Polemik-6: ÔÇťMustafa Kemal ├çanakkaleÔÇÖde r├╝tbe bak─▒m─▒ndan ka├ž─▒nc─▒ s─▒radayd─▒?ÔÇŁ

Polemik-6: ÔÇťMustafa Kemal ├çanakkaleÔÇÖde r├╝tbe bak─▒m─▒ndan ka├ž─▒nc─▒ s─▒radayd─▒?ÔÇŁ

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Gazeteci / Yazar - Uluda─č ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi Alman Dili Anabilim Dal─▒ (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yay─▒n organlar─▒nda muhabir, yaz─▒ i┼čleri m├╝d├╝r├╝ ve genel yay─▒n y├Ânetmeni olarak ├žal─▒┼čt─▒. ├ça─čda┼č Gazeteciler Derne─či (├çGD) Bursa ┼×ubesi eski (1997-2001) ba┼čkanlar─▒ndan. Bursa Ansiklopedisi'ne (Y─▒lmaz Akk─▒l─▒├ž, 1. bask─▒ 2002, Burdef Yay─▒nlar─▒ No:3) madde yazarl─▒─č─▒ yapt─▒. E-Kitap Yay─▒nc─▒l─▒k taraf─▒ndan (┼×ubat 2018) yay─▒nlanan ÔÇťNutukÔÇť i├žin edit├Âr olarak Atat├╝rk ve Kurtulu┼č Sava┼č─▒ kronolojisini haz─▒rlad─▒. Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r.
Yay─▒nlanm─▒┼č Kitaplar─▒:
1) ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô ─░ftiralar, Yalanlar, PolemiklerÔÇť, ┼×ubat-2014, Kasta┼č Yay─▒nevi-─░stanbul
2) "1915 - ├çanakkale Sava┼č─▒nda Trakya", Eyl├╝l 2018, Haber Ajans─▒ yay─▒nlar─▒-─░stanbul
E-Posta: tayfunc@gmail.com
Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Mustafa KemalÔÇÖin ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖndaki rol├╝ne dair son y─▒llarda o kadar ├žok manip├╝lasyon ├╝retildi ki[1], gelinen noktada ger├že─či b─▒kmadan-usanmadan aktarmaya ├žal─▒┼čmaktan ba┼čka ├žare yok.

Abdurrahman Dilipak (2012):
“ÔÇŽ├çanakkale sava┼č─▒n─▒n genel komutan─▒ kimdi ve Mustafa Kemal sava┼čta r├╝tbe bak─▒m─▒ndan ka├ž─▒nc─▒ s─▒rada idi?
-─░ngilizler taktik de─či┼čikli─čine giderek, ├çanakkale yerine FilistinÔÇÖden taarruza ge├žince, ├çanakkaleÔÇÖdeki cephe komutanlar─▒ nereye gittiler? Ve sonu├ž ne oldu?
-Sonra ─░ngilizler d├Ân├╝p ├çanakkaleÔÇÖyi ellerini kollar─▒n─▒ sallaya sallaya ge├žmediler mi?
-Madem ├çanakkale ge├žilmezdi de, Mondros m├╝tarekesini ni├žin imzalad─▒k. ─░stanbul ─░ngilizler taraf─▒ndan nas─▒l i┼čgal edildi..
-3 y─▒l 2 ayda biz bir EtibankÔÇÖ─▒ bile tasfiye edemedik ama, adamlar 3 y─▒l 2 ayda bir imparatorlu─ču tasfiye ettiler… Zaferiniz kutlu olsun… Halife sonunda ─░stanbulÔÇÖu terk etti. Anadolu i┼čgal edildi.”[2]

Abdurrahman Dilipak ÔÇťEv ├ľdeviÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒nda, ge├žmi┼čte yazd─▒klar─▒n─▒n izinde ve istikrarl─▒ bir ├žizgide oldu─čunu ortaya koyuyor. ├ťniversiteye haz─▒rlanan liselilere hitaben yazd─▒─č─▒ mektuptaki sorular─▒n konumuzla ilgili olanlar─▒n─▒ yukar─▒da okudunuz. Dilipak, ├Ârne─čin M. KemalÔÇÖin sava┼čta r├╝tbe bak─▒m─▒ndan ka├ž─▒nc─▒ s─▒rada oldu─čunu soruyor. Bu sorusuna almak istedi─či cevab─▒ da Metin K├Âse isimli bir yazar asl─▒nda 2008ÔÇÖde vermi┼č, altta onun yaz─▒s─▒ndan al─▒nt─▒y─▒ da g├Âreceksiniz.

As─▒l bombay─▒ da Halife ile ilgili yazd─▒klar─▒nda patlatm─▒┼č. Mondros Ate┼čkes Anla┼čmas─▒ÔÇÖndan hareketle son padi┼čah─▒n ka├ž─▒┼č─▒na kadar (Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čuÔÇÖnun tasfiyesi diyor) olan s├╝reci 3 y─▒l 2 ay diye nitelendirip, ÔÇťHalife sonunda ─░stanbulÔÇÖu terk etti, Anadolu i┼čgal edildiÔÇŁ diyor. ├ç├╝nk├╝… ├çanakkale Sava┼č─▒ Ocak 1916ÔÇÖda sona eriyor. Dilipak ├Âyle bir s─▒ralamayla yazm─▒┼č ki, sanki Halife ─░stanbulÔÇÖu terk etti─či i├žin Anadolu i┼čgal edilmi┼č. Oysa Mondros h├╝k├╝mlerine dayan─▒larak ├Ânce ─░stanbul (1918) ve AnadoluÔÇÖdaki ├že┼čitli illerimiz (1918-1919) i┼čgal ediliyor. Milli M├╝cadele sonunda d├╝┼čman ├╝lkeden kovuluyor. Saltanat─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ ├╝zerine HalifeÔÇÖnin (Padi┼čah Vahidettin) kendi deyimiyle ÔÇťB├╝y├╝k ─░ngiltere DevletiÔÇÖne s─▒─č─▒n─▒pÔÇŁ ─░stanbulÔÇÖu terk tarihi ise 17 Kas─▒m 1922.

Yaz─▒s─▒n─▒n sonunda ÔÇť├çanakkale ge├žildiÔÇŁ diyen Dilipak, ayn─▒ ad─▒ verece─či bir kitap yay─▒nlamak ├╝zere oldu─čunu da okurlar─▒na m├╝jdelemi┼č. ┼×imdiden anla┼č─▒l─▒yor ki, o kitapta da tart─▒┼č─▒lacak ├žok konu olacak. Dilipak, hi├ž de─čilse Selahaddin Adil Pa┼čaÔÇÖn─▒n ├çanakkale Sava┼č─▒ an─▒lar─▒na bir g├Âz atm─▒┼čt─▒r, umar─▒m…

Peki, birka├ž soru da benden olsun! Osmanl─▒ a├ž─▒s─▒ndan 1. D├╝nya Sava┼č─▒ sahiden Mondros Ate┼čkes Antla┼čmas─▒ ile bitmi┼č say─▒lmal─▒ m─▒d─▒r? Osmanl─▒ ├╝lkesi d├Ârt bir yandan i┼čgal edilmi┼č ve sava┼č devam etmi┼č de─čil midir? Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n toprak kayb─▒ devam etmi┼č, ├╝zerine bir de fig├╝ran Yunan Ordusu ─░zmirÔÇÖden ba┼člayarak Anadolu ├╝zerine s├╝r├╝lm├╝┼č de─čil midir? Mondros Ate┼čkesiÔÇÖne dayanarak ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖn─▒ ge├žip ─░stanbulÔÇÖu i┼čgal edenler, ancak ve ancak T├╝rk OrdusuÔÇÖnun kesin zaferi (ve Lozan Antla┼čmas─▒) ├╝zerine tas─▒ tara─č─▒ toplay─▒p ÔÇťgeldikleri gibiÔÇŁ gitmemi┼čler midir?

Madem birbirinden y─▒llarca farkl─▒ tarihteki olaylar─▒, ayn─▒ ├žer├ževeye koyaca─č─▒z (bu mant─▒kla yola ├ž─▒kt─▒─č─▒m─▒zda) 1915ÔÇÖteki ÔÇť├çanakkale ge├žilmezÔÇŁi, 1918 sonlar─▒nda ─░stanbulÔÇÖun i┼čgaline de─čil de, ─░stanbulÔÇÖun i┼čgalciler taraf─▒ndan bo┼čalt─▒ld─▒─č─▒ 6 Ekim 1923ÔÇÖe ba─člaman─▒n ne t├╝r bir sak─▒ncas─▒ olabilir? ├ç├╝nk├╝ ├çanakkaleÔÇÖyi ge├žmenin pratik sonucu ─░stanbulÔÇÖun i┼čgalidir ama ─░stanbulÔÇÖu i┼čgal edenler orada tutunamad─▒─č─▒na ve geldikleri gibi gittiklerine g├ÂreÔÇŽ ÔÇť├çanakkale ge├žilmez! Masa ba┼č─▒ oyunlar─▒yla ge├žilse de, nihayetinde birinci madde ge├žerlidirÔÇŁ dersek, yanl─▒┼č yapm─▒┼č m─▒ say─▒l─▒r─▒z?

Ama buna da itiraz ederler. ├ç├╝nk├╝ ne de olsa bu i┼čin sonunda yine Mustafa Kemal var!

Gelelim DilipakÔÇÖ─▒n M. KemalÔÇÖin ├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖndaki r├╝tbesini sormas─▒ndan ├žok ├Ânce (!), daha 2008ÔÇÖde bu soruyu cevaplayan Metin K├ÂseÔÇÖnin yazd─▒klar─▒naÔÇŽ

Metin K├Âse:
“….├çanakkale Harbiyle ilgili resmi tarihi okursan─▒z, san─▒rs─▒n─▒z ki zaferi M. Kemal kazand─▒. Hay─▒r. Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n ├çanakkaleÔÇÖde iki ordusu, 70 tane de (!) ├╝st d├╝zey komutan─▒ vard─▒. Onlardan biri de Yarbay Mustafa Kemal Beydi. Muhte┼čem zaferi bir yarbaya izafe etmek, en az─▒ndan di─čer komutanlara haks─▒zl─▒k de─čil mi?
Bug├╝n 18 Mart, televizyondan ├çanakkaleÔÇÖde yap─▒lan program─▒ dinliyorum. Asker ve sivil yetkililer konu┼čuyor. Hepsinin a─čz─▒nda Mustafa Kemal.
Oysa ├çanakkale bir deniz harbidir. Bo─čaza ÔÇť├çanakkale ge├žilmezÔÇŁ m├╝hr├╝n├╝ vuran donanman─▒n komutan─▒ Cevat Pa┼čaÔÇÖn─▒n, ─░ngilizlerin yok etti─či may─▒nlar─▒ bir gecede yeniden d├Â┼čeyen ve d├╝┼čman gemilerini denizin dibine bat─▒ran Nusret may─▒n gemisinin kaptan─▒ Y├╝zba┼č─▒ Tophaneli Hakk─▒ Beyin, karadaki direni┼čin ba┼čkomutan─▒ Enver Pa┼čan─▒n ve de ├çanakkale Harbinin alt─▒n komutan─▒ Albay Halil Sami Beyin ad─▒ hi├ž ge├žmedi.”[3]

G├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi yazar ÔÇťresmi tarihiÔÇŁ (!) be─čenmeyip, ÔÇťgayr─▒ resmi olan─▒n─▒ kendim yazay─▒m da, bari i├žime sinsin!ÔÇŁ demi┼č olmal─▒! Kitab─▒n bizzat yazar─▒nca kaleme al─▒nm─▒┼č ├Âzetinden edindi─čimiz bilgilere(!) g├Âre, ├çanakkaleÔÇÖdeki Osmanl─▒ OrdusuÔÇÖnda 70 tane (!) ├╝st d├╝zey komutan varm─▒┼č, Yarbay Mustafa Kemal de sadece bunlardan biriymi┼č. ├ťstelik b├Âylesine muhte┼čem bir zafer (yazar hi├ž de─čilse ├çanakkaleÔÇÖde bir zafer oldu─čuna itiraz etmemi┼č) bir yarbaya [yani M. KemalÔÇÖe] izafe edilemezmi┼č. Bu iddialar tan─▒d─▒k geldi, cevaben s├Âylenebilecekleri daha ├Ânce s├Âylemi┼čtik zatenÔÇŽ

Yaz─▒daki as─▒l orijinal bomba, ÔÇťBo─čaza ÔÇś├çanakkale ge├žilmezÔÇÖ m├╝hr├╝n├╝ vuran donanman─▒n[!] komutan─▒ Cevat Pa┼čaÔÇŁ ifadesi.

Haydi, (takatiniz varsa tabii) ├çanakkale deniz sava┼č─▒n─▒n iki donanma aras─▒nda ge├žmedi─čini, 18 Mart Deniz ZaferiÔÇÖnin kahraman─▒ [o g├╝n pa┼ča de─čil] Albay Cevat BeyÔÇÖin denizci olmad─▒─č─▒n─▒, dolay─▒s─▒yla donanma komutan─▒ da de─čil, karac─▒ bir subay oldu─čunu, k─▒y─▒ ┼čeridindeki savunman─▒n (top├žu) komutan─▒ oldu─čunu sil ba┼čtan anlat─▒n bakal─▒mÔÇŽ

 

D─░PNOTLAR

[1]┬á Bu yaz─▒n─▒n derlenmesinde kullan─▒lan kaynak: Tayfun ├çavu┼čo─člu, ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô Yalanlar, ─░ftiralar, PolemiklerÔÇŁ, Kasta┼č Yay─▒nevi, 1. Bask─▒ ─░stanbul 2014

[2]┬á┬á┬á Abdurrahman Dilipak, ÔÇťEv ├ľdeviÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒, dilipak.com, Yaz─▒ tarihi 20.03.2012

[3]┬á┬á┬á Metin K├Âse, ÔÇťAynadaki KemalizmÔÇŁ, Mektup Yay─▒nlar─▒, 2008. Bu metin, yazar─▒ taraf─▒ndan kitab─▒n ├Âzeti olarak haz─▒rlanan aynadakikemalizm.com adl─▒ internet sitesinden al─▒nm─▒┼čt─▒r.

├çanakkale Zaferi ÔÇśMustafa KemalsizÔÇÖ anlat─▒labilir mi?

3,472 total views, 2 views today

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Tayfun ├çAVU┼×O─×LU

Gazeteci / Yazar - Uluda─č ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi Alman Dili Anabilim Dal─▒ (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yay─▒n organlar─▒nda muhabir, yaz─▒ i┼čleri m├╝d├╝r├╝ ve genel yay─▒n y├Ânetmeni olarak ├žal─▒┼čt─▒. ├ça─čda┼č Gazeteciler Derne─či (├çGD) Bursa ┼×ubesi eski (1997-2001) ba┼čkanlar─▒ndan. Bursa Ansiklopedisi'ne (Y─▒lmaz Akk─▒l─▒├ž, 1. bask─▒ 2002, Burdef Yay─▒nlar─▒ No:3) madde yazarl─▒─č─▒ yapt─▒. E-Kitap Yay─▒nc─▒l─▒k taraf─▒ndan (┼×ubat 2018) yay─▒nlanan ÔÇťNutukÔÇť i├žin edit├Âr olarak Atat├╝rk ve Kurtulu┼č Sava┼č─▒ kronolojisini haz─▒rlad─▒. Belgeseltarih.com kurucu orta─č─▒ ve yazar─▒d─▒r. Yay─▒nlanm─▒┼č Kitaplar─▒: 1) ÔÇť├çanakkale 1915 ÔÇô ─░ftiralar, Yalanlar, PolemiklerÔÇť, ┼×ubat-2014, Kasta┼č Yay─▒nevi-─░stanbul 2) "1915 - ├çanakkale Sava┼č─▒nda Trakya", Eyl├╝l 2018, Haber Ajans─▒ yay─▒nlar─▒-─░stanbul E-Posta: tayfunc@gmail.com

Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:

B─░RDE BUNLARA BAKIN

  • ├çOK OKUNAN
  • YEN─░
Truval─▒lar m─▒ T├╝rk, T├╝rkler mi Truval─▒?

Truval─▒lar m─▒ T├╝rk, T├╝rkler mi Truval─▒?

20 A─čustos 2019, Truval─▒lar m─▒ T├╝rk, T├╝rkler mi Truval─▒? i├žin yorumlar kapal─▒
Kur┼čunlu sinemalar─▒ ve Kur┼čunluÔÇÖda bir gezinti

Kur┼čunlu sinemalar─▒ ve Kur┼čunluÔÇÖda bir gezinti

6 A─čustos 2019, Kur┼čunlu sinemalar─▒ ve Kur┼čunluÔÇÖda bir gezinti i├žin yorumlar kapal─▒
BursaÔÇÖn─▒n kale ve mahalle kap─▒lar─▒

BursaÔÇÖn─▒n kale ve mahalle kap─▒lar─▒

5 A─čustos 2019, BursaÔÇÖn─▒n kale ve mahalle kap─▒lar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Tarih ─░├žinde Bursa K├Âylerinde De─či┼čim: ├çal─▒ ├ľrne─či

Tarih ─░├žinde Bursa K├Âylerinde De─či┼čim: ├çal─▒ ├ľrne─či

5 A─čustos 2019, Tarih ─░├žinde Bursa K├Âylerinde De─či┼čim: ├çal─▒ ├ľrne─či i├žin yorumlar kapal─▒
K─▒sa Bir Yolun Uzun ─░n┼čaat─▒: Gemlik ÔÇô Bursa ┼×ose Yolunun Yap─▒m─▒

K─▒sa Bir Yolun Uzun ─░n┼čaat─▒: Gemlik ÔÇô Bursa ┼×ose Yolunun Yap─▒m─▒

31 Temmuz 2019, K─▒sa Bir Yolun Uzun ─░n┼čaat─▒: Gemlik ÔÇô Bursa ┼×ose Yolunun Yap─▒m─▒ i├žin yorumlar kapal─▒