Quantcast
Hebron’da ta┼č k├╝lt├╝r├╝ – Belgesel Tarih

Tankut S├ľZER─░
Tankut  S├ľZER─░
Hebron’da ta┼č k├╝lt├╝r├╝
  • 10 Haziran 2018 Pazar
  • +
  • -
  • Tankut S├ľZER─░ /

Loading

G├╝n├╝m├╝z EL HAL─░L Kenti oldu─čunu daha ├Ânce bildirdi─čimiz Musa dininin ilk tohumlar─▒n─▒n at─▒ld─▒─č─▒ kentte o denli ilgi ├žekici inan├ž gruplar─▒ ve etkinlikleri vard─▒ ki; g├╝n├╝m├╝z Ortado─ču ihtilaflar─▒ ile semav├« dinler aras─▒nda var oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m├╝z ihtilaflar─▒n temelinde i┼čte bu kentin inan├žlardaki derinli─či ve farkl─▒ topluluklar─▒n ayk─▒r─▒ dini ayinleri yatmaktad─▒r dersek yan─▒lmay─▒z. Olaylara KES─░N ─░NAN├çLILAR olarak bakanlar─▒n g├Âr├╝┼čleri beni ilgilendirmez. ├ç├╝nk├╝ tarih ┼čuuru bunu kabul etmez.

Bir d├╝┼č├╝n├╝n, her 60 y─▒lda bir tekrarlanan ve 5-7 y─▒l s├╝ren dinsel ayinler, toplu s├╝nnet t├Ârenleri bunlar─▒n en ilgi ├žekici olanlar─▒d─▒r. G├Âksel baz─▒ gezegenlerin ilgi ├žeken hareketlerinin g├Âzlemlenmesi dini eylem ve inan├žlar─▒ a├ž─▒k├ža derinden etkiliyordu.

Bug├╝n konumuz bu ayinler de─čil. Bu konulara elbette gelece─čiz. 28 ┼×ubat tarihinde sitede yay─▒nlanan ve konuyu olu┼čturan ├édem; semav├« dinlere g├Âre insan─▒n ilk atas─▒,┬á Adom (ADOM─░TE tarikat─▒) s├Âzc├╝klerinin ┼×EYTAN olarak KIRMIZI anlam─▒nda birle┼čen bir i├žerikle kabul g├Ârd├╝─č├╝n├╝n nedenlerini anlatm─▒┼čt─▒k. ┬áYani ─░nsan m─▒ ┼×eytan, ┼×eytan m─▒ ─░nsan? O g├╝nlere g├Âre var─▒lm─▒┼č kesin bir kanaat de─čildi.

Anne karn─▒nda Esau ve Yakup; ikiz karde┼čler ayn─▒ ger├že─če i┼čaret ediyordu! Yani g├╝n├╝m├╝z hangi semav├« inanc─▒na bakarsan─▒z bak─▒n, bu ger├žek de─či┼čmez; var olu┼č itibar─▒ ile yani.

Yani o g├╝nlerin bu alg─▒lamas─▒n─▒n g├╝n├╝m├╝zde; ÔÇśÔÇÖ┼×eytan gibi adam!ÔÇÖÔÇÖ ya da ÔÇśÔÇÖ┼×eytan─▒n hizmetine girmi┼č!ÔÇÖÔÇÖ veya buna benzer kendinizin de ├╝retebilece─či ├žok c├╝mle kal─▒b─▒na sahip oldu─čunuzdan eminim. Bir sorun kendinize; ÔÇśÔÇÖNeden bu c├╝mle kal─▒plar─▒na sahipsiniz ki?ÔÇÖÔÇÖ ├ç├╝nk├╝ dil, s├Âzl├╝ k├╝lt├╝r├╝ ta┼č─▒r. Nereye kadar? O bilginin gereksiz oldu─ču g├╝ne kadar!

─░┼čte ├édem ve Adomit (┼×eytan) k─▒rm─▒z─▒ anlam─▒nda oldu─ču i├žin ta┼č k├╝lt├╝r├╝n├╝n de ba┼člang─▒c─▒ oldu. G├╝n├╝m├╝z├╝ ├žok├ža ve halen etkileyen bu 5 bin y─▒ll─▒k inan├ž etkile┼čimi bir TA┼× k├╝lt├╝r├╝n├╝ de Musa dini izleyicilerinin kendilerinden ├Ânce var olan arkaik inan├žlar─▒ da b├╝nyelerinde ta┼č─▒yarak gerek ─░sev├« ve gerekse de Muhammed├« inan├žlar─▒ etkilemeyi ba┼čararak g├╝n├╝m├╝ze ta┼č─▒yabilmi┼čtir.

Tak─▒ d├╝kk├ónlar─▒nda i┼č bu ta┼č k├╝lt├╝r├╝ ├╝zerine ├Ânemli d├╝zeyde hatun al─▒c─▒lar yok mu yani!

Hebron YARGI G├ľG├ťSL├ť─×├ť

ÔÇśÔÇÖTitizlikle hesaplanm─▒┼č ├Ârg├╝yle Ho┼čen Mitpat yap. Onu EfodÔÇÖun yap─▒ld─▒─č─▒ ┼čekilde yapacaks─▒n. Alt─▒n s─▒rma, g├Âk mavisi, erguvani ve k─▒rm─▒z─▒ y├╝nlerin, e─črilmi┼č ketenle b├╝k├╝lmesinden elde edilmi┼č ipliklerle yap onu. ─░kiye katlad─▒─č─▒nda 1 zeret boyu ve 1 zeret eniyle kare ┼čeklinde olacak. Onu, d├Ârt s─▒ra ta┼č yerle┼čtirilecek bi├žimde ta┼č yuvalar─▒yla doldur. ODEM, P─░TDA ve bereket ile bir s─▒ra- bu ilk s─▒rad─▒rÔÇÖÔÇÖ

HO┼×EN koruyucu bir g├Â─č├╝sl├╝k olarak ÔÇśÔÇÖHesaplanm─▒┼č ├Ârg├╝ÔÇÖÔÇÖ olup ÔÇśÔÇÖBir a─čac─▒ topra─ča ba─člayan k├Âk!ÔÇÖÔÇÖ gibidir; Yani HAYAT A─×ACI.

Biz ÔÇśÔÇÖyarg─▒ g├Â─č├╝sl├╝─č├╝ÔÇÖÔÇÖ┬á ya da ÔÇśÔÇÖKarar G├Â─č├╝sl├╝─č├╝ÔÇÖÔÇÖ de denilen ├╝zerine de─čerli ta┼člar─▒n yerle┼čtirildi─či, g├Â─čse tak─▒lan kare ┼čeklindeki bir tak─▒dan s├Âz etmek istiyoruz. Ayr─▒ca ÔÇśÔÇÖmuskaÔÇÖÔÇÖ k├╝lt├╝r├╝n├╝n de k├Âk├╝n├╝ olu┼čturur. Bu g├Â─č├╝sl├╝k; karar vericilerin hatal─▒ kararlar─▒ i├žin Tanr─▒ÔÇÖn─▒n aff─▒n─▒ dileyerek halk─▒n geneliyle ilgili kararlar─▒n verilmesinde aktif rol oynamak ├╝zere d├╝zenlenmi┼čtir.

ÔÇśÔÇÖHo┼čenÔÇÖin ├Ân y├╝z├╝ ├╝zerinde YakovÔÇÖun o─čullar─▒n─▒n isimlerinin yaz─▒l─▒ oldu─ču on iki k─▒ymetli ta┼čla doldurulacak ve bu ta┼člar─▒n her biri kendi yuvas─▒nda duracakt─▒r,ÔÇÖÔÇÖ TalmudÔÇÖa g├Âre.

Metinde belirtilen k─▒ymetli ta┼člar─▒n t├╝rleri hakk─▒ndaki g├Âr├╝┼čler farkl─▒d─▒r. Yani ki┼čiye g├Âre yorum i├žeren ve elbette Hibru (─░brani) kaynaklarda sadece isimler zikredilmi┼č; herkes kendi me┼črebine g├Âre almak istedi─čini als─▒n istenmi┼čtir.

Biz burada ÔÇśÔÇÖODEMÔÇÖÔÇÖ┬á denilen asl─▒ ÔÇśÔÇÖADOMÔÇÖÔÇÖ olan KIRMIZI ile ilgili ta┼čtan s├Âz etmek istiyoruz.┬á Yukar─▒da da referans verdi─čimiz konu ile s─▒k─▒ ili┼čkisi olmas─▒ nedeniyle elbette.

├ço─ču antik kaynaklar─▒n bu kavram─▒n k─▒rm─▒z─▒ ta┼č oldu─čuna dair ayn─▒ d├╝┼č├╝ncede oldu─ču belirtilmektedir. Zaten a├ž─▒klad─▒k├ža hak vereceksiniz.

Bir a├ž─▒klamaya g├Âre bu bir cornalian ta┼č─▒d─▒r. T├╝rk├žemizde yok kar┼č─▒l─▒─č─▒. Ama ÔÇśÔÇÖend├╝striyel akikÔÇÖÔÇÖ ya da volkanik koyu k─▒rm─▒z─▒, kaliteli akik diye de bilinir ve ana vatan─▒ da g├╝n├╝m├╝z T├╝rk├« devlet topraklar─▒d─▒r. Bir ├že┼čit kuvarst─▒r g├╝n├╝m├╝z bilgisinde.

Ama Hadis ne diyor? Daha ├Ânce yazm─▒┼čt─▒k: ÔÇśÔÇÖAkik bulundurunuz, sizi nazardan, hastal─▒klardan korur!ÔÇÖÔÇÖ Edomit bir haf─▒zan─▒n tezah├╝r├╝ de─čil mi yani! Elbette peygamberlerin i┼člerine ak─▒l erdirmek biz s─▒radan fanilerin i┼či de─čil, ama insan da KIRMIZI bir soydan gelince!

Yani HebronÔÇÖda (El Halil!)┬á Elbette yakut ta ayn─▒ kaderi payla┼čm─▒┼čt─▒ o muhte┼čem k─▒rm─▒z─▒ rengiyleÔÇŽ Demek ki bundan sonra di─čer ta┼člar─▒n durumuna daha rahat bakabiliriz. Elbette simgeledikleriyleÔÇŽ

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:

BU MAKALELER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  • YEN─░