Banu Avar: “3. Paylaşım Savaşı’nın oyununa gelmeyin, birleşin”

Banu Avar: “3. Paylaşım Savaşı’nın oyununa gelmeyin, birleşin”

Yaşananlar Boşuna Değil- Perşembe Söyleşileri”nin konuğu Gazeteci Banu Avar, Avrupa ve Amerika’nın Türkiye’ye 100 yıldır uygulamaya çalıştığı “böl ve yönet” projesinin şu anda farklı etnik gruplar üzerinden hortlatıldığını belirterek, “3. Paylaşım Savaşı’nın oyununa gelmeyin, birleşin” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi ile Bursa Barosu’nun ortaklaşa düzenlediği “Yaşananlar  Boşuna Değil- Perşembe Söyleşileri”nin yeni konuğu gazeteci- yazar, program yapımcısı Banu Avar oldu. Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle Konak Kültürevi’nde düzenlenen söyleşiye Bursalılar yoğun ilgi gösterdi. Moderatörlüğünü ÇGD Bursa Şubesi geçmiş dönem başkanlarından gazeteci Tayfun Çavuşoğlu’nun yaptığı söyleşiye Bursa Barosu Başkanı Avukat Gürkan Altun, ÇGD Bursa Şube Başkanı Aykut Güngör, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri, gazeteciler, avukatlar ve vatandaşlar katıldı. Türkiye ve dünyadaki güncel gelişmeler hakkında yorumlarda bulunan Banu Avar, konuşmasında Avrupa ve Amerika’nın Türkiye’ye 100 yıldır uygulamaya çalıştığı “böl ve yönet” projesini anlattı. Türkiye’nin 100 yıldır süren bir oyunun parçası olduğunu dile getiren Avar, Sömürgeci büyük devletlerin, kendi arasındaki paylaşım savaşında Türkiye’yi kullandığına değindi. Avar, Türkiye’yi 3. Paylaşım Savaşı’nın cephe ülkesi olarak tanımlarken, Türkiye’nin Milli İrade Bildirisi’ni uygulanması gerektiğini söyledi.

 

“ÖNCE GENİŞLET, SONRA BÖL VE YOK ET”

Avar, “Amerika’nın düşünce adamlarından biri Brezesinski’nin Büyük Satranç Tahtası adlı kitabında şu ifade ediliyordu. Avrasya Balkanları’na benzetiyor bulunduğumuz coğrafyayı. Çok önemli bir yer olduğunu, petrol yataklarının varlığını, altının çok fazla olduğunu söylüyor. Orta Asya ülkelerinden, Kafkasya’dan, Afganistan ve potansiyel ilaveler var diyor ve bu listeye Türkiye ve İran’ı da ekliyor. Türkiye ve İran’ın Avrasya Balkanları içinde bölgesel etkiye sahip çok önemli iki ülke olarak bahsediyor. Ama aynı zamanda her ikisi de iç etnik çatışmalara karşı savunmasız. En ufak iç etnik çatışmalarda dağılabilir ve yönetilemez hale gelebilecek iki ülke olarak tanımlıyor. Bunu 1990’larda yazmıştı. 2011 yılı, Suriye’ye daha girilmemiş. Taarruz başlamamış ve Pentagon’un Danışmanı George Friedman Amerika’nın Sesi radyosuna bir röportaj veriyor. ‘Türkiye elini kirletmeli’ diyor. İran ve Suriye durdurulmalı, Türkiye’nin bunlara karşı harekete geçmesinin zamanı geldi diyor. Daha Suriye’ye girilmemiş. Sünni karşıtların el altından desteklenmesi organize edilmeli diyor. Adamlar gayet açık ve net olarak 100 yıldır aynı şeyleri tekrarlıyorlar. 100 yıl boyunca sürekli olarak bölünme, parçalanma, mezhepsel olarak, etnik olarak bölünmeden bahsettiler ve bu mezhepsel etnik parçalanmayı yönettiler. Suriye’de muhalefet birleştirilmeli, muhalefete destek sağlayacak cepler oluşturulmalı ve Türkiye Suriye’ye müdahaleye ikna edilmeli dediler. Bu dönemde Fransızların, İngilizlerin konuştukları bu Osmanlı döneminde de buydu. Osmanlı döneminde aklınıza gelen bütün etnik gruplar ayaklanıyordu. Sonuç olarak küçük parçalara bölünmüş bir dünya istiyorlardı. Bu bölünme planının bir yol haritası da önce genişletmektir. Daha önce Turgut Özal’a Musul ve Kerkük’ü al senin olacak orası dediler. Ve birden bire biz şunu duymaya başladık. Halep bizim zaten! Bir planın yemi mi oluyoruz acaba diye düşünmemiz lazım. Önce bir heveslendiriyorlar. Ondan sonra bölelim diyorlar. Amerika’nın hayali düşüncesi şu anda bu” ifadelerini kullandı.

“BU OYUNA GELMEYİN, BİRLEŞİN”

Banu Avar, Türkiye’de farklı etnik kimliklerle ayrıştırma politikasının sürdüğünü de belirterek,

“Şu sıralarda şubat ayında bütün dünyanın Pontus dernekleri birleşti. Basında tek bir satır çıkmadı. Dediler ki Türkiye Pontus soykırımı yapmıştır ve biz bunu mayıs ayında tüm dünyaya bildireceğiz. Şimdi iş başka bir noktaya geliyor. Libya paramparça edildi bombalandı 79 insan hakları derneğinin şikayetinden sonra oldu bu. Aynı anda 15-16 Mart’ta Rus İnsan Hakları Mahkemesi toplandı ve Türkiye’yi suçlu ilan ediyoruz dediler. Üç tane PKK’lıyı Paris’te öldürttü dediler. Başka bir yere doğru gidiyoruz. Böyle giden bir ülkede, başında deli gömleği giymiş bir yönetim varken ne yapacağız? Böyle bir tuzaklar zinciri içinde giden dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Dünyanın kalpgahıyız. Her şey şu anda bizim etrafımızda dönüyor. Bu nedenle küçük küçük parçalamaya çalışıyorlar. Önce etrafını sonra içini… Başarıya ulaşabilirler mi? Hiç sanmıyorum. Ellerinden geleni yapacaklar bizi bölmeye çalışacaklar. Hepsi ayaklanma hazırlığında biz de Çerkezler olarak toprak istiyoruz ana dilde eğitim istiyoruz diyorlar. Milletin kafa gitmiş durumda. Bu 3. Paylaşım Savaşı. Herkes bir şey istiyor. Buralarda hepimizin kafası karışıyor. O yüzden sağlam durmak çok önemli. 2012’den beri söylediğim Milli İrade Bildirisi önemli. Bir araya gelin” ifadelerini kullandı.

Avar’ın gündeminde Afrin harekatı da vardı. Avar, “Öncelikle Suriye’nin toprak bütünlüğünü bir ezelim, yanlarına benim eğittiğim, donattığım ÖSO’yu verelim dediler. Kim bu ÖSO, bunlar CIA’nin eğitip donattığı adamlardır. Bunlar YPG ve IŞID’la birlikte hareket edenlerdir. Bu paralı askerleri istediğiniz yerlere koyabiliyorsunuz. Silahları da istediğiniz adamlara gönderebiliyorsunuz. Suriye ordusuna ihanet edenler Türkiye ordusuna ihanet etmeyecek mi? Afrin’de kılavuz olarak önümüze koyulan adamlar bunlar. Bu adamlar parayla çalışan adamlar ve esas olarak Amerika’ya bağlılar. Şimdi Kuzey Suriye’de bir PTT kuruldu şimdi Türkiye’den alıyorlar maaşlarını. Yarın nereye çalışırlar kimse bilmiyor. Mehmetçiğin önünden giden adamlar bunlar. Türkiye ufak ufak sınırları temizlemek için orduyu oralara sokuyor. Bu kanın durdurulmasının net çözümü var, Suriye ile bir araya gelmek. Yoksa durumumuz vahim” dedi.

 

1,123 Toplam, 2 okuma bugün

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • YENİ
Nazım Hikmet ve Bursa Sürgünleri

Nazım Hikmet ve Bursa Sürgünleri

13 Ocak 2020, Nazım Hikmet ve Bursa Sürgünleri için yorumlar kapalı
Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-3

Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-3

10 Ocak 2020, Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-3 için yorumlar kapalı
Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-2

Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-2

10 Ocak 2020, Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-2 için yorumlar kapalı
Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-1

Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-1

10 Ocak 2020, Yeşilçam’ın Beyaz Filmleri: Uludağ ve Sinema-1 için yorumlar kapalı
Yenişehir Bey Sarayı’nın İzinde

Yenişehir Bey Sarayı’nın İzinde

10 Ocak 2020, Yenişehir Bey Sarayı’nın İzinde için yorumlar kapalı
Höyükten köye, köyden mahalleye! Yenişehir’in ilk köyü Barcın

Höyükten köye, köyden mahalleye! Yenişehir’in ilk köyü Barcın

10 Ocak 2020, Höyükten köye, köyden mahalleye! Yenişehir’in ilk köyü Barcın için yorumlar kapalı
Nusrat Mayın Gemisi Tarsus’ta

Nusrat Mayın Gemisi Tarsus’ta

10 Ocak 2020, Nusrat Mayın Gemisi Tarsus’ta için yorumlar kapalı
Gökkurt ya da Bozkurt!

Gökkurt ya da Bozkurt!

10 Ocak 2020, Gökkurt ya da Bozkurt! için yorumlar kapalı
Uludağ, Prusa ve Keşişler

Uludağ, Prusa ve Keşişler

5 Aralık 2019, Uludağ, Prusa ve Keşişler için yorumlar kapalı
Tasarımla Gerçeklik Arasında Türkler

Tasarımla Gerçeklik Arasında Türkler

5 Aralık 2019, Tasarımla Gerçeklik Arasında Türkler için yorumlar kapalı