Tayfun ├çAVU┼×O─×LU
Tayfun  ├çAVU┼×O─×LU
Polemik-7: Mustafa KemalÔÇÖin saatinin ┼čarapnelle par├žaland─▒─č─▒ uydurma m─▒?
  • 24 Nisan 2020 Cuma
  • +
  • -
  • Tayfun ├çAVU┼×O─×LU /

Mustafa Kemal Atat├╝rkÔÇÖ├╝n ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖndaki rol├╝n├╝ k├╝├ž├╝msemeye kalk─▒┼čanlar hi├žbir belgeye dayanmaks─▒z─▒n ve ak─▒llar─▒na esti─či gibi kendi ├žarp─▒k tarihlerini yazmaya devam ediyorlar. ├ľylesine f├╝tursuzca ifadeler klavyelerden d├Âk├╝l├╝yor ki, yak─▒┼č─▒ks─▒z-lakayt ├╝slup ve tav─▒rlar─▒n k├Â┼če yaz─▒lar─▒, kitaplar, videolarla lin├ž kampanyas─▒ haline d├Ân├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ g├Âr├╝yoruz. Azimle, sab─▒rla ayn─▒ yalan yanl─▒┼č bilgiler pompalan─▒yor.

ÔÇťMustafa Kemal 18 MartÔÇÖta ├çanakkaleÔÇÖde bile de─čildiÔÇŁ, ÔÇť18 Mart Zaferini Mustafa KemalÔÇÖe mal edenlerÔÇŁ c├╝mlesiyle yola ├ž─▒k─▒p, hayal g├╝├žleri ne kadar─▒na elveriyorsa, hikayeler ├╝retiyorlar. Nas─▒l olsa belge ortaya koyma derdi yok, tan─▒k g├Âstermek ┼čart de─čilÔÇŽ Yaz yazabildi─čin kadarÔÇŽ

┼×imdi de Albay Mustafa KemalÔÇÖin saatine isabet eden ┼čarapnel par├žas─▒ polemik konusu oldu. Ger├žekten de Mustafa KemalÔÇÖin saatine ┼čarapnel par├žas─▒ isabet etmi┼č miydi?
19. T├╝men Komutan─▒ Mustafa KemalÔÇÖin, ├╝nl├╝ 57ÔÇÖnci AlayÔÇÖ─▒n komutan─▒ olmad─▒─č─▒n─▒(!) anlatabilmek i├žin bin bir detaya giren ─░rfan ├ľzfaturaÔÇÖya g├Âre, Mustafa KemalÔÇÖin saatinin ┼čarapnel par├žas─▒yla par├žalanmas─▒ da uyduruk(!) bir hikaye.

─░rfan ├ľzfatura:
ÔÇť(25 Nisan 1915) Anzaklar─▒n Ar─▒burnu ├ž─▒karmas─▒na ilk m├╝dahaleyi 9. T├╝men Komutan─▒ Halil Sami Bey yapar. Sabah 05.00ÔÇÖte 27. AlayÔÇÖ─▒n iki taburu ve bir makineli t├╝fek b├Âl├╝─č├╝ ile Top├žular S─▒rt─▒na ko┼čar. Yarbay ┼×efik (Aker) komutas─▒ndaki Mehmet├žikler aslanlar gibi ├žarp─▒┼č─▒rlar. Sahada anlat─▒lanlar─▒ dinlerseniz sanki koca sava┼č Ar─▒burnuÔÇÖndan ibaret. ─░yi de bunun Kumkalesi var, DardenosÔÇÖu var, Ertu─črulÔÇÖu var. Mesela ad─▒ an─▒lmayan Binba┼č─▒ Mahmud Sabri, Sedd├╝lbahirÔÇÖde destan yazar.

Komuta Liman Von Sanders adl─▒ bir AlmanÔÇÖda. Adam b─▒rak─▒n yarbaylar─▒ Vehip, Esad ve Cevad Pa┼čaÔÇÖlar─▒ bile dinleme l├╝tfunda bulunmuyor.

├ťnl├╝ 57ÔÇÖinci AlayÔÇÖ─▒n komutan─▒ da M. Kemal de─čil, Binba┼č─▒ H├╝seyin Avni Bey. O ┼čehit d├╝┼č├╝nce yerine Binba┼č─▒ Hayri Bey getiriliyor. M. KemalÔÇÖe ba─članacak ama daha sonra. 57 alay─▒n mevcudu 3 bin 638, 49 subay var aralar─▒nda.ÔÇŁ[1]

M├╝ttefiklerin Gelibolu ├ž─▒karmas─▒n─▒n tamam─▒ 9. T├╝men Komutan─▒ Halil Sami BeyÔÇÖin g├Ârev alan─▒na ger├žekle┼čir… Liman von SandersÔÇÖin d├╝zeninde, yar─▒madan─▒n g├╝neyi oldu─ču gibi 9. T├╝menÔÇÖin savunmas─▒na verilmi┼čtir. Ar─▒burnu da, Sedd├╝lbahir de 9. T├╝menÔÇÖin g├Ârev alan─▒ndayd─▒. Dolay─▒s─▒yla Ar─▒burnu civar─▒nda g├Ârev yapan 27. Alay Komutan─▒ Yarbay ┼×efik (Aker) de, Sedd├╝lbahirÔÇÖdeki Tabur Komutan─▒ Binba┼č─▒ Mahmut┬á Sabri de 9. T├╝menÔÇÖin subaylar─▒d─▒r. Kara sava┼člar─▒nda ilk savunmay─▒ y├Âneten kahramanlar onlard─▒r.┬á ÔÇťAd─▒ bile an─▒lmayan Binba┼č─▒ Mahmut SabriÔÇŁ ifadesi nereden ├ž─▒kt─▒, o belli de─čil…

Komuta d├╝zenini, komutanlar─▒ ve komuta ettikleri birliklerin d├╝zenini, kronolojiyi dikkate almadan genel-ge├žer de─čerlendirmeler yaparak belki roman yaz─▒l─▒r ama tarihi ger├žekleri anlatt─▒─č─▒ iddia edilen bir makale yaz─▒lmaz, olmaz. Yaz─▒l─▒rsa da i┼čte b├Âyle sakat olur.

Yazar ÔÇť├ťnl├╝ 57ÔÇÖinci AlayÔÇÖ─▒n komutan─▒ da M. Kemal de─čil, Binba┼č─▒ H├╝seyin Avni Bey. Mustafa KemalÔÇÖe ba─članacak ama daha sonraÔÇŁ diye yazm─▒┼č. Neresini d├╝zeltelim? Birincisi, Yarbay Mustafa Kemal bir alay komutan─▒ de─čil t├╝men komutan─▒d─▒r. H├╝seyin Avni BeyÔÇÖin komuta etti─či 57ÔÇÖnci alay, 19. T├╝menÔÇÖe ba─čl─▒. Yazar kronolojiye ve kaynaklara bir g├Âz atsa, 57ÔÇÖnci AlayÔÇÖ─▒n, 19. T├╝menÔÇÖin Tekirda─čÔÇÖda ilk kuruldu─ču g├╝nden buyana o t├╝menin emrinde oldu─čunu g├Ârecek.┬á ─░lk kuruldu─ču ve Yarbay Mustafa KemalÔÇÖin komutanl─▒─č─▒na atand─▒─č─▒ g├╝nden buyana 19. T├╝menÔÇÖi olu┼čturan 3 alaydan biri olan 57ÔÇÖnci Alay, zaten ba─čl─▒ oldu─ču t├╝mene ve komutana ne zaman tekrar ba─članacak? Yazar bunu izah ediverse, hepimizi b├╝y├╝k dertlerden kurtar─▒r.

Bu tip yazarlar, isim vermeden, dudak k─▒v─▒rarak ÔÇťyarbaylarÔÇŁ ifadesini kullan─▒yorsa, biliniz ki Mustafa KemalÔÇÖden s├Âz ediyorlar. Liman von SandersÔÇÖin GeliboluÔÇÖya kara harek├ót─▒ ba┼člamadan ├Ânce al─▒nmas─▒ gereken tedbirler konusunda Yarbay Mustafa KemalÔÇÖin ve ard─▒ndan Albay Halil SamiÔÇÖnin hakl─▒ uyar─▒lar─▒n─▒ dinlemedi─či bir ger├žek. Buna de─činirken bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒ ÔÇťAdam pa┼čalar─▒ bile dinlemiyor ki, yarbaylara kulak versinÔÇŁ ifadesiyle dile getiriyor. O yarbay, Kustafa Kemal, pa┼čalar─▒n yap(a)mad─▒─č─▒n─▒ yap─▒yor halbuki. Liman von SandersÔÇÖi, uyar─▒lara ra─čmen hatal─▒ karar verdi─či i├žin Ba┼čkumandan Vekili Enver Pa┼čaÔÇÖya ┼čikayet etmekten ├žekinmiyor.[2]┬á Yani buradan ├ž─▒kar─▒lacak ders -bana g├Âre- ÔÇťPa┼čalar─▒ bile dinlemeyen Alman komutan, yarbaylar─▒ niye dinlesinÔÇŁ de─čil, olsa olsa ÔÇťGelece─či g├Âren sava┼č dahisi, ├Âng├Âr├╝s├╝n├╝ ve milletin hakk─▒n─▒, hi├ž kimseden ├žekinmeyip sonuna kadar savunan bir yarbayÔÇŁ olmal─▒yd─▒.

─░LG─░N─░Z─░ ├çEKEB─░L─░R  ├çanakkale 1915ÔÇŽ ─░┼čgalcilerin kara harek├ót─▒ haz─▒rl─▒klar─▒ nas─▒l y├╝r├╝t├╝ld├╝

─░nciler devam ediyor…

─░rfan ├ľzfatura:
ÔÇť18 Mart zaferini M. KemalÔÇÖe mal edenler iki ┼čeyi unutuyor. Bir kere bu deniz zaferi, top├žular haricinde kara birliklerinin bir dahli olamaz. Kald─▒ ki M. Kemal ve t├╝meni (19. tm) Tekirda─čÔÇÖdan, EceabadÔÇÖa (Maydos) yeni intikal etmi┼čtir daha. Tarihler net, Ar─▒burnu 9 A─čustos, Anafartalar 21-22 A─čustos. Yani zaferden 4 ay sonra. [3]

Yazar─▒n olaylar─▒n ak─▒┼č─▒ ve tarihlere kar┼č─▒ hi├ž ilgisi yok, bilgisi de yok… Bilgi sahibi olmadan fikir ├╝retince de ula┼čt─▒─č─▒ sonu├ž facia oluyor tabii. ├ç├╝nk├╝ 18 Mart Deniz Sava┼č─▒ÔÇÖndan s├Âz ederken, aniden Ar─▒burnuÔÇÖna, AnafartalarÔÇÖa ge├žiyor, “Mustafa Kemal o b├Âlgeye daha yeni intikal etti” diyor, a─čustos ay─▒na tarihler veriyor ve ekliyor: ÔÇťYani Zaferden 4 ay sonra.ÔÇŁ

Yazar a├ž─▒k a├ž─▒k, M. KemalÔÇÖin t├╝meninin 18 Mart Deniz ZaferiÔÇÖnden 4 ay sonra Tekirda─čÔÇÖdan MaydosÔÇÖa intikal etti─čini s├Âyl├╝yor.┬á Oysa 19. T├╝men ve Mustafa KemalÔÇÖin MaydosÔÇÖa geli┼č tarihi ┼×ubat 1915. Deniz Sava┼č─▒ndan yakla┼č─▒k 1 ay ├Ânce. Sedd├╝lbahir dahil Gelibolu’daki g├╝ney savunmas─▒ 19. T├╝menÔÇÖe veriliyor. Dolay─▒s─▒yla 18 Mart g├╝n├╝ ┬áMustafa Kemal elbette GeliboluÔÇÖda. ├ťstelik de hen├╝z g├Ârev de─či┼čikli─či yap─▒lm─▒┼č ve┬á Sedd├╝lbahir b├Âlgesinin savunmas─▒ 19. T├╝menÔÇÖden al─▒n─▒p Albay Halil Sami BeyÔÇÖin 9. T├╝meniÔÇÖne verilmi┼č de─čil. Bu yaz─▒n─▒n neresini ciddiye almal─▒, neresini d├╝zeltmeli, bilemedim.[4]

Yazar ayn─▒ yaz─▒da s├Âz├╝ Ru┼čen E┼črefÔÇÖin r├Âportaj─▒na getirdikten sonra, Mustafa KemalÔÇÖin g├Â─čs├╝ne ├žarp─▒p saatini par├žalayan ┼čarapnel olay─▒n─▒ da akl─▒nca tiÔÇÖye al─▒yor.

─░rfan ├ľzfatura:
“Gazeteci Ru┼čen E┼črefÔÇÖe g├Âre Conkbay─▒r─▒ÔÇÖnda bir ┼čarapnel par├žas─▒, Yarbay M. KemalÔÇÖin g├Â─čs├╝ne ├žarpar, bak─▒n ┼ču i┼če ki cep saati vard─▒r tam da orada.

Bize askerde piyade mermisi ufac─▒k delikten girer ama ├ž─▒karken huni gibi a├žar demi┼člerdi. ┼×arapnel par├žas─▒ kol bacak kopar─▒r ayr─▒ca.

Ge├želim bunlar─▒. Hani o saat? Efendim Liman Pa┼čaÔÇÖya verilmi┼č de o da eni┼čtesinin kayn─▒na…

Suya d├╝┼čt├╝. ─░nek i├žti. Da─ča ka├žt─▒. Mugal├óta. Bunu yapanlar mebus oldular ba┼č─▒m─▒za.ÔÇŁ

Halbuki ┼čarapnel par├žas─▒n─▒n isabet etti─či o anÔÇÖ─▒n tan─▒klar─▒ var, anlat─▒yorlar… Anafartalar Grubu Komutan─▒ Albay Mustafa KemalÔÇÖin par├žalanm─▒┼č saati Ordu Komutan─▒ Liman von SandersÔÇÖe hediye etti─či anÔÇÖ─▒n tan─▒klar─▒ var anlat─▒yorlar.┬á Ama yazar b├╝t├╝n bu bu tan─▒klar─▒-tan─▒kl─▒klar─▒ yok say─▒yor.

Madem tarihi bir olay─▒ anlatacaks─▒n, hatta ÔÇťolmayan bir konu varm─▒┼č gibi anlat─▒l─▒yorÔÇŁ diye ├žok iddial─▒ tav─▒rlarla sahrekarl─▒k imas─▒nda bulunacaks─▒n! ─░nsan hi├ž de─čilse, konunun taraflar─▒ ne diyor, nas─▒l anlat─▒yor diye kaynaklara, an─▒lara bir g├Âz atmaz m─▒? Atm─▒yor! ÔÇťNerede o saat?ÔÇŁ diye soruyor, ÔÇťSuya d├╝┼čt├╝. ─░nek i├žti. Da─ča ka├žt─▒. Mugal├óta. Bunu yapanlar mebus oldular ba┼č─▒m─▒zaÔÇŁ ifadesiyle t├╝y dikiyor.

─░LG─░N─░Z─░ ├çEKEB─░L─░R  Polemik-5: ÔÇťMustafa KemalÔÇÖin ├çanakkale Zaferi ile ne alakas─▒ var?ÔÇŁ

Gelelim tan─▒klara, tan─▒kl─▒klara…

├ľnce Ru┼čen E┼črefÔÇÖin r├Âportaj─▒nda 10 A─čustosÔÇÖtaki taarruz ve ┼čarapnel olay─▒yla ilgili b├Âl├╝me g├Âz atal─▒m:

ÔÇť…Buraya kadar konu┼čmam─▒z─▒ sakin bir ┼čekilde dinleyen Y├╝zba┼č─▒ Cevat Bey -Pa┼čaÔÇÖn─▒n yaveri- kal─▒n ve sertli─či ho┼ča giden bir sesle, ÔÇśBu ┼čarapnel misketlerinden bir tanesi de Pa┼čaÔÇÖn─▒n g├Â─čs├╝n├╝ ok┼čam─▒┼čt─▒ÔÇÖ dedi.┬á ÔÇśNas─▒l?ÔÇÖ dedim.ÔÇŁ[5]

Konu a├ž─▒l─▒nca olay─▒ hat─▒rlayan Mustafa Kemal, biraz detay aktar─▒yor. ├çevresindekileri askere belli etmemesi i├žin susturdu─čunu, saatinin par├žaland─▒─č─▒n─▒ anlat─▒yor.

1918 y─▒l─▒nda Yeni MecmuaÔÇÖn─▒n ├çanakkale ├ľzel Say─▒s─▒ i├žin r├Âportaj yapan Ru┼čen E┼črefÔÇÖin ÔÇťO saat sizin i├žin tarihi bir saattir. G├Ârebilir miyim?ÔÇŁ sorusuna da ÔÇťO saatin enkaz─▒n─▒ bu sava┼čtan sonra Liman Pa┼ča Hazretleri hat─▒ra olarak ald─▒lar. Bana da kendi ailelerinin asalet armas─▒ bulunan saatlerini verdilerÔÇŁ cevab─▒n─▒ veriyor.

Ru┼čen E┼črefÔÇÖin o saati g├Ârmek istemesi ├╝zerine de Cevat Bey Omega marka arkas─▒nda bir ta├ž ve ÔÇśLÔÇÖ, ÔÇśZÔÇÖ harfleri i┼členmi┼č siyah okside saati getirip g├Âsteriyor. O saatin yan─▒nda Zenith marka bir bilezik saati daha var.┬á Ki o saati de, Mustafa KemalÔÇÖin saati kullan─▒lamaz hale geldi─či i├žin, yan─▒nda bulunan gen├ž te─čmen vermi┼č.

Buraya kadar ┼čarapnel isabetine ili┼čkin anlat─▒mlar─▒ aktard─▒m… Bir de par├žalanm─▒┼č saatin Liman von SandersÔÇÖe hediye edilmesi olay─▒ var.

├çanakkale cephesinde 4. T├╝men komutan─▒ olarak Kuzey GrubuÔÇÖnda, yaralanan Alman KannengieserÔÇÖin yerine atan─▒nca 9.T├╝men Komutan─▒ olarak Conkbay─▒r─▒ÔÇÖnda g├Ârev yapm─▒┼č Yarbay Cemil ConkÔÇÖun an─▒lar─▒na[6] g├Âz att─▒─č─▒m─▒zda, saatin par├žalanmas─▒na tan─▒k olan 64. Alay Komutan─▒ Yarbay Servet BeyÔÇÖin (Yurdatapan) anlatt─▒klar─▒n─▒ da aktard─▒─č─▒n─▒ g├Âr├╝yoruz. Hemen ard─▒ndan da bu kez Mehmet Haydar AlganerÔÇÖin tan─▒kl─▒─č─▒yla, Albay Mustafa Kemal ile Liman Pa┼ča aras─▒nda kolordu kararg├óh─▒nda saat de─či┼č-toku┼ču sahnesi var.

Binba┼č─▒ r├╝tbesiyle kararg├óhta g├Ârev yapan Haydar Mehmet AlganerÔÇśin[7] par├žalanm─▒┼č saate dair anlatt─▒klar─▒ ┼č├Âyle:

ÔÇť…M─▒nt─▒kam─▒z─▒n Tekketepe kararg├óh─▒ndan telefonla Conkbay─▒r─▒ taarruzunu takip ediyoruz. (5.Ordu Komutan─▒ M├╝┼čir Liman von Sanders bizim kararg├óh─▒m─▒zdan Conkbay─▒r─▒ harek├ót─▒n─▒ takip ediyor.) Mustafa Kemal BeyÔÇÖin taarruzunun muvaffakiyetle geli┼čti─či haberleri kararg├óh─▒m─▒z─▒ sevindiriyor.

Ak┼čama do─čru Mustafa Kemal Bey erk├ón─▒harbiye reisiyle birlikte kararg├óh─▒m─▒za geldi. Liman von Sanders Pa┼čaÔÇÖya kendi kumandas─▒ alt─▒nda kendi i┼čaretiyle yap─▒lan piyade s├╝ng├╝ h├╝cumu hakk─▒nda ayakta Frans─▒zca izahat veriyor, hepimiz b├╝y├╝k bir merak ve heyecan i├žinde dinliyoruz. Mustafa Kemal Bey, ÔÇśPiyademiz d├╝┼čman─▒ denize kadar s├╝rd├╝. Bu esnada benim g├Â─čs├╝me bir mermi par├žas─▒ isabet etti. Saatim k─▒r─▒ld─▒. Bu saat benim can─▒m─▒ kurtard─▒. M├╝saade ederseniz bug├╝nk├╝ ba┼čar─▒n─▒n hat─▒ras─▒ olarak bu saati size takdim edeyimÔÇÖ dedi ve k─▒r─▒k saati ├ž─▒kard─▒, Liman Pa┼čaÔÇÖya verdi.

Liman Pa┼ča y├╝rekten kopan tebrik ve te┼čekk├╝r hitabeleriyle Mustafa Kemal BeyÔÇÖin uzatt─▒─č─▒ saati ald─▒ ve kendi alt─▒n saatini ├ž─▒kararak, ÔÇśSizin de benim pek b├╝y├╝k takdir ve tebriklerimin ni┼čanesi ve b├╝y├╝k ba┼čar─▒n─▒z─▒n hat─▒ras─▒n─▒ y├ód ettirecek olan ┼ču saatimi kabul etmenizi rica ederimÔÇÖ dedi ve saati Mustafa Kemal BeyÔÇÖe verdi.ÔÇŁ

Aradan y─▒llar ge├žiyor. Harbiye Nezareti vefat etmi┼č olan Liman von SandersÔÇÖin ailesine ba┼čvurarak Askeri M├╝zeye konmak ├╝zere bu saatin iadesini talep ediyor ama bir kahramanl─▒k ve zafer g├╝n├╝n├╝n gurur madalyas─▒ olan o saatin, ge├žmi┼čte ya┼čanan h─▒rs─▒zl─▒k s─▒ras─▒nda ├žal─▒nan e┼čyalar aras─▒nda oldu─ču yan─▒t─▒n─▒ al─▒yor.

Olay bundan ibaret…

Mustafa Kemal ve Cevat AbbasÔÇÖ─▒n anlat─▒m─▒na ilave, hem olay─▒n hem de saat de─či┼č-toku┼čunun farkl─▒ tan─▒klar─▒ var. Yani hem saatin ┼čarapnelle par├žaland─▒─č─▒ hem de Liman Pa┼čaÔÇÖya verilmi┼č oldu─ču konusunda teredd├╝te yer yok.

─░LG─░N─░Z─░ ├çEKEB─░L─░R  ├çanakkale Sava┼č─▒'nda Trakya

Ama kimilerinin Mustafa Kemal kar┼č─▒tl─▒─č─▒ g├Âzlerini ├Âylesine b├╝r├╝m├╝┼č ki, sadece ona de─čil, ├ževresindeki sava┼č meydan─▒nda can─▒n─▒ ortaya koymu┼č vatansever insanlara da f├╝tursuzca hakaret ediyorlar. Hezeyanla uydurduklar─▒ tarihi, ger├žeklerin ├Ân├╝ne ge├žirmek i├žin b─▒kmadan usanmadan yaz─▒p ├žiziyorlar. ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ 18 Mart tarihine endeksleyip, bir y─▒ldan fazla s├╝rm├╝┼č bir sava┼č─▒ sadece 1 g├╝n s├╝ren deniz zaferiyle izah etmek, b├Âylece Mustafa KemalÔÇÖi ├çanakkaleÔÇÖde yok saymak ├╝zere gerek├že ├╝retmek pe┼činde olanlar, akla ziyan de─čerlendirmeleriyle dikkat ├žekiyor.

Bir kez daha tekrarlayal─▒m. ├çanakkale 1915, Mustafa Kemalsiz anlat─▒lamazÔÇŽ Ad─▒ zikredilmeksizin anlat─▒l─▒rsa eksik olur, yanl─▒┼č olur, yalan olur, ├žok b├╝y├╝k haks─▒zl─▒k olur.[8]

  • Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

 

D─░PNOTLAR

[1]┬á┬á┬á ─░rfan ├ľzfatura, ÔÇť├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Do─čru Bilinen Yanl─▒┼člarÔÇŁ, https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/690227.aspx (23.03.2020 tarihli makale, eri┼čim tarihi: 11.04.2020)

[2] Tayfun ├çavu┼čo─člu, ÔÇť├çanakkale 1915 Yalanlar ─░ftiralar PolemiklerÔÇŁ, Kasta┼č Yay─▒nevi, 1. Bask─▒, 2014, sayfa:67
Ayr─▒ca: https://www.belgeseltarih.com/canakkale-savasi-ilk-gunde-biterdi/

[3]┬á┬á┬á ─░rfan ├ľzfatura, ÔÇť├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Do─čru Bilinen Yanl─▒┼člarÔÇŁ, https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/690227.aspx (23.03.2020 tarihli makale, eri┼čim tarihi: 11.04.2020)

[4]  https://www.belgeseltarih.com/polemik-5-mustafa-kemalin-canakkale-zaferi-ile-ne-alakasi-var/

[5]┬á┬á┬á Ru┼čen E┼čref, ÔÇťMustafa Kemal ├çanakkaleÔÇÖyi Anlat─▒yorÔÇŁ, Karma Kitaplar, 1. Bask─▒, Ekim 2017, sayfa: 60-61-62

[6]┬á┬á┬á ÔÇť├çanakkale Hat─▒ralar─▒ÔÇŁ, Cemil Conk, 2. Cilt, Arma Yay─▒nlar─▒, 1. Bask─▒ 2002, Sayfa:267 vd.

[7]┬á┬á┬á Binba┼č─▒ Haydar Mehmet Alganer 16ÔÇÖnc─▒ Kolordu Kurmay Ba┼čkanl─▒─č─▒ 1ÔÇÖinci ┼×ube M├╝d├╝r├╝d├╝r. Saat de─či┼č-toku┼čundaki tan─▒kl─▒─č─▒, Cemil ConkÔÇÖun an─▒lar─▒n─▒n derlendi─či ÔÇť├çanakkale Hat─▒ralar─▒ÔÇŁ 2. Cilt, Arma Yay─▒nlar─▒, 1. Bask─▒ 2002, Sayfa:267-268ÔÇÖden aktar─▒lm─▒┼čt─▒r. Binba┼č─▒ Alganer, 10 A─čustosÔÇÖtaki Anafartalar zaferini takip eden hafta 1ÔÇÖinci Kolordu Kurmay Ba┼čkan─▒ s─▒fat─▒yla Kumkale civar─▒ndaki Asya GrubuÔÇÖnda g├Ârevlendirilmi┼čtir.
Mustafa KemalÔÇÖi siperde g├Âsteren tarihi foto─čraf 17 Haziran 1915ÔÇÖte Binba┼č─▒ Alganer taraf─▒ndan ├žekilmi┼čtir.
Bu foto─čraf─▒n hikayesi i├žin bak─▒n─▒z: Tayfun ├çavu┼čo─člu, ÔÇťBu foto─čraf─▒n arkas─▒nda bir tarih gizli: Kim, ne zaman ├žekti?ÔÇŁ
https://www.belgeseltarih.com/bu-fotografin-arkasinda-bir-tarih-gizli-kim-ne-zaman-cekti/

[8]  https://www.belgeseltarih.com/canakkale-zaferi-mustafa-kemalsiz-anlatilabilir-mi/

 

─░L─░┼×K─░L─░ YAZILARÔÇŽ
Mustafa Kemal hakk─▒ndaki Haks─▒z ─░thamlarÔÇŽ

Polemik-1: ÔÇť├çanakkale zafer midir?ÔÇŁ

Polemik-2: TRTÔÇÖnin ├çanakkale ├ľzel Program─▒

Polemik-3: ÔÇťMustafa Kemal ├çanakkaleÔÇÖde komutan de─čil, karargah subay─▒yd─▒ÔÇŁ

Polemik-4: ├çunuk Bay─▒r─▒ÔÇÖndan ┼×unuk Bay─▒r─▒ÔÇÖnaÔÇŽ Sapt─▒rmacalar

Polemik-5: ÔÇťMustafa KemalÔÇÖin ├çanakkale Zaferi ile ne alakas─▒ var?ÔÇŁ

Polemik-6: ÔÇťMustafa Kemal ├çanakkaleÔÇÖde r├╝tbe bak─▒m─▒ndan ka├ž─▒nc─▒ s─▒radayd─▒?ÔÇŁ

Polemik-7: Mustafa KemalÔÇÖin Saatinin ┼×arapnelle Par├žaland─▒─č─▒ Uydurma m─▒?

Toplam Okuma: 1,199 , Bug├╝n: 1 

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Gazeteci / Yazar - Uluda─č ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi Almanca B├Âl├╝m├╝ (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yay─▒n organlar─▒nda muhabir, yaz─▒ i┼čleri m├╝d├╝r├╝ ve genel yay─▒n y├Ânetmeni olarak ├žal─▒┼čt─▒. ├ça─čda┼č Gazeteciler Derne─či (├çGD) Bursa ┼×ubesi eski (1997-2001) ba┼čkan─▒. Bursa Ansiklopedisi'ne (Y─▒lmaz Akk─▒l─▒├ž, 2002, Burdef Yay─▒nlar─▒) madde yazarl─▒─č─▒ yapt─▒. E-Kitap Yay─▒nc─▒l─▒k taraf─▒ndan (┼×ubat 2018) epub format─▒nda yay─▒nlanan ÔÇťNutukÔÇť i├žin edit├Âr olarak Atat├╝rk ve Kurtulu┼č Sava┼č─▒ kronolojisini haz─▒rlad─▒. Ayn─▒ zamanda Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. Yay─▒nlanm─▒┼č Kitaplar─▒: 1)ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô ─░ftiralar, Yalanlar, PolemiklerÔÇť, 2014, Kasta┼č Yay─▒nevi-─░stanbul 2)"1915 - ├çanakkale Sava┼č─▒nda Trakya", 2018, Haber Ajans─▒ yay─▒nlar─▒-─░stanbul E-Posta: [email protected]
Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
Sponsorlu Ba─člant─▒lar
  • YEN─░
1990ÔÇÖl─▒ Y─▒llardan G├╝n├╝m├╝ze Yeni┼čehirÔÇÖde Gazetecilik Faaliyetleri

1990ÔÇÖl─▒ Y─▒llardan G├╝n├╝m├╝ze Yeni┼čehirÔÇÖde Gazetecilik Faaliyetleri

18 Ekim 2020, 1990ÔÇÖl─▒ Y─▒llardan G├╝n├╝m├╝ze Yeni┼čehirÔÇÖde Gazetecilik Faaliyetleri i├žin yorumlar kapal─▒
Nida T├╝fek├žiÔÇÖyi U─čurlad─▒k, S├╝rmeliler Yetim Kald─▒ÔÇŽ

Nida T├╝fek├žiÔÇÖyi U─čurlad─▒k, S├╝rmeliler Yetim Kald─▒ÔÇŽ

18 Ekim 2020, Nida T├╝fek├žiÔÇÖyi U─čurlad─▒k, S├╝rmeliler Yetim Kald─▒ÔÇŽ i├žin yorumlar kapal─▒
K─▒r─▒m ve Do─ču T├╝rkistan Meseleleri Hakk─▒nda Baz─▒ ─░zlenimler

K─▒r─▒m ve Do─ču T├╝rkistan Meseleleri Hakk─▒nda Baz─▒ ─░zlenimler

18 Ekim 2020, K─▒r─▒m ve Do─ču T├╝rkistan Meseleleri Hakk─▒nda Baz─▒ ─░zlenimler i├žin yorumlar kapal─▒
T├╝rkiye’de Ya┼čayan Nogay T├╝rkleri ve Sivil Toplum ├ľrg├╝t├╝ Olarak T├╝rk Dernekler

T├╝rkiye’de Ya┼čayan Nogay T├╝rkleri ve Sivil Toplum ├ľrg├╝t├╝ Olarak T├╝rk Dernekler

18 Ekim 2020, T├╝rkiye’de Ya┼čayan Nogay T├╝rkleri ve Sivil Toplum ├ľrg├╝t├╝ Olarak T├╝rk Dernekler i├žin yorumlar kapal─▒
Nogay T├╝rklerinin Gelece─či: ÔÇťT├╝rkiye ve Rusya ─░li┼čkileriÔÇť

Nogay T├╝rklerinin Gelece─či: ÔÇťT├╝rkiye ve Rusya ─░li┼čkileriÔÇť

18 Ekim 2020, Nogay T├╝rklerinin Gelece─či: ÔÇťT├╝rkiye ve Rusya ─░li┼čkileriÔÇť i├žin yorumlar kapal─▒
─░berce, Bask├ža, Afrika-Asya Dilleri ve T├╝rk├že

─░berce, Bask├ža, Afrika-Asya Dilleri ve T├╝rk├že

10 Ekim 2020, ─░berce, Bask├ža, Afrika-Asya Dilleri ve T├╝rk├že i├žin yorumlar kapal─▒
─░lk Gazeteden 1990’lara Yeni┼čehir’de Gazetecilik Faaliyetleri

─░lk Gazeteden 1990’lara Yeni┼čehir’de Gazetecilik Faaliyetleri

10 Ekim 2020, ─░lk Gazeteden 1990’lara Yeni┼čehir’de Gazetecilik Faaliyetleri i├žin yorumlar kapal─▒
─░ttihat ve Terakki’nin Kurucusu ─░brahim Temo

─░ttihat ve Terakki’nin Kurucusu ─░brahim Temo

10 Ekim 2020, ─░ttihat ve Terakki’nin Kurucusu ─░brahim Temo i├žin yorumlar kapal─▒
1957’de Bursa Ulu CamiiÔÇÖde ─░rtica ve Mehdi Olay─▒n─▒n ─░├žy├╝z├╝

1957’de Bursa Ulu CamiiÔÇÖde ─░rtica ve Mehdi Olay─▒n─▒n ─░├žy├╝z├╝

10 Ekim 2020, 1957’de Bursa Ulu CamiiÔÇÖde ─░rtica ve Mehdi Olay─▒n─▒n ─░├žy├╝z├╝ i├žin yorumlar kapal─▒
532 Nika Ayaklanmas─▒

532 Nika Ayaklanmas─▒

6 Ekim 2020, 532 Nika Ayaklanmas─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Umurbey Sinemalar─▒

Umurbey Sinemalar─▒

2 Ekim 2020, Umurbey Sinemalar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
MudanyaÔÇÖya gidememek

MudanyaÔÇÖya gidememek

2 Ekim 2020, MudanyaÔÇÖya gidememek i├žin yorumlar kapal─▒
Bursa’n─▒n sordu─ču soru

Bursa’n─▒n sordu─ču soru

2 Ekim 2020, Bursa’n─▒n sordu─ču soru i├žin yorumlar kapal─▒
Hebron ÔÇśAna Tanr─▒├žaÔÇÖ kavram─▒n─▒ ihra├ž ediyor

Hebron ÔÇśAna Tanr─▒├žaÔÇÖ kavram─▒n─▒ ihra├ž ediyor

2 Ekim 2020, Hebron ÔÇśAna Tanr─▒├žaÔÇÖ kavram─▒n─▒ ihra├ž ediyor i├žin yorumlar kapal─▒
Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čuÔÇÖndan Cumhuriyet T├╝rkiyesine Ge├ži┼č A┼čamas─▒ ÔÇśT├╝rk├ž├╝l├╝kÔÇÖ

Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čuÔÇÖndan Cumhuriyet T├╝rkiyesine Ge├ži┼č A┼čamas─▒ ÔÇśT├╝rk├ž├╝l├╝kÔÇÖ

27 Eyl├╝l 2020, Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čuÔÇÖndan Cumhuriyet T├╝rkiyesine Ge├ži┼č A┼čamas─▒ ÔÇśT├╝rk├ž├╝l├╝kÔÇÖ i├žin yorumlar kapal─▒
Arkeolojik A├ž─▒dan; Paz─▒r─▒k, Esik, ┼×ibe, Berel ve Kostromskaya Kurganlar─▒

Arkeolojik A├ž─▒dan; Paz─▒r─▒k, Esik, ┼×ibe, Berel ve Kostromskaya Kurganlar─▒

27 Eyl├╝l 2020, Arkeolojik A├ž─▒dan; Paz─▒r─▒k, Esik, ┼×ibe, Berel ve Kostromskaya Kurganlar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Altaylar’dan Anadolu’ya… Tunceli’de T├╝rk’├╝n damgas─▒: Ko├ž ba┼člar─▒

Altaylar’dan Anadolu’ya… Tunceli’de T├╝rk’├╝n damgas─▒: Ko├ž ba┼člar─▒

24 Eyl├╝l 2020, Altaylar’dan Anadolu’ya… Tunceli’de T├╝rk’├╝n damgas─▒: Ko├ž ba┼člar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Emirsultan-Heykel Aras─▒nda Nostaljik Bir Gezinti

Emirsultan-Heykel Aras─▒nda Nostaljik Bir Gezinti

20 Eyl├╝l 2020, Emirsultan-Heykel Aras─▒nda Nostaljik Bir Gezinti i├žin yorumlar kapal─▒
A─čustos Ay─▒nda Vatan

A─čustos Ay─▒nda Vatan

30 A─čustos 2020, A─čustos Ay─▒nda Vatan i├žin yorumlar kapal─▒
Sakarya Sava┼č─▒, Giresun G├Ân├╝ll├╝leri, 42 ve 47’nci Alaylar, Mangal Da─č─▒

Sakarya Sava┼č─▒, Giresun G├Ân├╝ll├╝leri, 42 ve 47’nci Alaylar, Mangal Da─č─▒

28 A─čustos 2020, Sakarya Sava┼č─▒, Giresun G├Ân├╝ll├╝leri, 42 ve 47’nci Alaylar, Mangal Da─č─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Sponsorlu Ba─člant─▒lar