Tayfun ├çAVU┼×O─×LU
Tayfun  ├çAVU┼×O─×LU
KutÔÇÖ├╝l Am├óre Zaferi unutturuldu mu? Kim unutturdu?
  • 29 Mart 2017 ├çar┼čamba
  • +
  • -
  • Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n sonucunun bir zafer olarak kabul edilemeyece─čini ├Âne s├╝renlerin g├Âr├╝┼člerini ele┼čtirdi─čim kitab─▒m─▒n 1. bask─▒s─▒nda ÔÇťOysa 1. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ kaybetmi┼č olsak bile, bu sava┼č i├žindeki cephelerden birinde, ├çanakkaleÔÇÖde zafer kazanm─▒┼č olmam─▒z─▒n kime ne zarar─▒ var? Yoksa cephedeki isimlerden biri mi rahats─▒z ediyor bunlar─▒ÔÇŁ (1) diye sormu┼čtum.

Yan─▒t─▒ ├žok gecikmedi. 2016ÔÇÖya gelindi─čindeÔÇŽ KutÔÇÖ├╝l Am├óre zaferinin 100. y─▒ld├Ân├╝m├╝ kutlamas─▒ H├╝k├╝met taraf─▒ndan genelgelerle ├Ân plana ├ž─▒kar─▒ld─▒. Bu kutlamaya -elbette- itiraz─▒m yok.┬á Ama 2016ÔÇÖdaki ├çanakkale Zaferi kutlamalar─▒nda, kasti yakla┼č─▒mlarla Albay Mustafa KemalÔÇÖden hi├ž s├Âz edilmezken, KutÔÇÖ├╝l Am├óre zaferinin adeta davul-zurna ├žala ├žala ├Ân plana ├ž─▒kar─▒lmas─▒n─▒n, ÔÇťOsmanl─▒ÔÇÖn─▒n son d├Âneminde, Mustafa KemalÔÇÖin ad─▒n─▒n ge├žmedi─či tek zafer. O nedenle bu konu ├Ân plana ├ž─▒kar─▒ld─▒ÔÇŁ yorumlar─▒na yol a├žt─▒─č─▒n─▒ kay─▒tlara ge├žmi┼č olal─▒m.

├çok de─čilÔÇŽ ┼×u referandumu bir atlatal─▒mÔÇŽ Nisan sonuna do─čru o tarih yine gelecek ve bu konu yeniden tart─▒┼č─▒lmaya ba┼članacakÔÇŽ
ÔÇťKutÔÇÖ├╝l Am├óre zaferi unutturuldu mu? UnutturulduysaÔÇŽ Kim yapt─▒ bu i┼čiÔÇŁ sorusunun cevab─▒na da bir g├Âz atal─▒m dilerseniz!

KutÔÇÖ├╝l Am├óre ZaferiÔÇÖnin Mustafa Kemal Atat├╝rk ve ─░smet ─░n├Ân├╝ d├Ânemleri de dahil olmak ├╝zere kutland─▒─č─▒n─▒ belirtip, T├╝rkiyeÔÇÖnin Adnan Menderes h├╝k├╝meti d├Âneminde NATOÔÇÖya giri┼či s─▒ras─▒nda (1952) ─░ngiltereÔÇÖnin ÔÇťSizi NATOÔÇÖya al─▒r─▒z ancak KutÔÇÖ├╝l Am├óre ZaferiÔÇÖni bayram olarak kutlamayacaks─▒n─▒z ve tarih kitaplar─▒na koymayacaks─▒n─▒zÔÇÖ ┼čart─▒n─▒ ko┼čtu─čunuÔÇŁ s├Âyleyen akademisyenler var.

ÔÇťÔÇŽ├ťlke TVÔÇÖde Turgay G├╝lerÔÇÖin sunumuyla ekranlara gelen ÔÇśS─▒rad─▒┼č─▒ TarihÔÇÖ program─▒na konuk olan Prof. Dr. Mehmet ├çelik, tarih kitaplar─▒nda yer almayan KutÔÇÖul Ammare ZaferiÔÇÖyle ilgili ├žarp─▒c─▒ a├ž─▒klamalarda bulundu. ├çelik, zaferin ─░ngilizlerin iste─či ├╝zerine kutlanmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi.

ÔÇŽ├çelik, ÔÇťT├╝rkiyeÔÇÖnin NATOÔÇÖya girme s├╝recinde ─░ngiltere, ÔÇśNATOÔÇÖya sizi al─▒r─▒z ancak KutÔÇÖul Ammare ZaferiÔÇÖni bayram olarak kutlamayacaks─▒n─▒z ve tarih kitaplar─▒na koymayacaks─▒n─▒zÔÇÖ ┼čart─▒n─▒ ko┼čtuÔÇŽÔÇŁ dedi.

KutÔÇÖul Ammare ZaferiÔÇÖnin ─░ngiliz tarihinde g├Âr├╝lmemi┼č bir yenilgi oldu─čuna vurgu yapan ├çelik, ÔÇťTarihte ─░ngilizleri ├žok kez ma─člup ettik ama bu yenilgi ba┼čka yenilgi. Ba┼čkomutan teslim oldu, 13 General teslim oldu. 13-18 bin asker teslim oldu. KutÔÇÖul Ammare ─░ngiltere i├žin kara lekedirÔÇŁ diyerek s├Âz konusu zaferin Atat├╝rk ve ─░n├Ân├╝ d├Ânemlerinde kutland─▒─č─▒n─▒n alt─▒n─▒ ├žizdi.(2)

A┼ča─č─▒daki ÔÇťm├╝tedeyyinÔÇŁ kaynakta da, binlerce ─░ngiliz askerinin esir al─▒nd─▒─č─▒ KutÔÇÖul Amare zaferinin 1952ÔÇÖye kadar bayram olarak kutland─▒─č─▒, T├╝rkiyeÔÇÖnin (ismi zikredilmiyor ama Adnan MenderesÔÇÖin ba┼čbakanl─▒─č─▒ d├Ânemidir) NATOÔÇÖya giri┼či sonucu zaferin kutlanmas─▒n─▒n yasakland─▒─č─▒ bilgisi yer al─▒yor:

ÔÇťÔÇŽBug├╝n, Osmanl─▒ devletinin bundan tam 98 y─▒l ├Ânce ─░ngiliz kuvvetleri ve m├╝ttefiklerine kar┼č─▒ kazand─▒─č─▒ Kut-├╝l Amare zaferinin y─▒l d├Ân├╝m├╝. 1952 y─▒l─▒na kadar Kut Bayram─▒ olarak kutlanan Kut-├╝l Amare Muharebesi, 1. D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n en ├Ânemli muharebelerinden biri olarak biliniyor. Osmanl─▒ Ordusu, Kut-├╝l Amare muharebesi ile ├çanakkaleÔÇÖden sonra ─░ngiliz birliklerine kar┼č─▒ ikinci b├╝y├╝k darbeyi vurmu┼čtu.

─░NG─░L─░Z B─░RL─░KLER─░ TAMAMEN ES─░R ALINDI
Dicle Nehri k─▒y─▒s─▒nda ┼×att├╝larap kanal─▒ ile birle┼čen Basra K├ÂrfeziÔÇÖnin kuzeyi ile Ba─čdatÔÇÖ─▒n g├╝neyinde bulunan bir kasaba olan KutÔÇÖul AmareÔÇÖde muharebe de┬á ad─▒n─▒ kasabadan alm─▒┼čt─▒.

Muharebe, ┼čehrin yak─▒nlar─▒nda konu┼članm─▒┼č ─░ngiliz birlikleri ile m├╝ttefiklerinin ku┼čat─▒lmas─▒yla ba┼člam─▒┼č ve┬á kasaban─▒n Osmanl─▒ Ordusu taraf─▒ndan ele ge├žirilmesi ve 13 bin ─░ngiliz askerinin tamam─▒n─▒n esir al─▒nmas─▒yla da bitmi┼čti.

NATOÔÇÖYA G─░R─░NCE ZAFER UNUTTURULDU
Kut-├╝l Amare zaferi, T├╝rkiyeÔÇÖde 1952 y─▒l─▒na kadar Kut Bayram─▒ olarak kutland─▒. KutÔÇÖul Amare zaferinin bayram olarak kutlanmas─▒ndan rahats─▒z olan ─░ngilizler, T├╝rkiyeÔÇÖnin NATOÔÇÖya ├╝ye olmas─▒n─▒n ard─▒ndan bayram─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ i├žin bask─▒ yapt─▒. Bask─▒lar ├╝zerine T├╝rkiye, bayram kutlamas─▒na son verirken ┼čanl─▒ bir zafer yad edilemez hale geldi. ├ľte yandan ─░ngilizlerin bask─▒s─▒ o kadar yo─čundu ki Kut-├╝l Amare zaferi ve Kut Bayram─▒ÔÇÖna y├Ânelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplar─▒ndan bile silindi. Unutturulmak istendi.

MUHAREBEDE NELER OLDU?
Yeni kurulan Osmanl─▒ 6. OrdusuÔÇÖnun komutanl─▒─č─▒na atanarak 5 Aral─▒kÔÇÖta Ba─čdatÔÇÖa varan Mare┼čal Colmar Freiherr von der Goltz Pa┼čaÔÇÖn─▒n emriyle Irak ve Havalisi Komutan─▒ Miralay (Albay) ÔÇśSakall─▒ÔÇÖ Nurettin BeyÔÇÖin birlikleri 27 Aral─▒kÔÇÖta KutÔÇÖu ku┼čatt─▒. ─░ngilizler KutÔÇÖu kurtarmak i├žin General Aylmer komutas─▒ndaki kolorduyla h├╝cuma ge├žti ancak, 6 Ocak 1916 tarihli ┼×eyh Saad MuharebesiÔÇÖnde 4.000 askerini kaybederek geri ├žekildi. Bu muharebede 9. Kolordu Komutan─▒ Miralay ÔÇśSakall─▒ÔÇÖ Nurettin Bey g├Ârevinden al─▒nd─▒ ve yerine Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n kendisinden bir ya┼č k├╝├ž├╝k amcas─▒ olan Mirliva Halil Pa┼ča (Kut) getirildi.
─░ngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi MuharebesiÔÇÖnde 1.600, 21 Ocak Hannah MuharebesiÔÇÖnde 2.700 askeri kaybederek geri p├╝sk├╝rt├╝ld├╝. ─░ngilizler Mart ba┼č─▒nda tekrar taarruza ge├žti. 8 Mart 1916ÔÇÖda Sabis mevkiinde Miralay Ali ─░hsan Bey komutas─▒ndaki 13. KolorduÔÇÖya h├╝cum ettilerse de 3.500 asker kaybederek geri ├žekildiler. Bu yenilgiden dolay─▒ General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.
29 Nisan 1916 Townshend birlikleri di─čer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanl─▒ KuvvetleriÔÇÖne teslim oldu. Ku┼čatmada, ─░ngiliz kuvvetleri ve m├╝ttefikleri 23.000 ├Âl├╝ ve yaral─▒, Osmanl─▒ kuvvetleri 10.000 ┼čehit ve gazi vermi┼č, 13.100 (baz─▒ kaynaklara g├Âre 18.000) ─░ngiliz askeri esir al─▒nm─▒┼čt─▒r.ÔÇŁ
(3)

Bu vesileyle, Kut Zaferine ve Kut Bayram─▒na da de─činme, ┼čehitlerimizi sayg─▒ ve minnetle anma f─▒rsat─▒ da bulmu┼č olduk.

ÔÇŽ

1) Tayfun ├çavu┼čo─člu, ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô Yalanlar, ─░ftiralar, PolemiklerÔÇŁ, Kasta┼č Yay─▒nevi, 1. Bask─▒ ─░stanbul 2014, s.64
2) http://www.ulketv.com.tr/ozel-haber/kutul-ammare-zaferi-neden-unutturuldu
3) http://www.timeturk.com/unutturulan-zafer-kut-ul-amare/haber-138534┬á ÔÇô
Yukar─▒daki yaz─▒lar─▒n fililinin hep ÔÇťunutturmaÔÇŁ ├╝zerine kurulmu┼č oldu─ču dikkatinizi ├žekmi┼čtir. ÔÇťUnutturulan zafer, Kut-├╝l AmareÔÇŁ ifadesinde bile ayn─▒ numara var. ├ç├╝nk├╝ unutan-unutturanlar─▒n ad─▒ndan hi├ž s├Âz edilmiyor. 1952 y─▒l─▒ndaki NATOÔÇÖya girme giri┼čiminden s├Âz ediliyor.┬á Ancak ve ancak, ÔÇťo tarihte kim ba┼čbakan idiÔÇŁ diye kay─▒tlara bak─▒nca ger├žek ortaya ├ž─▒k─▒yor. Kut-├╝l AmareÔÇÖyi unutturanlar─▒n ┼čimdiki sa─č politikac─▒lar─▒n izinden y├╝r├╝mekle ├Âv├╝nd├╝kleri Ba┼čbakan Adnan Menderes ve Demokrat Parti h├╝k├╝meti oldu─čunun alt─▒n─▒ ├žizmek, okur a├ž─▒s─▒ndan yararl─▒ olabilir.

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Gazeteci / Yazar - Uluda─č ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi Alman Dili Anabilim Dal─▒ (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yay─▒n organlar─▒nda muhabir, yaz─▒ i┼čleri m├╝d├╝r├╝ ve genel yay─▒n y├Ânetmeni olarak ├žal─▒┼čt─▒. ├ça─čda┼č Gazeteciler Derne─či (├çGD) Bursa ┼×ubesi eski (1997-2001) ba┼čkanlar─▒ndan. Bursa Ansiklopedisi'ne (Y─▒lmaz Akk─▒l─▒├ž, 1. bask─▒ 2002, Burdef Yay─▒nlar─▒ No:3) madde yazarl─▒─č─▒ yapt─▒. E-Kitap Yay─▒nc─▒l─▒k taraf─▒ndan (┼×ubat 2018) yay─▒nlanan ÔÇťNutukÔÇť i├žin edit├Âr olarak Atat├╝rk ve Kurtulu┼č Sava┼č─▒ kronolojisini haz─▒rlad─▒. Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. Yay─▒nlanm─▒┼č Kitaplar─▒: 1) ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô ─░ftiralar, Yalanlar, PolemiklerÔÇť, ┼×ubat-2014, Kasta┼č Yay─▒nevi-─░stanbul 2) "1915 - ├çanakkale Sava┼č─▒nda Trakya", Eyl├╝l 2018, Haber Ajans─▒ yay─▒nlar─▒-─░stanbul E-Posta: [email protected]

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Sponsorlu Ba─člant─▒lar
  • YEN─░
TBMM 100. YA┼×INDA! Birinci Meclisin Yap─▒s─▒

TBMM 100. YA┼×INDA! Birinci Meclisin Yap─▒s─▒

28 Mart 2020, TBMM 100. YA┼×INDA! Birinci Meclisin Yap─▒s─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
─░stanbulÔÇÖun ─░┼čgalinin 100. Y─▒l─▒

─░stanbulÔÇÖun ─░┼čgalinin 100. Y─▒l─▒

23 Mart 2020, ─░stanbulÔÇÖun ─░┼čgalinin 100. Y─▒l─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Y├Âr├╝k kad─▒n─▒n─▒n mor cepkeni… Kad─▒n haklar─▒n─▒n simgesi

Y├Âr├╝k kad─▒n─▒n─▒n mor cepkeni… Kad─▒n haklar─▒n─▒n simgesi

22 Mart 2020, Y├Âr├╝k kad─▒n─▒n─▒n mor cepkeni… Kad─▒n haklar─▒n─▒n simgesi i├žin yorumlar kapal─▒
BursaÔÇÖn─▒n i┼čgali s─▒ras─▒nda Mustafa KemalÔÇÖin bir telgraf─▒

BursaÔÇÖn─▒n i┼čgali s─▒ras─▒nda Mustafa KemalÔÇÖin bir telgraf─▒

22 Mart 2020, BursaÔÇÖn─▒n i┼čgali s─▒ras─▒nda Mustafa KemalÔÇÖin bir telgraf─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Paz─▒r─▒k Hal─▒s─▒ ve Kurgan─▒

Paz─▒r─▒k Hal─▒s─▒ ve Kurgan─▒

27 ┼×ubat 2020, Paz─▒r─▒k Hal─▒s─▒ ve Kurgan─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n Girit A├ž─▒l─▒m─▒ GiritÔÇÖi kurtard─▒ m─▒?

Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n Girit A├ž─▒l─▒m─▒ GiritÔÇÖi kurtard─▒ m─▒?

27 ┼×ubat 2020, Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n Girit A├ž─▒l─▒m─▒ GiritÔÇÖi kurtard─▒ m─▒? i├žin yorumlar kapal─▒
─░neg├ÂlÔÇÖde m├╝derrislik yapan mollalar

─░neg├ÂlÔÇÖde m├╝derrislik yapan mollalar

27 ┼×ubat 2020, ─░neg├ÂlÔÇÖde m├╝derrislik yapan mollalar i├žin yorumlar kapal─▒
Tirilye Sinemalar─▒

Tirilye Sinemalar─▒

27 ┼×ubat 2020, Tirilye Sinemalar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Bursa’da Havayolu Ta┼č─▒mac─▒l─▒─č─▒ ve An─▒lar

Bursa’da Havayolu Ta┼č─▒mac─▒l─▒─č─▒ ve An─▒lar

27 ┼×ubat 2020, Bursa’da Havayolu Ta┼č─▒mac─▒l─▒─č─▒ ve An─▒lar i├žin yorumlar kapal─▒
Naz─▒m Hikmet ve Bursa S├╝rg├╝nleri

Naz─▒m Hikmet ve Bursa S├╝rg├╝nleri

13 Ocak 2020, Naz─▒m Hikmet ve Bursa S├╝rg├╝nleri i├žin yorumlar kapal─▒
Sponsorlu Ba─člant─▒lar