Quantcast
Hebron ÔÇśAna Tanr─▒├žaÔÇÖ kavram─▒n─▒ ihra├ž ediyor – Belgesel Tarih

Tankut S├ľZER─░
Tankut  S├ľZER─░
Hebron ÔÇśAna Tanr─▒├žaÔÇÖ kavram─▒n─▒ ihra├ž ediyor
  • 02 Ekim 2020 Cuma
  • +
  • -
  • Tankut S├ľZER─░ /

Loading

─░saÔÇÖdan ├Ânce iki binli y─▒llar─▒n de─či┼čik d├Ânemlerinde M─▒s─▒rÔÇÖda ÔÇśDeniz ─░nsanlar─▒ÔÇÖ diye adland─▒r─▒lan bir t├╝ccar s─▒n─▒f─▒ yerle┼čik olduklar─▒ Ege y├Ârelerini, Kuzey Do─ču ve G├╝ney Do─čudan gelen istilac─▒lar nedeniyle, terk ederek o s─▒ralar olu┼čmu┼č durumda olan ticaret yolu KuzeyÔÇÖe do─čru y├Âneldiler. Haliyle BritanyaÔÇÖya ve ─░rlandaÔÇÖya ula┼čm─▒┼č oldular. Bir k─▒sm─▒ ise ayn─▒ ┼čekilde olu┼čmu┼č olan ticaret yolunu izleyip EgeÔÇÖden Bat─▒ÔÇÖya giderek Kuzey Afrika ve ─░spanya yoluyla ─░rlandaÔÇÖya ula┼čt─▒lar.

Geri kalanlar Suriye ve Kenan (Filistin, ─░ncilÔÇÖde Hz. ─░brahimÔÇÖe vaat edilen topraklar) istila ettiler. Bunlar─▒n aras─▒nda CalepÔÇÖler (Edomite tarikat─▒) ile FilistinÔÇÖin g├╝neyi, ├ťrd├╝nÔÇÖ├╝n bat─▒s─▒ndaki HebronÔÇÖda bulunan tap─▒naklar─▒ i┼čgal eden Filistinliler de bulunmaktayd─▒. Bunlara Calebitler, K├Âpek Adamlar da deniliyordu. Yakup peygamberle LeahÔÇÖ─▒n o─člu YahudaÔÇÖn─▒n ad─▒yla an─▒lan bir ─░srail kabilesi olan Yahuda kabilesi ile m├╝ttefik olduklar─▒n─▒, ancak iki y├╝z y─▒l sonra ve Filistin dininin ├Ânemli bir b├Âl├╝m├╝n├╝ kendilerine mal etmi┼č olduktan sonra anlam─▒┼č oldular. Bu ├Âd├╝n├ž almalar,┬á b├╝t├╝n inan├žlar─▒ b├╝nyesinde t├╝m tanr─▒c─▒l─▒k (panteizm) Semitik (Yahudilik), Hint-Avrupa ve Asya efsaneleri ile b├╝t├╝nle┼čmi┼č bir yap─▒y─▒, toplam ─░srail kabile birli─či i├žindeki dini gelenekler halinde meydana getirmi┼člerdi. Bu kolun geli┼čtirdi─či ya da etkile┼čim i├žinde oldu─ču inan├žlar─▒ sonra ele almak ├╝zere di─čer kolun Avrupa ├╝zerindeki etkilerini ele almak istiyoruz.

EgeÔÇÖden gelen insanlar ─░rlanda ve ─░ngiltere ve ─░rlandaÔÇÖy─▒ istila ettikleri yerlere ├╝├ž kaynaktan, ─░lk ─░brani, Yunan ve Kelt efsanelerinin bile┼čimi yoluyla uygarl─▒─č─▒ getirdiler. Giderek AkdenizÔÇÖin Anne ve O─člu dini inanc─▒n─▒ usulca de─či┼čime u─čratarak Suriye ve Hint Avrupa ÔÇśsava┼č├ž─▒ tanr─▒ÔÇÖ kavram─▒n─▒┬á ÔÇśAtaerkil TeslisÔÇÖ anlay─▒┼č─▒na do─čru, antik zamanlar─▒n hi├žte istemedi─či do─črultuda,┬á bir evrime ula┼čt─▒lar. Ancak bu evrime ula┼čmadan ├Ânce ya┼čan─▒lan bir s├╝re├ž vard─▒.

Danaan ya da Danu;┬á tanr─▒├žan─▒n halk─▒ demekti ─░rlanda ilk s├Âylemlerinde ve zanaat sahiplerine g├Âre de ÔÇś├Âl├╝ms├╝zl├╝─č├╝n tanr─▒sal a─čac─▒yd─▒.ÔÇÖ Roma devleti kay─▒tlar─▒na g├Âre de ─░talya ve Fransa aras─▒nda olan b├Âlge i├žin Alp b├Âlgesine Donnus (Danu) ad─▒ verilmi┼čti kutsal baban─▒n ad─▒ KOTT─░US┬á (KOTY) olarak an─▒lan AlpÔÇÖlerin bu b├Âlgesi i├žin. Kottius (Danu) ad─▒ TrakyaÔÇÖda ─░├ľ. 4. Yy. ve ─░s. I. Yy. aras─▒nda bir hanedan ad─▒ olarak g├Âr├╝l├╝r ve Kuzey BritanyaÔÇÖdan TrakyaÔÇÖya kadar geni┼č bir alanda bu ad alt─▒nda bir├žok kavme rastlan─▒r. ┬áKaradenizÔÇÖin g├╝ney k─▒y─▒lar─▒nda (Paphlagonia) SinopÔÇÖta ayn─▒ ad─▒ ta┼č─▒yan bir hanedan da bulunmaktayd─▒.

Belli ki bu hanedan ad─▒, YunanÔÇÖdaki zenginli─či ve sefahati ile ├╝nl├╝ Korint kenti ve SicilyaÔÇÖdaki Kottitto (KOTY) ad─▒ndaki b├╝y├╝k ana tanr─▒├ža inan├žlar─▒ndan alm─▒┼č olmal─▒d─▒rlar. StraboÔÇÖnun s├Âyledi─čine g├Âre RomaÔÇÖn─▒n DemeterÔÇÖinde oldu─ču gibi sefahat gecelerinde gen├ž erkeklerin kendilerini i─čdi┼č etti─či FrigyaÔÇÖn─▒n aslan ve ar─▒ tanr─▒├žas─▒ KibeleÔÇÖsi, ─░lk Yunan tah─▒l tanr─▒├žas─▒ g├╝nlerinde oldu─ču ve SicilyaÔÇÖda tanr─▒├ža KottityaÔÇÖy─▒ simgeleyen a─čaca as─▒lan meyve ve dar─▒ ├ž├Âreklerinin tanr─▒├žas─▒ KottityÔÇÖda oldu─ču gibi. A─ča├ž motifi do─čum, ├Âl├╝m ve yeniden hayata gelme olup eski M─▒s─▒rÔÇÖda Osiris (g├╝ne┼č tanr─▒s─▒) Hathor (a─ča├ž ana tanr─▒├ža) ─░sis (OsirisÔÇÖin e┼či, ay tanr─▒├žas─▒) ├╝├žl├╝s├╝n├╝ dikkate almam─▒z─▒ gerektiriyor. ├ç├╝nk├╝ Hathor; topra─ča g├Âm├╝ld├╝kten birka├ž ay sonra ilkbaharda yeniden canlanan tohum arac─▒l─▒─č─▒yla do─čadaki ya┼čam─▒n de─či┼čkenli─čini yans─▒t─▒r. Kibele ve Attis efsanesi de bunu anlat─▒r zaten.

KibeleÔÇÖnin ├ó┼č─▒k oldu─ču ├žoban AttisÔÇÖin, KralÔÇÖ─▒n k─▒z─▒ ile evlilik t├Ârenine geldi─či ve Ana tanr─▒├žay─▒ g├Âr├╝nce OÔÇÖna hemen ├ó┼č─▒k olan AttisÔÇÖin han├žerini ├žekerek erkeklik organ─▒n─▒ kesti─čini ve kanama nedeniyle ├Âld├╝─č├╝n├╝n efsanesi ├╝nl├╝d├╝r. Tanr─▒├ža Kibele sevgilisinin ├Âlmesine izin vermez ve OÔÇÖnu her zaman canl─▒ kalan ├žam a─čac─▒na d├Ân├╝┼čt├╝r├╝r.┬á Bu arada AttisÔÇÖin yere d├Âk├╝len kanlar─▒ndan S├ťMB├ťLLER biter.

Akl─▒ma hemen ─░stanbulÔÇÖdaki ÔÇśS├╝mb├╝ll├╝ Ali EfendiÔÇÖ┬á tekke ve t├╝rbesi geldi. T├╝rban─▒nda hep bir s├╝mb├╝lle dola┼č─▒rm─▒┼č. ─░da Da─č─▒nda (g├╝n├╝m├╝z Kaz Da─člar─▒) ana tanr─▒├ža Hera tanr─▒ Zeus ile bulu┼čacakt─▒r.┬á D├Ârt aslan─▒n ├žekti─či arabas─▒ ile da─ča geldi─činde aya─č─▒n─▒ yere basar, yerden s├╝mb├╝ller biter; s├╝mb├╝l gizil bilgilerin simgesidir. Tanr─▒├ža o gizil bilgileri almak i├žin gelmi┼čtir, Tanr─▒ ZeusÔÇÖa seslenir: ÔÇśÔÇÖG├Âzlerden ─▒rak m─▒y─▒z?ÔÇÖÔÇÖ Zeus yan─▒t verir: ÔÇśÔÇÖB├╝t├╝n ├Âl├╝ml├╝lerin g├Âzlerinden ─▒rak olarakÔÇŽÔÇÖÔÇÖ

─░lkbaharda eski YunanÔÇÖda ÔÇśDeandronÔÇÖ a─ča├ž demek olup, kutsal ayinlerde a─ča├ž dal─▒ ta┼č─▒mak ayinin bir par├žas─▒yd─▒; yeniden hayata gelmeyi simgeliyordu. M─▒s─▒rÔÇÖda Ana Tanr─▒├ža Hathor bir gerdanl─▒k ta┼č─▒yordu ve bu gerdanl─▒k cenaze t├Ârenlerinde ├ž─▒nar a─čac─▒ olarak dirili┼či simgeliyordu. ─░sl├ómi Menat ayn─▒ gerdanl─▒─ča K├óbeÔÇÖnin ana tanr─▒├žas─▒ olarak sahipti ve buma ÔÇśMenat Gerdanl─▒─č─▒ÔÇÖ deniliyordu.

Roma devleti yazarlar─▒ndan Apileius (─░S. 125-180) ┼ču ilgin├ž yorumu yap─▒yor: ÔÇśÔÇÖB├╝t├╝n d├╝nyada de─či┼čik tap─▒m ┼čekilleriyle, de─či┼čik adlarla ├žok g├Âr├╝n├╝ml├╝ olan ─░sis (M─▒s─▒rl─▒ ana tanr─▒├ža), Ven├╝s (Romal─▒ ana tanr─▒├ža), Artemis (Egeli ─░yonya ana tanr─▒├žas─▒), Kibele (Firig-Anadolu ana tanr─▒├žas─▒) ayn─▒ tanr─▒├žalard─▒r. B├╝t├╝n bu tanr─▒├žalar─▒n a─ča├žlarla ba─člant─▒lar─▒ var olup a┼čk─▒n ve b├╝y├╝n├╝n tanr─▒├žalar─▒d─▒r.ÔÇÖÔÇÖ

On ├╝├ž ayl─▒ ay takviminin ─░rlanda ve eski Kelt alfabesinin a─ča├ž k├╝lt├╝ ile olan do─črudan ili┼čkisinin k├Âken olarak Filistin topraklar─▒ndan (Hebron) oldu─ču ka├ž─▒n─▒lmaz olarak ortadad─▒r. ├ľyle anla┼č─▒l─▒yor ki, ana tanr─▒├žalar k├╝lt├╝, anaerkil d├Ânem olup, ataerkil d├Âneme ge├žmeden ├Ânce HebronÔÇÖda ba┼člayan ilgi ├žekici olu┼čumlar giderek insanlar─▒n co─črafi hareketleri ile kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ yerel inan├žlar─▒n kar─▒┼č─▒m─▒, g├╝n├╝m├╝z inan├žlar─▒n─▒n olu┼čumunu derinden etkileyen ba┼čl─▒ca unsurlard─▒r.

FACEBOOK - YORUM YAZ

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Etiketler:
tankut s├Âzeri
  • YEN─░
Dersimiz ├çanakkale! Yalanlar ve Ger├žekler

Dersimiz ├çanakkale! Yalanlar ve Ger├žekler

Haber Merkezi, 21 Kas─▒m 2023
├çanakkale Sava┼č─▒ Yalanlar─▒

├çanakkale Sava┼č─▒ Yalanlar─▒

Haber Merkezi, 7 Kas─▒m 2023
B├╝y├╝l├╝ ├ťlke ─░ran

B├╝y├╝l├╝ ├ťlke ─░ran

Haber Merkezi, 1 Ekim 2023