž├╝nc├╝ deftardarl─▒k ve tersane eminli─či g├Ârevlerinde bulundu. 1806ÔÇÖda ├çarhac─▒ Ali Pa┼čaÔÇÖyla beraber ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖn─▒n berkitilmesi g├Ârevlerinde bulundu. 1811ÔÇÖde vezir oldu. Mezar─▒ Ye┼čil T├╝rbeÔÇÖnin yan─▒nda set ├╝zerindedir. Aziz Pa┼ča, KaradenizÔÇÖle ─░zmit K├ÂrfeziÔÇÖni bir kanalla birle┼čtirmek i├žin ├žal─▒┼čma ba┼člatm─▒┼čt─▒r. BursaÔÇÖda mutasarr─▒fl─▒─č─▒ g├Ârevinde bulundu─ču s─▒rada harap durumdaki cami, t├╝rbe ve ├že┼čmeleri onartm─▒┼čt─▒r.

Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi,┬á Ahmet Aziz Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r, ÔÇťPa┼ča Kap─▒s─▒’n─▒ d├╝zene koyarak Bursa’da adaletin koruyucusu oldu, adaleti tesis etti. Bursa’y─▒ yeni ba┼čtan ihya eyledi. Sultan Orhan T├╝rbesi’ni yeni ba┼čtan tamir edip senede bir mevlid-i ┼čerif i├žin vak─▒flar kurdu. B├╝y├╝k sultanlar─▒n cami, t├╝rbe ve medreselerini, kimini vak─▒flardan, kimini kendi bedeninden tamir eyledi. Sedba┼č─▒ÔÇÖnda M├╝ft├╝ Abd├╝laziz Efendi CamiiÔÇÖni ihya eyledi. H├ós─▒l─▒ Bursa’da her ne kadar harap cami, medrese ve mescit varsa hepsini ihya etmeye gayret etti. Pa┼ča Kap─▒s─▒ kar┼č─▒s─▒nda g├╝zel bir ├že┼čme yapt─▒rd─▒. Herkesin iyili─čini isteyen, iyiliksever bir z├ót-─▒ ┼čerif idi. Abit (ibadet eden) ve zahit idi. Daha bir├žok g├╝zel vas─▒flar─▒, bu fakirin Vefey├ót (Ravza-i v├╝zer├ó)’─▒nda uzun uzun anlat─▒lm─▒┼čt─▒r. Bursa’da vezirlik m├╝ddeti: 16 a. 26 ┼×evval 1227/1812 Cumartesi g├╝n├╝ saat 7’de Bursa’ya geldi. 16 Muharrem 1229/1813 Cumartesi gecesi Hakk’a vas─▒l olup ├çelebi Sultan T├╝rbesi kap─▒s─▒nda ecdad─▒ Kara ├çelebi yak─▒n─▒nda defnedildi. Vezirler i├žinde evliya demeye lay─▒k biri idi. Eski sadrazamlardan ─░brail Bakan─▒ Ahmed Pa┼ča, BursaÔÇÖda emekli iken Aziz Ahmed Pa┼ča’n─▒n te┼čviki ile ├çelebi Sultan T├╝rbesi’nin ihyas─▒nda k─▒rk-elli kese harcad─▒. Bunda da delalet sevab─▒na nail oldu. Ad─▒ ge├žen Ahmed Pa┼ča, Erzurum valisi iken g├Â├žt├╝.

─░sa Bey: Vezir Beyaz─▒t Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur. BursaÔÇÖda vefat etmi┼čtir. Babas─▒n─▒n Ye┼čil semtindeki medrese ve t├╝rbesinin yan─▒na defnedilmi┼čtir. BursaÔÇÖda mescit, mektep, imaret, medrese ve han yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

Fen├ór├«z├óde Ahmed Pa┼ča: ┬á┬áGazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Hul├ósat├╝l-Vefey├ót adl─▒ eserinde Fen├ór├« z├óde Ahmed Pa┼ča i├žin ┼čunlr─▒ yazar,ÔÇŁ Molla Fen├ór├« o─čullar─▒ndan b├╝y├╝k bir ├ólim idi. ├ľnce ┼čeyh├╝lislam, sonra sadrazam oldu. Daha sonra Bursa’ya s├╝rg├╝n edildi. D├╝nya mevkiinden ayr─▒ld─▒ktan sonra Molla Fen├ór├« yak─▒n─▒nda en y├╝ce r├╝tbeye nail oldu. Bursa’n─▒n ete─činde ├çatal F─▒r─▒n civar─▒nda, Halvet├« Tekkesi olan cami-i ┼čerif bu zat─▒n binas─▒d─▒r. 867/1462 tarihinde vefat etmi┼čtir.ÔÇŁ

Mehmet Pa┼ča: Lala ┼×ahin Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur. Mehmet ┼×emsettin Pa┼ča olarak bilinir. G├╝rleÔÇÖye ba─čl─▒ Gemi├ž k├Ây├╝nde bir zaviye yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Padi┼čah II. Murat devrinde vefat etmi┼čtir. Bu k├Âye defnedilmi┼čtir. Ancak k├Ây ta┼č─▒nd─▒─č─▒ i├žin mezar─▒ndan bir iz kalmam─▒┼čt─▒r.

Bedrettin Pars Bey: Padi┼čah II. Murat devrinde sarayda g├Ârev yapm─▒┼čt─▒r. ┼×ehrek├╝st├╝ÔÇÖnde cami ve zaviye yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Buradaki t├╝rbesine defnedilmi┼čtir.

Mahmut ├çelebi: ├çandarl─▒ ─░brahim Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur. Bolu sancakbeyli─či yapm─▒┼čt─▒r. ─░znikÔÇÖte vefat etmi┼čtir. ─░znikÔÇÖte bir cami, imaret ve mektep yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

Emirsultan Mezarl─▒─č─▒

Bu mezarl─▒k, P─▒narba┼č─▒ mezarl─▒─č─▒ndan yakla┼č─▒k y├╝z y─▒l sonra olu┼čmu┼čtur. Bu mezarl─▒kta g├Âm├╝l├╝ Sadrazam, vezir, ┼čeyh├╝lislam ve pa┼čalar ├╝zerinde yapt─▒─č─▒m ara┼čt─▒rmalarda rastlad─▒─č─▒m tarihi ┼čahsiyetleri yaz─▒ya d├Âkt├╝m.

Bu mezarl─▒kta ├žok say─▒da devlet g├Ârevlisi, tarikat mensuplar─▒, seyyidler, subaylar, Kazaskerler, saray g├Ârevlileri, mutasarr─▒flar, t├╝ccarlar, m├╝derrisler, mollalar, ┼čehir e┼čraf─▒ ve bunlar─▒n e┼člerinin mezarlar─▒ bulunuyor.

-Mehmet Dervi┼č Pa┼ča: H├╝d├óvendig├ór Vilayeti As├ókir-i Zaptiye Alay─▒ Komutan─▒, 19 Aral─▒k 1890 tarihinde vefat etmi┼čtir

-Bursa Kumandan─▒ ErkanÔÇÖ─▒harp Mustafa K├óz─▒m Pa┼ča: FransaÔÇÖda tahsil g├Ârm├╝┼čt├╝r. ─░zmir ve ─░zmit ┼čimendifer komiserlikleri, Anadolu ve RumeliÔÇÖnde komutanl─▒klarda bulunmu┼č, ikinci kez g├Ârev yapt─▒─č─▒ BursaÔÇÖda 1892 y─▒l─▒nda vefat etmi┼čtir.

-S├╝vari Mirlivas─▒ Dervi┼č Hac─▒ Ahmet Pa┼ča: 1897 y─▒l─▒nda vefat etmi┼čtir

-Sarayl─▒ Mehmet L├╝tfullah Pa┼ča: Ekim:1862 tarihinde vefat etmi┼čtir.

-Batumlu Hasan Pa┼ča: Aral─▒k 1905 tarihinde vefat etmi┼čtir.

-Osman Pa┼ča: Erzurum ve Diyarbak─▒r valiliklerinde bulunmu┼čtur. Eyl├╝l 1817ÔÇÖde vefat etmi┼čtir. Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Osman Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r,ÔÇťT├╝rk Osman Pa┼ča, emekli iken Bursa’ya s├╝rg├╝n edilen Osman Pa┼ča, Pa┼ča Kap─▒s─▒ yak─▒n─▒nda bulunan ├ľmerz├óde Kona─č─▒’na indi; ak┼čam katline emir geldi. Katline Bursa valisi Dervi┼č Pa┼ča hazretlerinin kethud├ó (yard─▒mc─▒)’s─▒ Fevzi Pa┼ča tayin edildi ve c├óm-─▒ ┼čehadeti n├╝┼č ettirdiler. 1236/1820 senesinde rahmet-i Hakk’a kavu┼čan Osman Pa┼ča Emir Sultan civar─▒nda defnedilmi┼čtir.ÔÇŁ

-Halil ─░brahim Pa┼ča: BursaÔÇÖda valilik yapm─▒┼čt─▒r. Ak┼čemseddin s├╝lalesindendir. ┼×ubat 1849 tarihinde vefat etmi┼čtir.

-Baylanl─▒ Mustafa Pa┼ča: Emir├╝l hac g├Ârevinde bulunmu┼čtur. Halep ve SaydaÔÇÖda valilik g├Ârev inde bulunmu┼čtur. Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Hul├ósat├╝l-Vefey├ót adl─▒ eserinde, Kaymakam Eski Hac Emiri Mustafa Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r; ÔÇťEski Hac Emiri Mustafa Pa┼ča devlet adamlar─▒ndand─▒r. Sultan Abd├╝lhamid Han’a sadrazam oldu. Sonra ├ťsk├╝dar’da emekli iken Yusuf Ziya Pa┼ča onu Bursa’ya s├╝rd├╝. Bu s├╝rg├╝nden sonra Isparta valili─čine getirildi. Daha sonra Bursa’da emekli oldu. Alim, faz─▒l, salih ve ├órif bir vezir idi. Mustafa Pa┼ča 26 Zilhicce 1229/1813 senesinde vefat etti. Allahu ta├óla ona rahmet eylesin.ÔÇŁ

-Bahriyeli Kaptan Kadir Pa┼ča: 1826 y─▒l─▒nda vefat etmi┼čtir.

-Hac─▒ Mustafa Pa┼ča: Sadrazam kaymakaml─▒─č─▒ g├Ârevinde bulunmu┼čtur. 1814 tarihinde vefat etmi┼čtir.

-Vezir Hac─▒ Mustafa Pa┼ča: 1778 y─▒l─▒nda vefat etmi┼čtir. Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Hul├ósat├╝l-Vefey├ót, Mustafa Pa┼ča i├žin ┼čunlar─▒ yazm─▒┼čt─▒r, ÔÇť Mirahur Mustafa Pa┼ča [Allah rahmet eylesin) Sultan Mustafa’n─▒n ├žok yak─▒nlar─▒ndan idi. ├ť├ž tu─č ile Bursa valisi oldu. Belde ay├ón─▒ Yahni Kapanz├óde el-Hac Ahmed Efendi Kona─č─▒’nda bulundu. Bir sene vezirlik g├Ârevinden sora delirdi, durumu bir sene vekil idare etti. 1192/1778’de vefat etti─činde Emir Sultan Cami-i ┼čerifinin bat─▒ taraf─▒nda defnedildi.ÔÇŁ

-┼×erif M├╝said Pa┼ča: Mekke ┼×erifi Abd├╝lmuttalipÔÇÖin torunudur. ┼×ubat 1901 tarihinde vefat etmi┼čtir. ┼×erif Abd├╝lmuttalib Pa┼ča, B├╝y├╝k ┼×erifi Galip Efendi’n─▒n o─člu olarak 1790 do─čumlu ve II. Mahmud taraf─▒ndan Mekke ┼×erifi atand─▒ ve kuzeni 18 A─čustos a─čustosunda ba┼čard─▒. Eyl├╝l 1827’de g├Ârevden al─▒nm─▒┼č ancak Temmuz 1851’de yeniden se├žilmi┼č ve 6 Ocak 1856’da ikinci kez g├Ârevden al─▒nm─▒┼č ve Haziran 1880’de yeniden atanarak nihayet 17 A─čustos 1882’de g├Ârevden al─▒nm─▒┼čt─▒r. 29 Ocak 1886’da evinde Mina, Mekke yak─▒nlar─▒ndaki ├Âld├╝, sekiz o─člu ve iki k─▒z─▒ b─▒rak─▒p. ┼×erif Muhittin Targan’n─▒n b├╝y├╝k dedesidir.

-Salih Pa┼ča: D─▒ra├ž Sanca─č─▒ mutasarr─▒fl─▒─č─▒n─▒ yapm─▒┼čt─▒r. 17 May─▒s 1890 tarihinde vefat etmi┼čtir.

-Necip Pa┼ča: Rumeli Beylerbeyi payeli, ├že┼čitli sancaklarda valilik g├Ârevinde bulundu.

-Mehmet Tahir Pa┼ča (Dilsiz Pa┼ča): ├ťnl├╝ Osmanl─▒ m├╝ellifi Bursal─▒ Mehmet Tahir BeyÔÇÖin dedesidir.

P─▒narba┼č─▒ Mezarl─▒─č─▒

BursaÔÇÖdaki ilk ve en b├╝y├╝k M├╝sl├╝man mezarl─▒─č─▒d─▒r. P─▒narba┼č─▒ mezarl─▒─č─▒ndan yakla┼č─▒k y├╝z sene sonra Emirsultan Mezarl─▒─č─▒ olu┼čmu┼čtur. Hazireler ve ┼čimdi olmayan Deveciler Mezarl─▒─č─▒ ve di─čer mezarl─▒klar daha sonra olu┼čmu┼čtur. 20. Y├╝zy─▒l─▒n ba┼č─▒nda BursaÔÇÖya gelen seyyahlar, P─▒narba┼č─▒ Mezarl─▒─č─▒ÔÇÖn─▒n BursaÔÇÖn─▒n en b├╝y├╝k mezarl─▒─č─▒ oldu─čunu yazm─▒┼člard─▒r.

Kar┼č─▒s─▒nda bulunan Mevlevi tekkesi ve civar─▒ndaki di─čer tekkelerin men suplar─▒ bu mezarl─▒─ča g├Âm├╝lm├╝┼člerdir. Mevleviler, Nak┼či ┼čeyhleri, mollalar, subaylar, t├╝ccarlar, e┼čraf ve e┼čleri bu mezarl─▒─ča g├Âm├╝lm├╝┼čt├╝r. 19. As─▒rda BursaÔÇÖya g├Â├žm├╝┼č Bo┼čnaklar ve Prizrenliler buraya g├Âm├╝lm├╝┼člerdir.

-Hac─▒ ├ľmer Ag├óh Pa┼ča: Mirliva, D├Ârd├╝nc├╝ Ordu levaz─▒m reisli─činde bulundu.1909 Rumeli Beylerbeyi payeli -Ahmet Vas─▒f Pa┼ča: Rumeli Beylerbeyi payeli, ─░┼čkodra mutasarr─▒fl─▒─č─▒nda bulunmu┼čtur.

-Ahmet Hamdi Pa┼ča: ┬áZaptiye Naz─▒r─▒.

-Seyyid Cafer Pa┼ča [Emir G├óz├« O─člu):

Aslen Bursal─▒d─▒r. Bir m├╝ddet nak├«b├╝’l-e┼čref (Peygamber soyundan olanlar─▒n i┼člerini g├Ârmek ├╝zere h├╝k├╝met├že tayin olunan memur) oldu. Sonra G├╝rc├╝ Mehmed Pa┼ča ├╝├ž tu─č verdikten sonra Karaman valisi oldu. Emekli olduktan sonra Bursa’da vefat etti. P─▒narba┼č─▒ Mezarl─▒─č─▒’nda bir y├╝ksek mahalde medfundur (Allah rahmet eylesin).

┬á-Ahmed Pa┼ča┬á(1426 – ├Â. 1497): Kendisi Fatih Sultan Mehmet’in ├Â─čretmenidir. Ahmet Pa┼ča, Sultan II. Murat saltanat d├Ânemi kazaskerlerinden Veliy├╝ddin bin ─░lyas EfendiÔÇÖnin o─čludur.
Ahmet Pa┼ča e─čitimini II. Murat d├Âneminde EdirneÔÇÖde yapm─▒┼č ve o d├Ânemde ge├žerli bilgiler yan─▒nda Arap├ža ve Fars├ža da ├Â─črenmi┼čtir. E─čitimini bitirdikten sonra, ├Ânce BursaÔÇÖda Muradiye MedresesiÔÇÖne m├╝derris olarak tayin edilmi┼č ve sonra 1451 (hicri 855)de Edirne Kad─▒s─▒ g├Ârevine atanm─▒┼čt─▒r. Fatih Sultan II. Mehmet’in tahta ge├žmesinden sonra kazasker olmu┼č ve onun muhasipli─či ve ├Â─čretmenli─či g├Ârevlerinde bulunmu┼čtur. Sonra vezirlik r├╝tbesine y├╝kselmi┼čtir. ├é┼č─▒k ├çelebi’ye g├Âre birka├ž fesat├ž─▒n─▒n iftiras─▒na u─črad─▒─č─▒ i├žin gazaba gelen padi┼čah taraf─▒ndan vezaretten azledilmi┼č ve hapse at─▒lm─▒┼čt─▒r.
Ahmet Pa┼ča, daha sonra otuz ak├že yevmiyeli olarak ile BursaÔÇÖya tayin edilip orada Orhaniye, Muradiye ve Emir Sultan medrese vak─▒flar─▒n─▒n m├╝tevellili─či ile g├Ârevlendirilmi┼čtir. Sonra s─▒ras─▒yla Sultan├Ân├╝ (Eski┼čehir), Tire ve Ankara’da sancak beyli─či g├Ârevine atanm─▒┼čt─▒r. FatihÔÇÖin 1481ÔÇÖde ├Âl├╝m├╝nden sonra II. BayezidÔÇÖin zaman─▒nda tekrar eski itibar─▒n─▒ kazan─▒p BursaÔÇÖya sancak beyi olarak tayin olunmu┼čtur. O g├Ârevde iken 1496 (hicri 602) y─▒l─▒nda Bursa’da ├Âlm├╝┼č ve Muradiye Camii yan─▒nda kendi yapt─▒rd─▒─č─▒ medrese yan─▒nda g├Âm├╝lm├╝┼č ve sonradan bir t├╝rbe in┼ča edilmi┼čtir.

***

Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Hul├ósat├╝l-Vefey├ót,┬á adl─▒ kitab─▒nda yer alan di─čer ┼čahsiyetler:

-Tahir ├ľmerz├óde Osman Pa┼ča: Pederleri Ali Tahir, Cezeriyye’yi ve ol havaliyi zaptettikten sonra Arap ├╝lkesine kol sald─▒. Cezayirli Hasan Pa┼ča gidip i┼čini bitirdi. Evlatlar─▒n─▒ al─▒p ─░stanbul’a g├Ânderdi. Osman Pa┼ča yedi sene ─░stanbulÔÇÖda misafir oldu. Sonra iki tu─č ile Bursa’ya verildi ve vergi i┼čleriyle g├Ârevlendirildi. Kendisi ibadet ve okuyarak vakitlerini ge├žirirdi. D├╝nyay─▒ ├žok iyi tan─▒yan, velilik mertebesine ula┼čm─▒┼č bir zat idi. Vefat etti─činde G├Âkdere civar─▒nda Eski Pa┼ča Kap─▒s─▒ yak─▒n─▒nda bulunan mescid-i ┼čerif biti┼či─činde defnedildi. Bursa vezirli─či 26 y─▒l s├╝rm├╝┼č, 1222/1807 senesinde vefat etmi┼čtir.

-Kara Hasan Pa┼ča: ┬áMolla FenariÔÇÖnin medrese arkada┼č─▒ ve ulem├ódand─▒r. Sonra vezir oldu. Vefat etti─činde kendi hay─▒r eseri olan medresesinde defnedilmi┼č ve rahmet-i HakkÔÇÖa ula┼čm─▒┼čt─▒r. ─░├ži ve d─▒┼č─▒ mamur ┼čerefli bir insand─▒.

-Hamza Bey: II. Mehmed ve II. Murat d├Ânemi vezirlerinden olan Amasyal─▒ Beyaz─▒d Pa┼ča’n─▒n karde┼čidir. Hamza Bey, Osmanl─▒ donanmas─▒n─▒ Gelibolu tersanesinde yenileyerek 40 kadar gemiden olu┼čan bir filo ile 1428 y─▒l─▒nda Ege Denizi’ne a├ž─▒larak Venedikliler’in elindeki baz─▒ adalar─▒ ya─čmalam─▒┼čt─▒r. Sultan II. Murat ile birlikte Selanik ablukas─▒na, 1429 y─▒l─▒nda filo komutan─▒ olarak kat─▒lm─▒┼č ve Selanik’in al─▒nmas─▒na katk─▒s─▒ olmu┼čtur.
─░stanbul ku┼čatmas─▒ s─▒ras─▒nda 18 Nisan 1453’de Fatih Sultan Mehmet taraf─▒ndan Osmanl─▒ donanmas─▒ komutanl─▒─č─▒na ve Gelibolu Sancakbeyli─či’ne atand─▒. ─░stanbul’un Fethi s─▒ras─▒nda Osmanl─▒ donanmas─▒na komuta etti. Fetihten sonra Ege Adalar─▒n─▒ almakla g├Ârevlendirildi. ─░mroz, Limni ve Ta┼čoz adalar─▒n─▒n Osmanl─▒ egemenli─čine ge├žmesini sa─člad─▒. Ocak 1456’da kaptan-─▒ deryal─▒k g├Ârevinden azledildi. Anadolu Beylerbeyi r├╝tbesiyle Karamano─člu ─░shak Bey’in ├╝zerine g├Ânderildi. Onu da yendikten sonra Rumeli Beylerbeyi oldu.
EflakÔÇÖa el├ži olarak g├Ânderilme g├Ârevi verildi. Bu g├Ârevi yapmakta iken Kaz─▒kl─▒ Voyvoda taraf─▒ndan ├Âld├╝r├╝ld├╝, ┼×ehit edilen Hamza BeyÔÇÖin cesedini, o─čullar─▒ BursaÔÇÖya getirmi┼čtir. T├╝rbesi Bursa Hamzabey semtinde, MuradiyeÔÇÖnin bat─▒s─▒nda, Hamza Bey CamisiÔÇÖnin g├╝neybat─▒s─▒nda avlu i├žerisindedir.

-Kara Mustafa Pa┼ča: Fatih Sultan MehmedÔÇÖin veziri, Bah┼č├« Beyz├óde Hamza Bey’in o─čludur. Bender KalesiÔÇÖni tamir ettikten sonra Bursa valisi oldu. Kara Mustafa Pa┼ča’da 2. Beyaz─▒t’─▒n damad─▒ ve sadrazam─▒d─▒r. Bayez─▒dÔÇÖ─▒n┬ák─▒z─▒┬áHatice┬áSultanÔÇÖ─▒n e┼čidir 2. Fetret D├Âneminde Cem Sultan’─▒n taraf─▒n─▒ tutuyor diye ├ž─▒kar─▒lan dedikodu y├╝z├╝nden 1483 y─▒l─▒nda S├Â─č├╝t’te idam edildi. Bursa’da kendi ad─▒na bir kapl─▒ca ile Hamzabey MahallesiÔÇÖnde mescit yapt─▒rm─▒┼čt─▒r.

-Koca Mustafa Pa┼ča:┬á Sultan II. Beyaz─▒t ve Yavuz Sultan Selim devirlerinde kap─▒c─▒ba┼č─▒ g├Ârevlerinde bulunmu┼čtur. Cem SultanÔÇÖ─▒n ortadan kald─▒r─▒lmas─▒nda g├Ârev alm─▒┼čt─▒r. Sultan SelimÔÇÖin gazab─▒na u─čram─▒┼č ve idam edilmi┼čtir. Mezar ta┼č─▒nda ÔÇťSabih├╝l hayrat Koca Mustafa Pa┼čaÔÇŁ yaz─▒l─▒d─▒r. Yan─▒nda o─člu Mehmet Bey medfundur.

Bayezid-i Veli ve Sultan Selim sadrazam─▒d─▒r. ┼×ehz├óde Mehmed ile gizli yaz─▒┼čmalar─▒ padi┼čah nezdinde anla┼č─▒ld─▒. Bursa’ya s├╝rg├╝n edildi ve daha sonra ┼čehit oldu. Nurlu kabri P─▒narba┼č─▒ Kabristan’─▒n─▒n ortas─▒nda, Kalenderhane civar─▒nda bulunan bir m├╝nzev├« tekkededir. ─░stanbul’da k─▒rk adet h├╝cre ile bir Halvetiye Tekkesi ve civar─▒nda bir cami ve b├╝y├╝k bir medrese yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Hay─▒r ve hasenat─▒ pek ├žok olan bu zat, 919/1513 senesinde vefat etmi┼čtir

***

Falih R─▒fk─▒ Atay, Yeni Mecmua ├Âzel say─▒s─▒nda BursaÔÇÖda medfun di─čer v├╝zeray─▒ yazm─▒┼čt─▒r.

Muradiye semtinde medfun Yah┼či Bey, M├╝slim mahallesinde Sel├žuk Gazi;Urganc─▒ Halil EfendiÔÇÖnin bah├žesinin alt─▒nda, kemer tonozlu bir ma─čarada Piri Pa┼ča, MaksemÔÇÖde bir Hristiyan─▒n hanesinin bah├žesi civar─▒nda merhum ve ma─čfur seyyid ┼čehit Hoca Ali Pa┼ča bin Yah┼či (1508) medfundurlar.

KAYNAK:

-Gazziz├óde Seyyid Abd├╝llatif Efendi, Hul├ósat├╝l-Vefey├ót, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2014

-Kara, Mustafa, BursaÔÇÖn─▒n ve Balkanlar─▒n G├Ân├╝l Sultanlar─▒, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2016

– Kara, Mustafa, BursaÔÇÖda Tarikatlar ve Tekkeler, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2012

-Karata┼č, Ali ─░hsan, Osmanl─▒ D├Ânemi Bursa S├╝rg├╝nleri (18-19. As─▒rlar), Bursa-2009, Emin Yay─▒nlar─▒

-Mermutlu, Bedri-├ľcalan, Hasan Basri, Bursa Hazireleri, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2011

– Mermutlu, Bedri-├ľcalan, Hasan Basri, Emirsultan Mezarl─▒─č─▒, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2012

– Mermutlu, Bedri-├ľcalan, Hasan Basri, P─▒narba┼č─▒ Mezarl─▒─č─▒, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa

– Mermutlu, Bedri-├ľcalan-Sevim, Sezai-Yava┼č, Do─čan, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2013

-├ľcalan, Hasan Basri-Sevim, Sezai-Yava┼č, Do─čan, Bursa Vakfiyeleri-1, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa

-Yeni Mecmua Bursa ├ľzel Say─▒s─▒, Bursa B├╝y├╝k┼čehir Belediyesi, Bursa-2013

Ekrem Hayri PEKER

Kimya m├╝hendisi, ara┼čt─▒rmac─▒, yazar. Bursa Mustafakemalpa┼čaÔÇÖda (1954) do─čdu. Anadolu ├ťniversitesi Kimya M├╝hendisli─či b├Âl├╝m├╝ mezunu. TUB─░TAK veri taban─▒na kay─▒tl─▒ ÔÇťTeknoloji tabanl─▒ Ba┼člang─▒├ž Firmalar─▒na ├ľzel ─░┼č Geli┼čtirmeÔÇŁ ment├Âr├╝, C Grubu i┼č G├╝venli─či uzman─▒ olarak Nano kimyasallar─▒n tekstil materyallerine uygulamalar konusunda ├╝niversitelerde konferanslar verdi. Yay─▒nlanm─▒┼č kitaplar─▒ndan baz─▒lar─▒: "Ku┼č├žuba┼č─▒ Hac─▒ Sami Bey", "├ľzbek Mektuplar─▒", "Ye┼čim Ta┼č─▒ - ├ľn T├╝rkler ve T├╝rk Tarihinden Kesitler", "Kafkasya'dan Anadolu'ya - Zekeriya Efendi". Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. E-Posta: [email protected]

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Etiketler:
Ekrem Hayri Peker

BU MAKALELER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  • YEN─░