Quantcast
Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n ve TimurÔÇÖun ┼čairi Ahmedi – Belgesel Tarih

Ekrem Hayri PEKER
Ekrem Hayri  PEKER
Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n ve TimurÔÇÖun ┼čairi Ahmedi
  • 24 Temmuz 2018 Sal─▒
  • +
  • -
  • Ekrem Hayri PEKER /

Loading

AnadoluÔÇÖnun Orta AsyaÔÇÖyla ba─č─▒ tarih boyunca kesilmeden s├╝regelmi┼čtir. Mesafelerin uzunlu─ču, da─člar─▒n a┼č─▒lmazl─▒─č─▒, ├ž├Âller, ya─čmurlar, kar-buz, kum f─▒rt─▒nalar─▒ yolcular─▒ y─▒ld─▒rmam─▒┼č. Kimisi bilime gitmi┼č, BursaÔÇÖdan SemerkantÔÇÖa astronomi ├Â─črenme─če giden Kad─▒zade-i Rumi gibi, kimisi okumak i├žin, kimisi ekmek davas─▒ u─čruna kendini yollara vurmu┼č.

Baz─▒lar─▒ mecbur oldu─ču i├žin bu yolculu─ča ├ž─▒km─▒┼č. Kader onlar─▒ OrtaasyaÔÇÖya s├╝r├╝klemi┼č, mecburiyet bitince de AnadoluÔÇÖya d├Ânm├╝┼čler. Bunlardan birisi de ┼čair AhmediÔÇÖdir.

As─▒l ad─▒ T├ócedd├«n ─░br├óh├«m bin H─▒z├«rÔÇÖd─▒r. ┼×iirlerinde Ahmed├« mahlas─▒n─▒ kullanm─▒┼čt─▒r1334 y─▒l─▒nda do─čdu─ču tahmin edilir. K├╝tahyaÔÇÖda do─čan ┼čairimizin ald─▒─č─▒ ├Â─črenimini yetersiz bulunca M─▒s─▒rÔÇÖa gider. M─▒s─▒rÔÇÖda giderek ┼×eyh Ekmeledd├«nÔÇÖin ├Â─črencisi oldu; Ayd─▒nl─▒ Hac─▒ Pa┼ča ve Molla Fen├ór├« ile arkada┼čl─▒k etti. M─▒s─▒rÔÇÖda t─▒p ├Â─črenimi g├Ârm├╝┼čt├╝r. AnadoluÔÇÖya d├Ând├╝kten sonra tarihleri kesin olarak bilinmemekle birlikte Ayd─▒no─čullar─▒, Germiyano─čullar─▒ ve Osmano─čullar─▒ÔÇÖn─▒n hizmetinde bulunmu┼čtur. Ahmed├«, Ayd─▒no─člu ├Äs├ó BeyÔÇÖin o─člu Hamza i├žin ders kitaplar─▒ yazm─▒┼č; Germiyano─člu S├╝leyman ┼×ahÔÇÖa ┼čiirler sunmu┼čtur. Osmanl─▒ padi┼čah─▒ Y─▒ld─▒r─▒m BayezidÔÇÖin o─čullar─▒ndan Emir S├╝leymanÔÇÖ─▒n hizmetine girmi┼čtir.

┼×airimiz i├žin edebiyat tarih├žileri 14. yy en b├╝y├╝k ┼čairi oldu─čunu s├Âylerler.

M─▒s─▒rÔÇÖda ├Â─črenimini tamamlad─▒ktan sonra K├╝tahyaÔÇÖya d├Âner ve Germiyano─člu Beyli─čiÔÇÖni y├Âneten S├╝leyman ┼×ahÔÇÖ─▒n hizmetine girer. Bir zamanlar─▒n g├╝├žl├╝ beyli─či ve Bat─▒ AnadoluÔÇÖnun tek h├ókimi olan bu Beyli─čin y─▒ld─▒z─▒ s├Ânmektedir. Osmano─čullar─▒ÔÇÖn─▒n y─▒ld─▒z─▒ parlamaktad─▒r. Osmano─čullar─▒ Karesi Beyli─čini ortadan kald─▒rm─▒┼č, BalkanlarÔÇÖa ├ž─▒km─▒┼č; BizansÔÇÖ─▒ s─▒k─▒┼čt─▒rmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r. Osmano─čullar─▒ÔÇÖn─▒n y├Âneticileri beylikten sultanl─▒─ča terfi etmi┼člerdir. ─░ki g├╝c├╝n kap─▒┼čmas─▒ ka├ž─▒n─▒lmaz g├Âz├╝kmektedir. Germiyano─čullar─▒ ├žat─▒┼čma yerine akrabal─▒─č─▒ tercih ederler.

Sultan I. MuradÔÇÖ─▒n o─člu sonraki y─▒llarda Y─▒ld─▒r─▒m unvan─▒n─▒ alacak olan ┼×ehzade Beyaz─▒t, Germiyan Beyi S├╝leyman ┼×ahÔÇÖ─▒n k─▒z─▒ Sultan HatunÔÇÖla evlendirilir. K├╝tahya ve civar─▒ gelinin ├žeyizi olarak ┼×ehzade Beyaz─▒tÔÇÖa dolay─▒s─▒yla Osmanl─▒ Sultanl─▒─č─▒ÔÇÖna verilir.

┼×airimiz K├╝tahyaÔÇÖy─▒ terk etmez. ┼×ehzade Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n maiyetine, meclisine girer. Beyaz─▒t padi┼čah olunca onu yan─▒ndan ay─▒rmaz. Beyaz─▒tÔÇÖta s├Âz├╝n├╝ sak─▒nmayan ┼čairimizi sever, sayar. Beyaz─▒t Osmanl─▒ÔÇÖy─▒ BalkanlarÔÇÖdan atmak isteyen ha├žl─▒ ordular─▒n─▒ ard─▒ ard─▒na yener ve Y─▒ld─▒r─▒m lakab─▒n─▒ al─▒r. Beyaz─▒t,┬á BursaÔÇÖn─▒n giri┼čindeki bir tepeye b├╝y├╝k bir k├╝lliye kurar. 1390-94 y─▒llar─▒ aras─▒nda yap─▒lan bu k├╝lliyeye 1400 y─▒l─▒nda bir dar├╝┼č┼čifa ekler. Dar├╝┼č┼čifa, 52 metre uzunlukta ve 30 metre geni┼člikte 1560 metrekarelik bir yap─▒yd─▒. Vakfiyede buras─▒ i├žin ÔÇťDar├╝┼č┼čifan─▒n yan─▒ s─▒ra ÔÇťMaristanÔÇŁ deyimi de kullan─▒l─▒yordu. Vakfiyeye g├Âre, hastanenin kadrosu 1 Ba┼čtabip, 2 tabip, 2 eczac─▒, 2 ┼čerbet├ži, 1 ekmek├ži ve ─▒ a┼č├ž─▒dan olu┼čuyordu. Doktorlar ve eczac─▒lar i├žin birer oda, hastalar i├žin iki b├╝y├╝k oda mevcutmu┼č.

Baz─▒ kaynaklara g├Âre bu dar├╝┼č┼čifada ─░shak bin Murat, ┼×air Ahmedi, ┼×eyhi ve Tebrizli Ali ├çelebiÔÇÖnin ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ yaz─▒l─▒d─▒r

Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒t bar─▒┼čta yan─▒nda ay─▒rmad─▒─č─▒ ┼čairi sava┼čta da yan─▒ndan ay─▒rmaz. AnkaraÔÇÖn─▒n ├çubuk Ovas─▒ÔÇÖnda Emir TimurÔÇÖla 1402 y─▒l─▒nda yapt─▒─č─▒ sava┼ča da ┼čairi g├Ât├╝r├╝r. Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n talihi bu sava┼čta d├Âner. Anadolu askeri Emir TimurÔÇÖun ordusundaki beylerinin yan─▒na ge├žer. Anadolu askerini Kara Tatarlar izler. Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n yan─▒nda sadece kaynatas─▒ S─▒rp kral─▒ kal─▒r, askerleriyle. Sava┼č─▒n kaderi belli olmu┼čtur. Uyar─▒lar, yalvarmalar netice vermez. Sava┼č meydan─▒n─▒ terk etmeyen Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒tÔÇÖ─▒n yan─▒nda i├žlerinde ┼×ehzade Musa, Mustafa ve ┼×air AhmedÔÇÖin bulundu─ču k├╝├ž├╝k bir grup kal─▒r.

Y─▒ld─▒r─▒m, TimurÔÇÖun elinde yakla┼č─▒k sekiz ay esir kal─▒r ve Ak┼čehirÔÇÖde ├Âl├╝r. Cenazesini o─člu Musa ├çelebi BursaÔÇÖya g├Ât├╝r├╝r ve defneder. Timur Anadolu beylerine topraklar─▒n─▒ geri verir. Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n ricas─▒ yerine getirir ve devletini y─▒kmaz. Kara Tatarlar─▒ AnadoluÔÇÖdan g├Ât├╝r├╝r. Y─▒ld─▒r─▒mÔÇÖ─▒n topraklar─▒n─▒ d├Ârt ┼čehzadeye; S├╝leyman, ─░sa, Musa ve Mehmet ├želebilere b├Âler. Di─čerlerini ┼×ehzade Mustafa ├çelebi, ┼čair AhmediÔÇÖyi ve Lami ├çelebiÔÇÖnin dedesi Ali Bin ─░lyasÔÇÖ─▒n i├žinde bulundu─ču bir grup zanaatkar ve sanat├ž─▒y─▒ yan─▒na alarak g├Âz bebe─či SemerkantÔÇÖa g├Ât├╝r├╝r. Timur sadece de─čerli g├Ârd├╝─č├╝ bu insanlar─▒ g├Ât├╝rmekle kalmaz, BursaÔÇÖdaki k├╝t├╝phanelerdeki de─čerli kitaplar─▒ da yan─▒nda g├Ât├╝r├╝r. Bir k─▒sm─▒ Grek├že olan bu kitaplar 19. y├╝zy─▒la kadar BuharaÔÇÖdaki HanÔÇÖ─▒n saray─▒nda muhafaza edilir. ┼×ehre gelen seyyahlara ÔÇťSarayda anla┼č─▒lmayan dillerde yaz─▒lm─▒┼č kitaplar varÔÇŁ diye anlat─▒rlar. (E.Schuyler T├╝rkistan, s 433)

Semerkant, TimurÔÇÖun g├Âz bebe─čidir. ┼×ehrin her taraf─▒n─▒ camiler, medreseler ve saraylarla donat─▒r. Fethetti─či topraklarda ya┼čayan sanat├ž─▒lar─▒ ve zanaatkarlar─▒ SemerkantÔÇÖa toplar. Yazd─▒─č─▒ bir ┼čiirinde ÔÇťsevgilimin bir benine feda olsun SemerkantÔÇŁ diye yazan ┼čair ┼×adiÔÇÖyi yaka pa├ža huzuruna getirtir.

┼×airin ├╝st├╝ ba┼č─▒ d├Âk├╝lmektedir. Timur huzuruna getirilen ┼čairi ┼č├Âyle bir s├╝zer ve ÔÇťSen kimsin haline bakmadan benim g├Âzbebe─čim SemerkantÔÇÖ─▒ sevgilinin bir benine feda edersin. ├ťzerine giyecek bir ├žulun bile yokÔÇŁ ┼×air korkusuzca cevap verir. ÔÇťSultan─▒m sevdiklerime her ┼čeyimi vere vere ├╝zerimde sadece bunlar kald─▒.ÔÇŁ

Emir Timur ┼čairleri sever demi┼čtik. ┼×air affedilir ve ─░ranÔÇÖa d├Âner. Ahmedi, TimurÔÇÖun meclisindedir art─▒k. ┼×airimizin dili sivridir, s├Âz├╝n├╝ esirgemez. Timur ┼čairimizin a├ž─▒k s├Âzl├╝l├╝─č├╝n├╝ takdir eder. TimurÔÇÖun askeri g├╝c├╝nden etkilenen Ahmedi ┼ču beyti yazar.

ÔÇťVar anda bin t├╝men T├╝rk-i kemanke┼č
ki ├ž─▒kar ok, peykan─▒ndan ate┼č.ÔÇŁ┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á

ÔÇťOnun bin t├╝men (bir milyon) ok├žu T├╝rk askeri var
ok yuvas─▒ndan ate┼č gibi ├ž─▒karÔÇŁ diye yazar.

┼×air bu, yeri gelir ├Âver yeri gelir yerer. Emir Timur ├Âld├╝─č├╝nde ise ┼čunlar─▒ yazar;

ÔÇťFelek yere g├Âv├╝r├╝ben TemurÔÇÖu
Konuklad─▒ et ilen mar-m├╝ruÔÇŁ
ÔÇťFelek yere vurdu TimurÔÇÖu
Y─▒lan ve b├Âcekler a─č─▒rlad─▒ onuÔÇŁ

Timur ├Âl├╝nce ┼čair; Ali Bin ─░lyas gibi AnadoluÔÇÖya d├Âner. ├ľnce EdirneÔÇÖye gider, S├╝leyman ├çelebiÔÇÖnin saray─▒na yerle┼čir. S├╝leyman ├çelebiÔÇÖnin ├Âld├╝r├╝lmesinden sonra Mehmet ├želebiÔÇÖye intisab eder. 1414 y─▒l─▒nda AmasyaÔÇÖda vefat eder.

Edebi ├žal─▒┼čmalar─▒

Ahmedi, d├Ânemindeki ┼čairleri ├žok etkilemi┼čtir. Eserlerinde Fars ┼čiir formunu uygulamaya ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒r. ┼×iirlerinde genellikle y├╝ksek z├╝mreye (padi┼čahlara, beylere) hitap etmi┼čtir. Divan─▒n d─▒┼č─▒nda ÔÇťCem┼čid-i Hur┼čit ve B├╝y├╝k ─░skenderÔÇÖin hayat─▒n─▒ anlatt─▒─č─▒ ÔÇť─░skendernameÔÇŁ mesnevileri ve ÔÇťEsrarnameÔÇŁ adl─▒ eserleri vard─▒r.

Bat─▒ T├╝rkleri’nin ilk ├Ânemli ┼čiir kitab─▒ olan ─░skendern├óme adll─▒ mesneviyi Germiyano─člu S├╝leyman ┼×ah ad─▒na ele alarak 1390ÔÇÖda tamamlad─▒. Devrin t├╝m ilimleri hakk─▒nda ansiklopedik bilgiler vermesi nedeniyle T├╝rk dili ve edebiyat─▒ a├ž─▒s─▒ndan oldu─ču kadar bilim tarihi bak─▒m─▒ndan da ├Ânem ta┼č─▒yan bu eserinin sonuna ÔÇťDasitan-─▒ Tevarih-i M├╝luk-─▒ Al-i OsmanÔÇŁ adl─▒ b├Âl├╝m├╝ ekleyerek Emir S├╝leymanÔÇÖa sundu.

─░skendern├ómeÔÇÖye il├óve edilmi┼č bu b├Âl├╝m, ilk T├╝rk├že Osmanl─▒ vek─üyiÔÇśn├ómelerindendir. Ahmed├«, ├Âmr├╝n├╝n sonuna kadar ─░skendern├óme ├╝zerinde ├žal─▒┼č─▒p onu zenginle┼čtirmeyi s├╝rd├╝rm├╝┼čt├╝r. 1407-1408ÔÇÖde esere ilave edilen Mevlid, T├╝rk edebiyat─▒n─▒n bilinen ilk mevlididir,

Emir S├╝leymanÔÇÖ─▒n iste─či ├╝zerine Selm├ón-─▒ S├óvec├«ÔÇÖnin ÔÇťCem┼č├«d ├╝ Hur┼č├«dÔÇŁ adl─▒ mesnevisini T├╝rk├žeÔÇÖye ├ževiren ve ekledi─či yeni k─▒s─▒mlarla ├ódeta yepyeni bir eser yaratan ┼čair bu ├žal─▒┼čmay─▒ 1403ÔÇÖte tamamlad─▒. Arap├ža-Fars├ža manzum bir lugat olan Mir─Ě─üt├╝ÔÇÖl-edeb adl─▒ eserini Ayd─▒no─čullar─▒ÔÇÖndan ├Äs├ó BeyÔÇÖin o─člu Hamza Bey i├žin yazd─▒. Ayr─▒ca Mir─Ě─üt├╝ÔÇÖl-edebÔÇÖe ba─čl─▒ olarak bir ders kitab─▒ olarak M├«z├ón├╝ÔÇÖl-edeb ve MiÔÇÖy├ór├╝ÔÇÖl-edeb adl─▒ risaleleri yazd─▒.

Emir S├╝leymanÔÇÖ─▒n 1411 y─▒l─▒nda ├Âl├╝m├╝nden sonra kendisine yeni bir hami arayan Ahmed├«, Mehmed ├çelebiÔÇÖnin ├ževresine girmeye ├žal─▒┼čt─▒T─▒p konusunda bir mesnevi olan ve 1403-1410 aras─▒nda kaleme ald─▒─č─▒ ÔÇťTerv├«huÔÇÖl-erv├óhÔÇŁ adl─▒ eserini baz─▒ eklerle ├çelebi MehmetÔÇÖe sunmu┼čtur.

Ahmed├« ayr─▒ca,] me┼čhur ┼×eyh├« Sinan’─▒ Ahmed├« yeti┼čtirmi┼čtir.

Ahmedi, 1413 y─▒l─▒nda 80’li ya┼člarda iken kimi kaynaklara K├╝tahya’da,kimi kaynaklara g├Âre Amasya’da hayat─▒n─▒ kaybetti.

 

*

Ali Bin ─░lyas ise, Acem ustalarla birlikte BursaÔÇÖya gelir. Hac─▒ ivaz Pa┼čaÔÇÖn─▒n emriyle Padi┼čah ├çelebi Mehmet i├žin g├Âm├╝ld├╝─č├╝ Ye┼čil T├╝rbeÔÇÖnin i├žinde bulundu─ču k├╝lliyeyi yapar.

S├Âz ┼čairlerden a├ž─▒lm─▒┼čken Ali ┼×ir NevaiÔÇÖden s├Âz edelim. D├╝nyaca ├╝nl├╝ ├ľzbek ┼čairin hocas─▒ Molla CamiÔÇÖdir. Molla Cami halk taraf─▒ndan ├žok sevilir. Halk─▒n ├╝zerinde g├Ân├╝l iktidar─▒n─▒ kurmu┼čtur. H├╝k├╝mdarlar Molla CamiÔÇÖye b├╝y├╝k sayg─▒ g├Âsterirler.

Aradan bir as─▒r ge├žmi┼čtir. Osmanl─▒lar fetret devrini atlatm─▒┼č imparatorlu─ča d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝r. ─░stanbul imparatorlu─čun ba┼čkenti olmu┼čtur. Molla CamiÔÇÖnin ├╝n├╝ ─░stanbulÔÇÖa kadar uzanm─▒┼čt─▒r. ├ľnce Fatih, sonra o─člu II. Beyaz─▒t vard─▒r. II. Beyaz─▒t, Molla CamiÔÇÖye her y─▒l bin alt─▒n g├Ânderir; ihtiyac─▒ olanlara da─č─▒ts─▒n diye.

Molla CamiÔÇÖnin talebesi olan Ali ┼×ir NevaiÔÇÖnin g├╝zel ┼čiirlerinden etkilendi─čini kendisinin de T├╝rk├že ┼čiirler yazd─▒─č─▒ s├Âylenir.

Ali ┼×ir Nevai yazd─▒─č─▒ divan─▒ Beyaz─▒t HanÔÇÖa g├Ânderir. Padi┼čah divan─▒ incelemesi i├žin ba┼čka bir ┼čaire verir; ┼×air Ahmet Pa┼čaÔÇÖya. Pa┼ča divandaki yirmi ┼čiire ÔÇťNazireÔÇŁ yazar. ┼×airimizin BursaÔÇÖda yapt─▒rd─▒─č─▒ medrese bug├╝n m├╝zeye d├Ânm├╝┼čt├╝r. M├╝zedeki baz─▒ tak─▒lar─▒n, tepeliklerin benzerini Ta┼čkentÔÇÖdeki m├╝zede g├Ârebilirsiniz. Ne de olsa ayn─▒ k├╝lt├╝rden geliyoruz.

Ekrem Hayri PEKER

Kimya m├╝hendisi, ara┼čt─▒rmac─▒, yazar. Bursa Mustafakemalpa┼čaÔÇÖda (1954) do─čdu. Anadolu ├ťniversitesi Kimya M├╝hendisli─či b├Âl├╝m├╝ mezunu. TUB─░TAK veri taban─▒na kay─▒tl─▒ ÔÇťTeknoloji tabanl─▒ Ba┼člang─▒├ž Firmalar─▒na ├ľzel ─░┼č Geli┼čtirmeÔÇŁ ment├Âr├╝, C Grubu i┼č G├╝venli─či uzman─▒ olarak Nano kimyasallar─▒n tekstil materyallerine uygulamalar konusunda ├╝niversitelerde konferanslar verdi. Yay─▒nlanm─▒┼č kitaplar─▒ndan baz─▒lar─▒: "Ku┼č├žuba┼č─▒ Hac─▒ Sami Bey", "├ľzbek Mektuplar─▒", "Ye┼čim Ta┼č─▒ - ├ľn T├╝rkler ve T├╝rk Tarihinden Kesitler", "Kafkasya'dan Anadolu'ya - Zekeriya Efendi". Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. E-Posta: [email protected]

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Etiketler:
Ekrem Hayri Peker

BU MAKALELER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  • YEN─░