Quantcast
Enver Paşa’nın kayıp otomobilinin gizemi – Belgesel Tarih

Uğur Bora YUMAK
Uğur Bora  YUMAK
Enver Paşa’nın kayıp otomobilinin gizemi
  • 27 Kasım 2021 Cumartesi
  • +
  • -
  • Uğur Bora YUMAK /

Toplam: 2,557 , Bugün: 1 Okuma

Resmi yada gayri resmi hiç bir Türkçe kaynakta Enver Paşa‘nın Erdmann & Rossi marka otomobili ile ilgili bir bilgi bulamazsınız.

Bu otomobilin hikayesi Saddam Hüseyin’in oğlu Uday Hüseyin‘in koleksiyonunu araştırırken karşımıza çıktı. Erdmann & Rossi markasını araştırırken Enver Paşa için otomobil yaptıkları bilgisine ulaştık.

Enver Paşa’nın otomobilinin markası  Erdmann & Rossi

Erdmann & Rossi markası Willi Erdmann tarafından 1897 yılında Almanya’da kurulan bir otomotiv şirketi olarak kayıtlara geçmiş. 1906 yılında Eduard Rossi adındaki otomotiv girişimcisi ile yapılan ortaklık ile markanın adı Erdmann & Rossi olmuş. Savaş döneminde bombardımana maruz kalmış olan markanın arşivlerinin büyük bölümü yok olmuş.

Kuruluşundan itibaren kendi otomobillerini üreten Erdmann & Rossi 1918’den sonra  Rolls-Royce, Bentley, Horch, Bugatti ve BMW gibi araçların karoserlerini kullanmaya başlamış.

Erdmann&Rossi-540K-1

Rolls-Royce, Bentley, Horch, Bugatti ve BMW alt yapısı üzerine kendi tasarımlarını inşa etmiş olan Erdmann &Rossi günümüzde Mybach ile Mercedes ortaklığının öncüsü gibidir.

1900’lü yılların başında Alman imparatoru II. Wilhelm  Erdmann & Rossi markasına otomobiller sipariş ederek müttefiklerine bunları hediye etmiş.

1935 model Erdmann ve Rossi BMW 319 Coupé

Bu özeller kulübü için otomobil yapan markanın Saddam Hüseyin’in garajında ortaya çıkışı.

Erdmann & Rossi 1935 yılında henüz 21 yaşında olan Irak Kralı Ghazi için Mercedes 540K tabanlı özel üretim bir otomobil yapmış. Kral Ghazi 26 yaşında başka bir otomobil ile yaptığı kazada hayatını kaybetmiş. Erdmann & Rossi 540K otomobili 2003 yılına kadar Saddam ailesinin gizli koleksiyonunda saklanmış.

Amerikan ordusunun 2003 yılında Irak topraklarını istila etmesinden sonra koleksiyondaki bir çok otomobil parçalandı, yakıldı ya da ortadan kayboldu.

Lamborghini Diablo ve Ferrari 348ts enkazları

1912 yılında Osmanlı Savaş Bakanı Enver Paşa’ya bir otomobil gönderdiklerini öğrendik. Bu bilgiyi Wiki gibi açık kaynak kodlu yada forum sitelerinden değil Erdmann & Rossi ‘nin web sayfasında bulabilirsiniz.

Otomobil 1912 model Mercedes 10/20 HP üzerine inşa edilmiş. Erdmann & Rossi Torpedo modeli olarak özelleştirilen otomobilin  günümüze kadar hayatta kalabilmiş örneklerini bulmak mümkün. Asıl sürpriz olan ise Enver Paşa’nın bu otomobil ile çekilmiş olan çok net diyebileceğimiz fotoğrafını bulmak oldu.

Mercedes10-20 HP Erdmann Rossi

ictenyanmali.com  ekibi ve gözlerine güvendiğimiz bir kaç otomobil meraklısı ile her iki otomobilin aynı olup olmadığını inceledik. Küçük detaylara kadar bakıldığında Enver Paşa’nın otomobilin içinde iken çekilmiş bu fotoğraftaki aracın Erdmann & Rossi Torpedo olduğuna kanaat getirdik.

Enver Paşa’nın otomobil ile çekilmiş olan 2. fotoğrafı

Sizce her ikisi aynı otomobil mi?

Enver Paşa’ya hediye edilen bu otomobil ne yazık ki ortadan kaybolmuş. Yanmış, parçalanmış veya diğer felaketlere maruz kalmış diyemiyoruz çünkü akıbeti bilinmiyor.

Erdmann & Rossi markası son yıllarda tekrar hayata döndü. Kendi markaları başta olmak üzere özel üretim otomobillere restore hizmeti vermekte.

Not: Günümüzde fotoğrafı çekilmiş olan Erdmann & Rossi ile Enver Paşanın fotoğrafları arasındaki tek fark farlar ve konumlandırıldığı yükseklikler olarak göze çarpıyor.

Uğur Bora YUMAK

1982 İzmir doğumlu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Makine ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde Uluslararası ilişkiler mezunu. Otomobiller ve tarihçeleri hakkında içerik oluşturuyor. www.ictenyanmali.com blog sayfasının sahibi... eposta: [email protected]

FACEBOOK YORUMLARI

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Uğur Bora Yumak
  • YENİ
Arıburnu Muharebeleri! Göze Göz, Dişe Diş

Arıburnu Muharebeleri! Göze Göz, Dişe Diş

Tayfun ÇAVUŞOĞLU, 3 Aralık 2022
Enginar

Enginar

Özden Bekir KARAKAŞ, 3 Aralık 2022
Yaraya Anason Basmak!

Yaraya Anason Basmak!

Özden Bekir KARAKAŞ, 3 Aralık 2022
Medeniyeti kaplayan toz; Çimento’nun Tarihi

Medeniyeti kaplayan toz; Çimento’nun Tarihi

Haber Merkezi, 24 Kasım 2022
Caddede Buluşalım

Caddede Buluşalım

Deniz DALKILINÇ, 24 Kasım 2022
Conservation of dome mosaics of Hagia Sophia in Istanbul

Conservation of dome mosaics of Hagia Sophia in Istanbul

A.Gülçin KÜÇÜKKAYA, 24 Kasım 2022
Musluk Yörük Hayratı

Musluk Yörük Hayratı

Hasip ÖZTÜRK, 23 Kasım 2022
Sorularla Kafkasya – Bölüm 1

Sorularla Kafkasya – Bölüm 1

Mesut YILMAZ, 23 Kasım 2022
Türkülerin Atası Muzaffer Sarısözen

Türkülerin Atası Muzaffer Sarısözen

Dr. Halil ATILGAN, 16 Kasım 2022
Anadolulu Olma Bilinci ve Duyarlılığı

Anadolulu Olma Bilinci ve Duyarlılığı

Tahsin ŞİMŞEK, 9 Ekim 2022