Quantcast
Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n son Mekke ┼×erifi Ali Haydar Pa┼ča, Fahrettin Pa┼ča ve Medine M├╝dafaas─▒ – Belgesel Tarih

Ekrem Hayri PEKER
Ekrem Hayri  PEKER
Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n son Mekke ┼×erifi Ali Haydar Pa┼ča, Fahrettin Pa┼ča ve Medine M├╝dafaas─▒
  • 09 Aral─▒k 2018 Pazar
  • +
  • -
  • Ekrem Hayri PEKER /

Loading

Ali Haydar Pa┼ča, 1866ÔÇÖda ─░stanbulÔÇÖda do─čdu. ┼×ehzadelerle beraber saray okulunda okudu. ─░kinci Me┼črutiyetÔÇÖin ilan─▒ndan sonra Ayan MeclisiÔÇÖne ├╝yesi oldu. 1910ÔÇÖda Evkaf Naz─▒r─▒, 1912ÔÇÖde Ayan Meclisi ba┼čkan─▒ oldu. 1916 y─▒l─▒nda vezir r├╝tbesiyle Mekke ┼×erifi yap─▒ld─▒. Ancak etkisi MedineÔÇÖden ├Âteye ge├žmedi. ┼×erif H├╝seyinÔÇÖin ba┼člatt─▒─č─▒ isyan yay─▒l─▒nca trenle ─░stanbulÔÇÖa g├Ânderildi. 1935 y─▒l─▒nda BeyrutÔÇÖta vefat etti. Bestek├ór ┼×erif Muhittin Targan, Ali Haydar Pa┼čaÔÇÖn─▒n o─čludur.

KUTSAL TOPRAKLARA VEDA EDERKEN

Mondros M├╝tarekesiÔÇÖnin imzalanmas─▒n─▒n ├╝zerinden ├╝├ž ay ge├žmi┼čti.┬á Bab-─▒ ├éliÔÇÖden s├╝rekli gelen telgraflar, ─░ngilizlerin bir muhriple ─░stanbulÔÇÖdan getirdi─či Osmanl─▒ yetkilileriÔÇŽ Bunlar─▒n hi├ž biri Medine Koruyucusu Fahrettin Pa┼čaÔÇÖy─▒ teslim olmaya ikna etmemi┼čti. Pa┼ča, ÔÇťBen, Peygamberimizin mezar─▒n─▒, bu asilere teslim etmemÔÇŁ diyordu. H├╝k├╝metin, padi┼čah─▒n telgraflar─▒ ona v─▒z gelmi┼čti. ─░stanbul h├╝k├╝meti, ┬áAdliye Naz─▒r─▒ Haydar MollaÔÇÖy─▒ bir ─░ngiliz z─▒rhl─▒s─▒yla Hicaza g├Ânderdi. Haydar Molla, Fahrettin Pa┼ča’dan teslim olmas─▒n─▒ istedi. Pa┼ča, ÔÇťBen Peygamberimizin mezar─▒n─▒ bunlara b─▒rakamamÔÇŁ deyip bu teklifi de reddetti.

ÔÇťElbiselerini getirdiler, giydirdiler. Koltuklar─▒na girdiler, B├ób-ur Rahma ├Ân├╝ne kadar g├Ât├╝rd├╝ler. Pa┼ča, burada ba┼č─▒n─▒ ├ževirdi. Ac─▒l─▒ ve h├╝z├╝nl├╝, her ┼čeyden umudu kesmi┼č bir bak─▒┼čla H├╝cre-i ResullullahÔÇÖa (Peygamberimizin mezar─▒) bakt─▒ÔÇŽ Aniden k─▒l─▒├ž ve tabancas─▒n─▒ hat─▒rlad─▒. Bunlar─▒ getirdiler. Pa┼ča, ÔÇťG├Ât├╝r├╝n├╝z, Hazret-i PeygamberÔÇÖin k─▒z─▒ Hayrunnisa Hazret-i FatmaÔÇÖya emanet ediniz. Medine savunucusunun k─▒l─▒c─▒n─▒, tabancas─▒n─▒ ancak o koruyabilirÔÇŁ dedi. Emanetleri g├Ât├╝r├╝p yerine koydular. Sonra otomobile bindirildi. Koluna bir kaymakam, kar┼č─▒s─▒na bir jandarma y├╝zba┼č─▒s─▒ yerle┼čtirildiÔÇŽ Medine ve onu m├╝dafaa eden Fahrettin Pa┼ča b├Âylece teslim oldu.

Mekke ┼×erifi, sonunda ─░ngilizlerin te┼čvikiyle isyan etmi┼čti. Ku┼č├žuba┼č─▒ E┼čref BeyÔÇÖin ÔÇť┼×erif isyan edecek, onun i├žin haz─▒rlan─▒yorÔÇŁ uyar─▒lar─▒na Cemal Pa┼ča kulak asmam─▒┼čt─▒. ┼×erifÔÇÖin ─░stanbulÔÇÖda rehin tutulan ├žocuklar─▒ serbest b─▒rak─▒l─▒p, b├Âlgeye g├Ânderilmi┼čti. ├çocuklar─▒ g├╝ya g├Ân├╝ll├╝ toplay─▒p, Osmanl─▒ ordusuna yard─▒m edeceklerdi.

┼×erif Ali Haydar Pa┼ča karde┼či ┼×erif Cafer, o─čullar─▒ Abd├╝lmecit, ┼×erif Muhittin ve Emin beylerle b├Âlgeye geldi. 14 Mart 1917ÔÇÖde MedineÔÇÖden ayr─▒ld─▒

┼×erif H├╝seyinÔÇÖe nefes ald─▒rmayan Vehip Pa┼ča Kanal Seferi i├žin g├Ârevlendirilince yerine 1915 y─▒l─▒nda Galip Pa┼ča atand─▒. Enver Pa┼ča ve Cemal Pa┼ča 20 ┼×ubat 1916ÔÇÖda MedineÔÇÖye geldiler. ┼×erif H├╝seyin ve b├Âlgedeki ┼čeyhlerle g├Âr├╝┼čt├╝ler.

B├Âlge kolordu komutan─▒ ve Hicaz valili─čine getirilen Galip Pa┼ča, yerel memurlar─▒n ve emrindeki baz─▒ subaylar─▒n ÔÇť┼×erif isyan edecekÔÇŁ ihbarlar─▒na kulak asmam─▒┼č, ─▒srar edenleri hapse atmakla tehdit etmi┼čti. Mekke komutan─▒ yazlar─▒ Mekke ┼×erifiÔÇÖyle TaifÔÇÖe giderken Galip Pa┼ča ┼×erifÔÇÖin yaylaya ├ž─▒kmas─▒n─▒ beklemeden TaifÔÇÖe gitmi┼čti.

┼×erif H├╝seyin, 1916 Haziran ay─▒nda bir bildiri yay─▒nlad─▒. ┼×erif, bu bildirisinde Cemal Pa┼ča taraf─▒ndan ┼×amÔÇÖda as─▒lan Arap milliyet├žilerine de─činerek, ÔÇťArap b├╝y├╝klerinin haks─▒z cezaland─▒r─▒ld─▒klar─▒n─▒, me┼črutiyetin ilan─▒ndan beri Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čuÔÇÖnun k├Ât├╝ idare edildi─čini, gen├ž T├╝rklerin a├žm─▒┼č olduklar─▒ sava┼č y├╝z├╝nden Hicaz halk─▒n─▒n sefalete u─črat─▒ld─▒─č─▒n─▒ÔÇŁ ├Âne s├╝rm├╝┼čt├╝r.

─░syanc─▒lar, yak─▒n tarihte Suudi y├Ânetimince y─▒k─▒lan Ecyad KalesiÔÇÖnde ku┼čat─▒lan Osmanl─▒ askerleri yiyecek ve cephaneleri t├╝kenince teslim oldular. Taif ┼čehri k─▒sa s├╝rede teslim oldu. Liman kenti Cidde ─░ngiliz gemileri taraf─▒ndan bombalan─▒nca teslim olmak mecburiyetinde kald─▒.

─░syan─▒ bast─▒rmak i├žin dost a┼čiretlerden g├Ân├╝ll├╝ toplamaya giden Ku┼č├žuba┼č─▒ E┼čref Bey, Hayber yak─▒nlar─▒nda Emir Abdullah taraf─▒ndan pusuya d├╝┼č├╝r├╝ld├╝. A─č─▒r yaral─▒ olarak esir d├╝┼čt├╝.

┼×erifin ├žocuklar─▒ Emir Ali 4 bin, Abdullah 3 bin, Faysal 3 bin bedeviyi yanlar─▒na toplad─▒lar.┬á Bu g├Ân├╝ll├╝leri s├Âzde kanal harek├ót─▒na destek i├žin toplam─▒┼člard─▒. Bu isyan ─░ngiliz ilerleyi┼čini kolayla┼čt─▒rd─▒. M─▒s─▒rÔÇÖda esir tutulan Arap subaylar─▒n ├žo─ču ┼×erif H├╝seyinÔÇÖin ordusunda g├Ârev ald─▒lar. Arap milliyet├žilerinin Cemal Pa┼ča taraf─▒ndan ┼×amÔÇÖda as─▒lmas─▒, Arap as─▒ll─▒ halk─▒n Osmanl─▒ya bak─▒┼č─▒n─▒ de─či┼čtirmi┼čtir.

├ľmer Fahrettin Pa┼ča 31 May─▒sta MedineÔÇÖye geldi ve g├Ârevine ba┼člad─▒. Falih R─▒fk─▒, Fahreddin Pa┼čaÔÇÖn─▒n sava┼čta i┼če yaramayaca─č─▒n─▒ g├Ârd├╝─č├╝ Medine halk─▒n─▒ trenle ┼×amÔÇÖa g├Ânderdi─čini yazar. Pa┼ča, RavzaÔÇÖy─▒ asker temizletti. Ezan─▒ taburdaki haf─▒zlara okutur. Pa┼ča, askerlerine geceleri Karag├Âz oynat─▒yor ve mesajlar─▒n─▒ askere bu ┼čekilde veriyordu. G─▒da s─▒k─▒nt─▒s─▒ ba┼člay─▒nca MedineÔÇÖyi istila eden ├žekirgeleri toplat─▒r ve tavada k─▒zart─▒p askere yedirdi.

Fahrettin Pa┼ča isyan yay─▒lmaya ba┼člay─▒nca i├žinde Halife OsmanÔÇÖ─▒n ceylan derisine yazd─▒rd─▒─č─▒ KurÔÇÖan d├óhil olmak ├╝zere kutsal emanetleri ─░stanbulÔÇÖa g├Ânderdi. Kutsal Emanetler, 27 May─▒s 1917ÔÇÖde ─░stanbulÔÇÖa ula┼čt─▒.

─░syan ba┼člay─▒nca Fahrettin Pa┼ča, ÔÇťHicaz Kuvve Seferiyyesi Kumandanl─▒─č─▒ÔÇŁna tayin edildi. ┼×erif H├╝seyinÔÇÖin isyan─▒ ├╝zerine ┼×erif ailesinden Ali Haydar Pa┼ča vezir r├╝tbesiyle Mekke ┼×erifi ilan edildi. Ali Haydar Pa┼ča, karde┼či ve ├žocuklar─▒yla MedineÔÇÖye geldi. Osmanl─▒ yetkilileri bir sefer kuvveti olu┼čturup yakla┼č─▒k 400 kilometre uzakl─▒ktaki MekkeÔÇÖyi ┼×erif H├╝seyinÔÇÖden kurtarmay─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorlard─▒. Ancak bu kuvvet olu┼čturulamad─▒. ┼×am-Medine tren hatt─▒na ├╝nl├╝ ─░ngiliz casusu LawranceÔÇÖin e─čitti─či bedeviler s─▒k s─▒k sabotaj d├╝zenliyorlard─▒. Fahrettin Pa┼ča, Cemal Pa┼ča ile g├Âr├╝┼č├╝p, askeri bir t├Ârenle ┼×erif Ali Haydar Pa┼ča ve ailesini askeri bir t├Ârenle ─░stanbulÔÇÖa u─čurlad─▒. ┼×erif Ali Haydar Pa┼ča karde┼či ┼×erif Cafer, o─čullar─▒ Abd├╝lmecit, ┼×erif Muhittin ve Emin beylerle b├Âlgeye geldi. 14 Mart 1917ÔÇÖde MedineÔÇÖden ayr─▒ld─▒lar.

Fahrettin Pa┼ča, ─░stanbulÔÇÖdan 1300 kilometre uzakta direnme─če devam ederken ├Ânce kurmay ba┼čkan─▒ Emin Bey, bir taburla teslim oldu. Ertesi g├╝n Emin BeyÔÇÖin emrini dinleyen bir ba┼čka tabur teslim oldu. Bunun ├╝zerine sava┼č─▒ kazanan Emir H├╝seyinÔÇÖin kuvvetleriyle bir teslim protokolu imzaland─▒.

Teslim olunaca─č─▒ g├╝n Pa┼ča, ÔÇťHazreti Peygambere veda edece─čimÔÇŁ deyip, ┼čof├Âr├╝yle Ravza-i MutahharaÔÇÖya gitti. Burada dua ettikten sonra oradaki medreseye girdi ve burada kalaca─č─▒n─▒ s├Âylediler. EmirÔÇÖin kuvvetleri, Fahrettin Pa┼ča teslim olmadan anla┼čmay─▒ kabul etmeyeceklerini bildirdiler. Bunun ├╝zerine ertesi sabah kumandan vekili Arif Bey ve arkada┼člar─▒ Fahrettin Pa┼čaÔÇÖy─▒ ziyaret ettiler ve teslim olmayan Fahrettin Pa┼čaÔÇÖy─▒ k─▒sk─▒vrak tuttular.

Fahrettin Pa┼ča, AfganistanÔÇÖa el├ži olarak tayin edildi. 1922-1926 y─▒llar─▒ aras─▒nda bu g├Ârevi y├╝r├╝tt├╝. Pa┼ča, bu g├Ârevdeyken Enver Pa┼ča TacikistanÔÇÖda Bol┼čeviklerle ├žarp─▒┼č─▒yordu. Fahrettin Pa┼ča, soyad─▒ kanunu ├ž─▒k─▒nca, T├╝rkkan soyad─▒n─▒ ald─▒. 22 Kas─▒m 1948ÔÇÖde vefat etti. Rumelihisar─▒ mezarl─▒─č─▒na g├Âm├╝ld├╝.

┼×erif H├╝seyin 1852 y─▒l─▒nda┬á─░stanbul’da do─čdu. Dedesi ┼×erif Muhammed bin AbdulmuinÔÇÖin ikinci ┼čerifli─či (1856 ve 1858) d├Âneminde MekkeÔÇÖde kald─▒.┬á Daha sonra ─░stanbulÔÇÖa d├Ând├╝. ├ť├ž y─▒l sonra babas─▒n─▒n vefat─▒ ├╝zerine amcas─▒ Emir AbdullahÔÇÖ─▒n yan─▒na MekkeÔÇÖye gitti.┬á ├ľ─črenimine burada devam etti. 1893 y─▒l─▒nda yine ─░stanbul’a ├ža─č─▒r─▒ld─▒. 1905-1908 y─▒llar─▒ aras─▒nda MekkeÔÇÖde ┼×erifi olan Ali Abdullah Pa┼ča, Y─▒ld─▒z Saray─▒ÔÇÖna ba─č─▒ms─▒zl─▒k g├Ânderilen istiyor jurnalleri sonunda g├Ârevinden al─▒nd─▒. Bab-─▒ ├éliÔÇÖde iyi bir kulis yapan ve saray─▒n g├╝venini kazanan Emir H├╝seyin,

1908’de┬á Sultan II. Abd├╝lhamit ┬átaraf─▒ndan Mekke ┼×erifi olarak atand─▒. 1908-1916 y─▒llar─▒ aras─▒nda┬áMekke ┼×erifi,1916-1924 aras─▒┬áHicaz Kral─▒┬áoldu.

MedineÔÇÖnin tesliminden sonra geride K─▒z─▒lay heyeti kald─▒. Heyet, bir m├╝ddet ┼čehri i┼čgal eden Emir Ali ile ├žal─▒┼čt─▒. Heyette bulunan Feridun Kandemir, ─░ranÔÇÖ─▒n T├╝rkistanÔÇÖa a├ž─▒lan kap─▒s─▒ Me┼čhetÔÇÖe konsolos olarak atand─▒. Bu esnada Fahrettin Pa┼ča KabilÔÇÖde b├╝y├╝kel├žiydi. Enver Pa┼ča, bu s─▒rada TacikistanÔÇÖda Bol┼čeviklerle m├╝cadele etmekteydi. Enver Pa┼čaÔÇÖy─▒ b├Âlgeye getiren Ku┼č├žuba┼č─▒ E┼čref BeyÔÇÖin karde┼či Hac─▒ Sami Bey, ise AfganistanÔÇÖda lojistik destek pe┼čindeydi.

Enver Pa┼čaÔÇÖn─▒n ┼čahadetinden sonra m├╝cadeleyi s├╝rd├╝ren Hac─▒ Sami Bey, bir ├žat─▒┼čmada dizinden yaraland─▒.┬á┬á Ata binemeyecek durumdaki Sami Bey, T├╝rkiyeÔÇÖye gidip tedavi olmak istedi. ─░yile┼čtikten sonra b├Âlgeye d├Ân├╝p m├╝cadeleye devam etmek istiyordu. Zeki Velidi Togan, Sami BeyÔÇÖden m├╝cadeleye devam etmesini ister, ama ikna edemedi.

Sami Bey, otuz ki┼čilik maiyetiyle T├╝rkiyeÔÇÖye gitmek i├žin yola ├ž─▒kt─▒ ve Me┼čhetÔÇÖe geldi. Burada Konsolos Feridun KandemirÔÇÖle g├Âr├╝┼čt├╝. AnkaraÔÇÖdan maiyetindeki otuz ki┼čiye izin geldi. Kendisine izin ├ž─▒kmam─▒┼čt─▒. Hac─▒ Sami Bey, buradan kaderine do─čru yolculu─ča ├ž─▒kt─▒.

13 Ocak 1919ÔÇÖda MedineÔÇÖyi teslim eden Fahrettin Pa┼ča, YanboluÔÇÖda bir ─░ngiliz destroyeriyle KahireÔÇÖye getirildi. Bir m├╝ddet sonra Pa┼čaÔÇÖn─▒n ┼čehri gezmesine m├╝saade edildi.┬á Pa┼čaÔÇÖn─▒n ├╝n├╝ kendisinden ├Ânce gelmi┼čti. ┼×ehri gezdi─činde Kahireliler etraf─▒na toplan─▒yor ve ortal─▒k miting meydan─▒na d├Ân├╝yordu. Halk, ÔÇťFahrettin Pa┼ča, Fahrettin Pa┼ča,ÔÇŁ diyerek n├╝mayi┼č yap─▒yorlard─▒. M─▒s─▒r milliyet├žilerinin ba─č─▒ms─▒zl─▒k isteklerinden rahats─▒z olan ─░ngilizler bu durumdan ho┼članmad─▒lar. Pa┼ča, M├╝sl├╝manlar─▒n direni┼č sembol├╝yd├╝. Pa┼čan─▒n ├╝niformas─▒ s├╝rekli ├╝zerindeydi.

─░ngilizler, pa┼čadan ├╝zerindeki ├╝niformay─▒ ├ž─▒kar─▒p sivil k─▒yafetlerle dola┼čmas─▒n─▒ istediler. Pa┼ča, ÔÇťBen HarbiyeÔÇÖden ├ž─▒kt─▒─č─▒mdan beri bu ├╝niforma s├╝rekli ├╝zerimde, bu ├╝niformay─▒ ├ž─▒karmamÔÇŁ dedi. Fahrettin Pa┼ča,┬á k─▒┼čladan ├ž─▒kmad─▒. K─▒sa bir s├╝re sonra, 5 A─čustos 1919 tarihinde MaltaÔÇÖya g├Ânderildi. Burada 2 y─▒l 33 g├╝n kald─▒. ─░ngilizler, ─░stanbulÔÇÖda ve AnadoluÔÇÖda kendilerine direnen ve tehlikeli g├Ârd├╝kleri subaylar─▒ tutuklay─▒p MaltaÔÇÖya s├╝rd├╝ler. Fahrettin Pa┼ča, Ali ─░hsan Pa┼ča, Halil Pa┼ča hapis tutuldu─ču Bekira─ča b├Âl├╝─č├╝nden, Nuri Pa┼ča da BatumÔÇÖdaki hapishaneden ka├žt─▒.

Mustafa Kemal, kar┼č─▒l─▒k olarak AnadoluÔÇÖdaki ─░ngiliz subay ve askerlerini tutuklad─▒. Bu askerlerin b─▒rak─▒lmas─▒na kar┼č─▒l─▒k, Mustafa Kemal Pa┼ča, Malta adas─▒nda tutuklu bulunan ba┼čta Rauf Bey, ─░ttihat├ž─▒lar ve komutanlar─▒n serbest b─▒rak─▒lmas─▒n─▒ istedi. G├Âr├╝┼čmeler uzun s├╝rd├╝. Bu arada bir grup tutuklu MaltaÔÇÖdan ─░talyaÔÇÖya ka├žt─▒. Sakarya Sava┼č─▒ÔÇÖndan sonra adada rehin tuttuklar─▒ insanlar─▒ serbest b─▒rakt─▒. Bir k─▒sm─▒ AvrupaÔÇÖya gitti. ├ço─ču AnadoluÔÇÖya ge├žti. Fahrettin Pa┼ča, ─░talya, Almanya, Rusya ├╝zerinden Kars yoluyla 24 Eyl├╝l 1921ÔÇÖde AnkaraÔÇÖya geldi.

Ekrem Hayri PEKER

Kimya m├╝hendisi, ara┼čt─▒rmac─▒, yazar. Bursa Mustafakemalpa┼čaÔÇÖda (1954) do─čdu. Anadolu ├ťniversitesi Kimya M├╝hendisli─či b├Âl├╝m├╝ mezunu. TUB─░TAK veri taban─▒na kay─▒tl─▒ ÔÇťTeknoloji tabanl─▒ Ba┼člang─▒├ž Firmalar─▒na ├ľzel ─░┼č Geli┼čtirmeÔÇŁ ment├Âr├╝, C Grubu i┼č G├╝venli─či uzman─▒ olarak Nano kimyasallar─▒n tekstil materyallerine uygulamalar konusunda ├╝niversitelerde konferanslar verdi. Yay─▒nlanm─▒┼č kitaplar─▒ndan baz─▒lar─▒: "Ku┼č├žuba┼č─▒ Hac─▒ Sami Bey", "├ľzbek Mektuplar─▒", "Ye┼čim Ta┼č─▒ - ├ľn T├╝rkler ve T├╝rk Tarihinden Kesitler", "Kafkasya'dan Anadolu'ya - Zekeriya Efendi". Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. E-Posta: [email protected]

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Etiketler:
Ekrem Hayri Peker
  • YEN─░
Osman, Atman, Tuman ve Vakan├╝vislik

Osman, Atman, Tuman ve Vakan├╝vislik

Ekrem Hayri PEKER, 18 ┼×ubat 2024
Mu─čla Kalafatlar─▒ ve Halk ─░nan├žlar─▒

Mu─čla Kalafatlar─▒ ve Halk ─░nan├žlar─▒

Dr. Ya┼čar KALAFAT, 11 ┼×ubat 2024
100 Y─▒ll─▒k Bir Lezzet: Hac─▒baba K├Âfte

100 Y─▒ll─▒k Bir Lezzet: Hac─▒baba K├Âfte

Ekrem Hayri PEKER, 11 ┼×ubat 2024
Bir Koleksiyoner Bin Hikaye

Bir Koleksiyoner Bin Hikaye

Ekrem Hayri PEKER, 27 Ocak 2024
Nas─▒l Y├╝rek Dayans─▒n? 1963-1974 K─▒br─▒s

Nas─▒l Y├╝rek Dayans─▒n? 1963-1974 K─▒br─▒s

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU, 17 Ocak 2024