Quantcast
Kaf Da─č─▒ÔÇÖn─▒n Arkas─▒ndaki ├ťlke: Abhazya – Belgesel Tarih

Kaf Da─č─▒ÔÇÖn─▒n Arkas─▒ndaki ├ťlke: Abhazya

Kaf Da─č─▒ÔÇÖn─▒n Arkas─▒ndaki ├ťlke: Abhazya

Loading

Abhaz Dernekleri Federasyonu(ABHAZFED) Genel Ba┼čkan─▒ Cengiz Ko├ž ve Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Atilla Sa─č─▒m, Bursa Haber WebTV’de Tayfun ├çavu┼čo─čluÔÇÖnun sundu─ču Man┼čet program─▒n─▒n konu─ču oldu.

Haber: Cihan KAYALI

Abhazya KaradenizÔÇÖin do─čusunda G├╝rc├╝stanÔÇÖ─▒n kuzeybat─▒s─▒nda bulunan 1992-93 y─▒llar─▒nda ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n─▒ kazanan k├╝├ž├╝k bir ├╝lke. Ancak Kuzey K─▒br─▒s T├╝rk CumhuriyetiÔÇÖnin de ya┼čad─▒─č─▒ di─čer ├╝lkeler taraf─▒ndan tan─▒nmama sorunu var. ┬áAbhazya CumhuriyetiÔÇÖnin ilk anda ┼ča┼čk─▒nl─▒kla kar┼č─▒land─▒─č─▒n─▒ ve ├╝lke olarak bilinmedi─čini s├Âyleyen ABHAZFED Genel Ba┼čkan─▒ Cengiz Ko├ž, ÔÇťAbhazyaÔÇÖn─▒n k├╝lt├╝r├╝ 5000 y─▒l ├Ânceye dayan─▒yor, ancak Abhazlar T├╝rkiyeÔÇÖde ayr─▒ bir milletten daha ├žok ├çerkezlerin bir kolu biliniyor, ama ger├žek bu de─čil bunu da yaz─▒l─▒ kaynaklarla kan─▒tl─▒yoruz. 13 y├╝zy─▒ldan itibaren krall─▒kla y├Ânetildi─čini ve b├Âlgede geni┼č bir co─črafyada hakimiyet s├╝rd├╝─č├╝n├╝ biliyoruzÔÇŁ dedi.

G├ťRC─░STAN ─░┼×GAL─░

AbhazyaÔÇÖn─▒n, 1917 Bol┼čevik DevrimiÔÇÖnden sonra Sovyetler Birli─čiÔÇÖni olu┼čturan 17 ├╝lkeden bir tanesi oldu─čunu s├Âyleyen Ko├ž, ÔÇťAncak Stalin zaman─▒nda G├╝rcistanÔÇÖa ba─član─▒yor. Ve sistemli bir ┼čekilde AbhazyaÔÇÖya G├╝rc├╝ n├╝fusu g├Â├ž ediyor. Sovyetler Birli─čiÔÇÖnin da─č─▒lmas─▒ndan sonraki d├Ânemde G├╝rcistan 1921 anayasas─▒na geri d├Ân├╝yor. Anayasaya g├Âre AbhazyaÔÇÖn─▒n ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒n─▒ tan─▒mas─▒ gerekiyor ama bu yapm─▒yor. Bug├╝nk├╝ sorunlar─▒n temel nedeni asl─▒nda bu. Bu tart─▒┼čmalar 1992ÔÇÖye kadar s├╝r├╝yor ve G├╝rcistan, AbhazyaÔÇÖy─▒ fiili olarak i┼čgal ediyor. Ve i┼čgal etti─či b├Âlgelerde zul├╝m ve vah┼čete imza at─▒yor. Ancak sava┼čmay─▒ istemeyen Abhaz halk─▒ G├╝rc├╝ kuvvetlerini yenerek sava┼č─▒ kazan─▒yorlarÔÇŁ diye konu┼čtu.

SAVA┼×A T├ťRK─░YEÔÇÖDEN DESTEK

Abhazya-G├╝rcistan sava┼č─▒na T├╝rkiyeÔÇÖden ve BursaÔÇÖdan geni┼č kat─▒l─▒mlar─▒n oldu─čunu s├Âyleyen Tayfun ├çavu┼čo─člu ─░neg├ÂlÔÇÖden sava┼ča giden ve ┼čehit d├╝┼čen Vedat Kozba ve Zafer ArgunÔÇÖu sordu. Abhazya-G├╝rcistan sava┼č─▒na SakaryaÔÇÖdan, BursaÔÇÖdan ve Eski┼čehirÔÇÖden birlik olu┼čturarak kat─▒ld─▒klar─▒ belirten Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Atilla Sa─č─▒m ┼čunlar─▒ anlatt─▒: ÔÇťT├╝rkiyeÔÇÖden sava┼ča kat─▒lan insanlar─▒n bir k─▒sm─▒ gazi olurken bir k─▒sm─▒ da ┼čehit oldu. Ve her birinin farkl─▒ hik├óyeleri var. Ancak Vedat KozbaÔÇÖn─▒n durumu ├žok farkl─▒, hayat─▒nda ilk defa o co─črafyaya gitti ve sava┼ča kat─▒ld─▒. Zaten Abhazya Kaf Da─č─▒ÔÇÖn─▒n arkas─▒nda ki bir yerdi, ata topra─č─▒yd─▒, akrabalar ordayd─▒ ama 92ÔÇÖdeki sava┼č o masal d├╝nyas─▒n─▒ da─č─▒tt─▒. Zaten Abhazlar sava┼č─▒ istemedi ve kendilerini savundular.

KARDE┼×L─░K MEZARLI─×I

Be┼čikta┼čÔÇÖ─▒n eski ba┼čkanlar─▒ndan S├╝leyman SebaÔÇÖn─▒n 1969 Adapazar─▒ do─čumlu ye─čeni Efkan Seba (Ts─▒ba) Abhazya i┼čgal edildi─činde sadece 23 ya┼č─▒ndayd─▒. Atavatan─▒ AbhazyaÔÇÖn─▒n i┼čgali ├╝zerine karde┼člerinin yard─▒m─▒na ko┼čtu. AbhazyaÔÇÖya ilk giden gruba kat─▒ld─▒. A─čustos ay─▒ bitmeden AbhazyaÔÇÖya vard─▒lar. Kas─▒m ay─▒na kadar bir├žok ├žat─▒┼čmada yer ald─▒. 3 Kas─▒m 1992 tarihinde ┼×rom b├Âlgesindeki ├žat─▒┼čmalar s─▒ras─▒nda Rusya FederasyonuÔÇÖnun G├╝rcistanÔÇÖa sa─člad─▒─č─▒ bir helikopterden a├ž─▒lan ate┼č sonucu ┼čehit d├╝┼čt├╝. EfkanÔÇÖ─▒n ┼čehadeti, T├╝rkiyeÔÇÖden birlikte gitti─či arkada┼člar─▒ndan Ekim 1967 ─░neg├Âl do─čumlu Vedat Kozba (Akar, Abhaz) i├žin b├╝y├╝k ├╝z├╝nt├╝ kayna─č─▒yd─▒. Vedat, Efkan Seba i├žin Gudauta Karde┼člik Mezarl─▒─č─▒ÔÇÖnda kendi elleriyle kabir kazd─▒. Ne var ki, EfkanÔÇÖ─▒n ailesi gen├ž ┼čehidin T├╝rkiyeÔÇÖde topra─ča verilmesini istiyordu. Efkan SebaÔÇÖn─▒n naa┼č─▒, ├Âl├╝m├╝nden 5 g├╝n sonra anavatan AbhazyaÔÇÖdan do─čdu─ču yer olan T├╝rkiyeÔÇÖnin Sakarya ili Hendek ─░l├žesi So─čuksu-Cigerde k├Ây├╝ndeki evine getirildi ve k├Ây mezarl─▒─č─▒nda defnedildi.

Girdi─či b├╝t├╝n ├žarp─▒┼čmalarda korkusuzlu─čuyla dikkat ├žeken Vedat da, arkada┼č─▒ndan birka├ž hafta sonra, O├žam├ž─▒ra cephesindeki direni┼čte (30 Kas─▒m 1992) ┼čehit oldu. Kay─▒tlara ge├žen son s├Âz├╝ ÔÇśZafer bizim olacakÔÇÖ olmu┼čtu. VedatÔÇÖ─▒n naa┼č─▒ Gudauta Karde┼člik Mezarl─▒─č─▒ÔÇÖna getirildi. T├╝rkiyeÔÇÖye g├Ânderilece─či kesinle┼čmeden ├Ânce ┼čehit arkada┼č─▒ Efkan i├žin kazd─▒─č─▒ ve bo┼č kalan o mezara kendisi defnedildi.ÔÇŁ

ABHAZYAÔÇÖYA AMBARGO

Tayfun ├çavu┼čo─čluÔÇÖnun, ÔÇťAbhazyaÔÇÖn─▒n ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒ elde ettikten sonra u─črad─▒─č─▒ ambargo var. G├╝rcistanÔÇÖ─▒n kendi ├ž─▒karlar─▒ i├žin uygulad─▒─č─▒ bu ambargonun ┼čuan ki etkileri nedir?ÔÇŁ ┼čeklindeki sorusuna cevap veren Cengiz Ko├ž, ÔÇť─░lk ba┼čta Abhazya halk─▒ neden T├╝rkiyeÔÇÖye gelmi┼čler diye d├╝┼č├╝nebiliriz ve 1864ÔÇÖte RusyaÔÇÖn─▒n yapt─▒─č─▒ s├╝rg├╝nleri eklersek Abhaz halk─▒ yok olman─▒n e┼či─čine bile gelmi┼čtir. Bizlerde s├╝rg├╝nler sonucu T├╝rkiyeÔÇÖye gelmi┼č insanlar─▒n ├žocuklar─▒y─▒zÔÇŽ 92-93 sava┼č─▒ zaferle sonu├žlan─▒nca s─▒n─▒rlar geni┼čletilebilirdi. Ancak o zamanki y├Âneticilerimizin de deyimiyle ÔÇśBizim kimsenin topra─č─▒nda g├Âz├╝m├╝z yokÔÇÖ ama topra─č─▒m─▒z i┼čgale u─črarsa bizde m├╝cadelemizi veririz. Ve sava┼č sonras─▒nda Rusya FederasyonuÔÇÖnun bile AbhazyaÔÇÖya ambargosu oldu. Rusya tarihimizi ve k├╝lt├╝r├╝m├╝z├╝ yok etmeye ├žal─▒┼čt─▒. G├╝rcistanÔÇÖ─▒n da ambargosu devam ediyor. Rusya 1998ÔÇÖde AbhazyaÔÇÖy─▒ resmen tan─▒d─▒. ┼×uanda 6 Birle┼čmi┼č Milletler ├╝yesi AbhazyaÔÇÖy─▒ tan─▒yor. T├╝rkiye maalesef tan─▒m─▒yor ama biz isteriz ki T├╝rkiye bizim vatan─▒m─▒z ve ata vatan─▒m─▒z─▒ tan─▒mal─▒. Ama ┼čuan ki konjekt├Âr tan─▒maya f─▒rsat vermiyorÔÇŁ diye konu┼čtu.

TUR─░ZM GEL─░┼×─░YOR

En ├Ânemli ge├žim kayna─č─▒n─▒n turizm oldu─čunu belirten Atilla Sa─č─▒m, ÔÇť─░stanbulÔÇÖdan 3- 3.30 saate AbhazyaÔÇÖya ula┼č─▒labiliyor. Ula┼č─▒m rahat ayr─▒ca Abhazya b├Âlgede bir cazibe merkezi konumunda RusyaÔÇÖdan ve T├╝rkiyeÔÇÖden ├Ânemli say─▒da turisti ├žekiyoruz. AbhazyaÔÇÖn─▒n geli┼čmesiyle birlikte her sene yeni yerler, yeni tesisler ve yeni tatlar─▒ turistlere ula┼čt─▒r─▒yoruz. Yani ate┼č yand─▒ kendimizi geli┼čtiriyoruzÔÇŁ diye konu┼čtu. AbhazyaÔÇÖya giden ve yak─▒ndan tan─▒ma f─▒rsat─▒ bulan Tayfun ├çavu┼čo─člu, ├╝lkenin do─čal g├╝zelliklerini ve iklimini AntalyaÔÇÖya benzetti.

T├ťRK─░YE-ABHAZYA ─░L─░┼×K─░LER─░

Son olarak s├Âz alan Atilla Sa─č─▒m, ÔÇťT├╝rkiye, RusyaÔÇÖdan ayr─▒l─▒p ba─č─▒ms─▒z olan ├╝lkeleri ilk tan─▒yanlardan oldu. Ama zaman de─či┼čince ┼čartlarda de─či┼čti Abhazya-G├╝rcistan sava┼č─▒ buna ├Ârnektir. Bug├╝n i├žin T├╝rkiye, yapm─▒┼č oldu─ču anla┼čmalar gere─či AbhazyaÔÇÖy─▒, G├╝rcistanÔÇÖ─▒n s─▒n─▒rlar─▒ i├žerisinde kabul ediyor. Ama T├╝rkiye i├žerisinde ya┼čayan bir diaspora var. Diasporan─▒n isteklerine de T├╝rkiye kar┼č─▒l─▒ks─▒z b─▒rakmad─▒. Bizde Federasyon olarak resmi makamlarla g├Âr├╝┼č├╝yoruz. Ve t├╝m sorunlarda T├╝rkiye ile mutab─▒k kald─▒k. Ayr─▒ca AbhazyaÔÇÖn─▒n T├╝rkiyeÔÇÖde temsilcisi de var. ─░li┼čkiler ve tan─▒ma konusunda biraz daha zamana ve diyaloga ihtiya├ž var. Ama bunu yava┼č yava┼č ger├žekle┼čtiriyoruz. Ge├žen y─▒l T├╝rkiye Gazeteciler FederasyonuÔÇÖnun 44. Ba┼čkanlar Toplant─▒s─▒n─▒ AbhazyaÔÇÖda yapt─▒k. Tabi bu AbhazyaÔÇÖya ├žok ┼čeyler katt─▒ ve ├žok yararl─▒ oldu. Ayn─▒ ┼čekilde BursaÔÇÖdan Nil├╝fer Kad─▒nlar Korosu konser talebinde bulundu bizi ├žok mutlu etti. Alt─▒n Karag├Âz Halk Danslar─▒ yar─▒┼čmas─▒na AbhazyaÔÇÖda davet ediliyor. Bunlar sizlerin sayesinde oldu. ├ľzellikle ┼čahs─▒n─▒za ve AbhazyaÔÇÖn─▒n tan─▒nmas─▒nda rol ├╝stlenen herkese te┼čekk├╝r ediyorumÔÇŁ dedi.

Bursa Haber, 16.1.2015

YAZAR HAKKINDA

Haber Merkezi Haber Merkezi Belgeseltarih.com sitemizde konuk yazarlara da yer veriyoruz. Yay─▒nlanmas─▒n─▒ istedi─činiz ve m├╝mk├╝n oldu─čunca akademik dille kaleme al─▒nm┼č tarih konulu yaz─▒lar─▒n─▒zla ilgili olarak, ileti┼čim sayfam─▒zdaki form vas─▒tas─▒yla bizimle ba─člant─▒ kurabilirsiniz. E-Posta: [email protected]

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
  • YEN─░
Ayazini Meryem Ana Kilisesi’ndeki O─čuz Boyu Damgalar─▒

Ayazini Meryem Ana Kilisesi’ndeki O─čuz Boyu Damgalar─▒

├ľmer Faruk D─░N├çEL, 23 May─▒s 2023
Genlerimizin Yolculu─ču

Genlerimizin Yolculu─ču

Haber Merkezi, 23 May─▒s 2023
BursaÔÇÖn─▒n de─čeri Necatibey K─▒z Meslek Lisesi’nden mezun olmak

BursaÔÇÖn─▒n de─čeri Necatibey K─▒z Meslek Lisesi’nden mezun olmak

Nurdan Çakır TEZGİN, 23 Mayıs 2023
├çelik Palas’─▒n ard─▒ ormanl─▒kt─▒ bir zamanlar

├çelik Palas’─▒n ard─▒ ormanl─▒kt─▒ bir zamanlar

Nurdan Çakır TEZGİN, 23 Mayıs 2023
Su Ar─▒tman─▒n K├╝lt├╝r Tarihi

Su Ar─▒tman─▒n K├╝lt├╝r Tarihi

─░rfan YALIN, 23 May─▒s 2023
Zekeriya Efendi 1880-1955

Zekeriya Efendi 1880-1955

Haber Merkezi, 26 Nisan 2023
Malt, Bira ve AnadoluÔÇÖda ─░├žki

Malt, Bira ve AnadoluÔÇÖda ─░├žki

├ľzdenbekir KARAKA┼×, 11 Mart 2023
Gazi’nin Stadyumu

Gazi’nin Stadyumu

Haber Merkezi, 2 Mart 2023
Ben ┼×eyh Bedreddin

Ben ┼×eyh Bedreddin

Haber Merkezi, 2 Mart 2023
Alt─▒ Bardakta D├╝nya Tarihi

Alt─▒ Bardakta D├╝nya Tarihi

Haber Merkezi, 2 Mart 2023
Anadolu ve T├╝rkler

Anadolu ve T├╝rkler

Tahsin ┼×─░M┼×EK, 26 ┼×ubat 2023
Sabunun 6 Bin Y─▒lll─▒k Tarihi

Sabunun 6 Bin Y─▒lll─▒k Tarihi

─░rfan YALIN, 25 ┼×ubat 2023