Tahsin ┼×─░M┼×EK
Tahsin  ┼×─░M┼×EK
Anadolu’nun Antik ve Mitolojik Belle─či ├çanakkale
  • 16 Mart 2021 Sal─▒
  • +
  • -
  • Tahsin ┼×─░M┼×EK /

├çanakkaleÔÇÖnin alt─▒n cetvelli sayfalar─▒nda ├Ânce, Hektor ve Homer ile Mustafa KemalÔÇÖi g├Âr├╝r├╝z ku┼čkusuz: ÔÇťYa ├Âl├╝n bu sava┼čta, ya kal─▒n! ÔÇô Ya istiklal, ya ├Âl├╝m!ÔÇŁ

Romal─▒lar─▒n mitolojik atas─▒ Ayneyas (Aeneis) da ├çanakkalelidir. Aeneis, AfroditÔÇÖin o─čludur. Demek ki Romal─▒lar─▒n babaannesi AfroditÔÇÖtir.

Peki, ├Âteki sayfalar─▒nda ne vard─▒r? Bir├žok mitolojik ve tarihi an─▒. Gelin, ├Ânce o sayfalar─▒ aralayal─▒m bir bir.

├çanakkaleÔÇÖnin antik ├ža─čdaki adlar─▒ Dardanos ve HellespontosÔÇÖtur. Bu adlar, mitolojik ÔÇťAlt─▒n PostÔÇŁ ├Âyk├╝s├╝yle, Argonotlarla bire bir ili┼čkilidir.

├çanakkale, antik yerle┼čim olarak en zengin, antik belle─či koruma a├ž─▒s─▒ndan en ├Ânemli kentlerimizdendir.┬á Gelin, ├çanakkaleÔÇÖnin o antik kentlerini ve nice kentin an─▒s─▒n─▒ ya┼čatan h├Ây├╝klerini, ┼č├Âyle k─▒saca bir an─▒msayal─▒m.┬á

Troyal─▒ Hektor
ÔÇťYa ├Âl├╝n bu sava┼čta, ya kal─▒n!ÔÇŁ
(─░lyada, 6. B├Âl├╝m, 135 ÔÇô 137. dize)

Dardanos, ─░ntepeÔÇÖde Hasan-Mevsuf ┼×ehitli─čiÔÇÖnin bulundu─ču yerdedir. Hellespontos, ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖd─▒r; bo─čaz─▒n MarmaraÔÇÖn─▒n EgeÔÇÖyle bulu┼čtu─ču yeri. Bu iki ad, bizi ├çanakkale mitolojindeki FriksosÔÇÖla (Phriksos) bulu┼čturur. Hani ┼ču ├╝vey ana iste─čiyle, kral babas─▒ Athamas taraf─▒ndan kurban edilmek istenen ├žocukla. Sevenlerinin, bir sand─▒─ča koyup da denize b─▒rak─▒verdi─či ├žocuklaÔÇŽ

Friksos, anas─▒n─▒n can havliyle denizden ├žekip ald─▒─č─▒ ve bir kanatl─▒ ko├žun s─▒rt─▒nda uzaklara yolcu etti─či o ├žocuktur. G├Âr├╝yoruz ki bu ├Âyk├╝ de gelip belle─čimizin kap─▒lar─▒n─▒, bir kanad─▒yla MusaÔÇÖya, ├Âter kanad─▒yla ─░brahimÔÇÖe a├ž─▒veriyor. Evet, insanl─▒k bir b├╝t├╝nd├╝r her ┼čeyden ├Ânce.

Peki, Firiksos, ne mi yapm─▒┼čt─▒r sonra? Kendini kurtaran o ko├žu, ZeusÔÇÖa kurban etmi┼čtir.┬á ─░┼čte o g├╝nden beridir, kadirbilmezli─čin y├╝z├╝, h├ól├ó al kan

Peki, Dardanos kimdir? O da bir i┼čgalci! A┼čil ile AgamemnonÔÇÖun ├Ânc├╝s├╝. Zeus ile ElektraÔÇÖn─▒n o─člu olan Dardanos, ta ArkadyaÔÇÖdan kalk─▒p gelmi┼č, buralara yerle┼čmi┼čtir. Ne zaman bir ÔÇťDardanel tonÔÇŁ yesem, bo─čaz─▒mda d├╝─č├╝mlenir. ├çanakkale Bo─čaz─▒ÔÇÖnda ya┼čanan ac─▒lar akl─▒ma gelir. Nara Burnu, bu bo─čaz─▒n ademelmas─▒d─▒r art─▒k imgelemimde.

Gelelim TroyaÔÇÖya

Troya, HomerÔÇÖin ─░lyadaÔÇÖs─▒ndaki ─░lionÔÇÖdur. ─░lyadaÔÇÖy─▒ okumadan TroyaÔÇÖy─▒ anlamak pek olas─▒ de─čildir. Evet, ├çanakkale, her ┼čeyden ├Ânce belleklerdeki TroyaÔÇÖd─▒r. Troya, rehberinizin anlatsa da, ka├ž kat oldu─čunu anlamakta zorland─▒─č─▒n─▒z, o ├╝├ž be┼č ta┼č duvar de─čil yaln─▒zca. Ya da ├Ân├╝nde foto─čraf ├žektirme yar─▒┼č─▒na girdi─čimiz, o simgesel Tahta AtlÔÇŽ

Burada bir zamanlar capcanl─▒ bir ya┼čam vard─▒. Burada, harmaniyesini savurup ge├živeren d├╝nyan─▒n en g├╝zel kad─▒n─▒ Helena ya┼čam─▒┼čt─▒. Tanr─▒lar─▒n en yak─▒┼č─▒kl─▒s─▒ ApollonÔÇÖa bile y├╝z vermeyen, o onur ve iffet simgesi KasandraÔÇŽ┬á O Helena benim ┼čiirime ┼č├Âyle d├╝┼čm├╝┼čt├╝ bir zamanlar: ÔÇťSeni yeren k├Ârd├╝, ├Âven hep g├Ârd├╝ ey g├╝zel Helena / ┼×imdi a┼čk, TruvaÔÇÖda kanl─▒ bir p─▒nar zamana akanÔÇŁ Troya, ayn─▒ zamanda y├╝re─či yan─▒k Anadolu anas─▒ HekabeÔÇÖdir; A┼čilÔÇÖle saatlerce d├Âv├╝┼čen Amazonlar krali├žesi o yi─čit PentesileyaÔÇŽ PentesileyaÔÇÖn─▒n memesinin alt─▒ndan ald─▒─č─▒ o yaran─▒n kan─▒, h├ól├ó akmaktad─▒r.┬á Nerede mi? Afrodisias M├╝zesiÔÇÖnde.

Fatih, iyi bir Homer okuyucusudur. Troya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ da en iyi alg─▒layanlardand─▒r. Nedenleri ve sonu├žlar─▒yla!… OÔÇÖnun II.┬á PiusÔÇÖa yazd─▒─č─▒ mektup, i┼čte bu nedenle ├Ânemlidir.

Fatih, ─░stanbulÔÇÖu ald─▒─č─▒nda; ÔÇťBiz Asyal─▒lar, aradan bu denli d├Ânemler, y─▒llar ge├žtikten sonra Troyal─▒lar─▒n ├Âc├╝n├╝ ald─▒k.ÔÇŁ[1] der. Mustafa Kemal de Dumlup─▒nar Meydan Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒ kazand─▒─č─▒nda, a┼ča─č─▒ yukar─▒ ayn─▒ s├Âz├╝ s├Âyler: ÔÇťHektorÔÇÖun intikam─▒n─▒ ald─▒k!ÔÇŁ Hi├ž unutmamam─▒z gerekir, Bat─▒ÔÇÖn─▒n, ├Âzellikle emperyalizmin idol├╝ A┼čil ile ─░skenderÔÇÖdir; AnadoluÔÇÖnun Hektor ile Mustafa Kemal.

TroyaÔÇÖy─▒, ─░lyadaÔÇÖdan okumak g├╝zel. Homer, bir Luvi kenti olan ─░liumÔÇÖun, Wilu┼čaÔÇÖn─▒n; Troya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n son 51 g├╝n├╝n├╝ anlat─▒r. Evet, ─░lyada ad─▒n─▒n etimolojik k├Âkeni budur.

Troya Sava┼č─▒ÔÇÖn─▒n ilk ┼čehidi, Bozcaadal─▒ TenesÔÇÖdir. Ada,┬á Tenedos ad─▒n─▒ ondan al─▒r. TroyaÔÇÖya en yak─▒n yer de BozcaadaÔÇÖd─▒r. Troyal─▒lar─▒ destekleyen tanr─▒lar─▒n ba┼č─▒nda Apollon gelir; ├Âtekiler, Artemis ile AfroditÔÇÖtir. Apollon Tap─▒na─č─▒ da en ├žok bu co─črafyaya, BozcaadaÔÇÖÔÇÖya yak─▒┼č─▒r.┬á ├çanakkale Sava┼člar─▒nda Limni, bir Limni liman─▒ olan Mondros ne ise Troya sava┼č─▒ i├žin Tenedos odur.┬á Tahta At, ├Âng├Âr├╝l├╝ KasandraÔÇÖn─▒n direnmesine kar┼č─▒n, Anadolu kad─▒nu hep odur, TroyaÔÇÖn─▒n kap─▒s─▒ndan girinceye kadar, Akal─▒lar gemilerini, BozcaadaÔÇÖn─▒n arkas─▒na sakl─▒yorlar.

Miletli TalesÔÇÖin BozcaadaÔÇÖda ya┼čad─▒─č─▒n─▒, burada ├Âld├╝─č├╝n├╝ Haluk ┼×ahinÔÇÖin ÔÇťAdaÔÇŁs─▒nda okudum. Tales de belki Troya co─črafyas─▒n─▒ merak etmi┼čtir. Ha unutmayal─▒m, g├Âkbilimci Kleostratos Bozcaadal─▒d─▒r.

Peki, ne kald─▒ o TroyaÔÇÖdan bug├╝n geriye? Koskoca bir ders. Evet, Troya, yurt savunmas─▒nda bulu┼čman─▒n simgesidir. Akhal─▒lar TroyaÔÇÖya sald─▒rd─▒─č─▒nda b├╝t├╝n Anadolu halklar─▒ oradad─▒r: Trakyal─▒lar, Pelasglar, Frigyal─▒lar, Lidyal─▒lar, Karyal─▒lar, Lelegler, Likyal─▒larÔÇŽ

Evet, ne TroyaÔÇÖn─▒n ne o dokuz on katman─▒ ┼ča┼č─▒rt─▒yor tarihin ve AnadoluÔÇÖnun akl─▒n─▒, ne de o ka┼čkalkutlar![2]

Evet, ÔÇťS├Âz konusu vatansa, gerisi teferruatt─▒r.ÔÇŁ

┬áHektor, Troyal─▒lar ├Ân├╝ndeki sava┼č s├Âylevinin bir yerinde ÔÇťya ├Âl├╝n bu sava┼čta, ya kal─▒n (6. B├Âl├╝m, 135 ÔÇô137. dize)ÔÇŁ der. Bu buyruk,┬á Mustafa KemalÔÇÖde: ÔÇťYa istiklal, ya ├Âl├╝m!ÔÇŁ, GaribaldiÔÇÖde: ÔÇťYa ─░talya, ya ├Âl├╝m!ÔÇŁ olarak kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kar. Peki, bu iki komut, bizi HektorÔÇÖla bulu┼čtururken, FatihÔÇÖin sav─▒na da ayna tutmuyor mu?…

Ve biliyoruz ki FatihÔÇÖin ─░stanbulÔÇÖu fethi, TroyaÔÇÖda t├Ârenlerle, kurbanlarla kutlanm─▒┼čt─▒r. FatihÔÇÖin resmi tarih├žisi Kritovulos, kendini ÔÇťSon Troyal─▒ÔÇŁ ilan eden FatihÔÇÖin 1462ÔÇÖde u─črad─▒─č─▒ TroyaÔÇÖda ┼čunlar─▒ s├Âyledi─čini yazar: ÔÇťGe├žmi┼čte bu topraklar─▒, Grekler, Makedonyal─▒lar, Tesalyal─▒lar, Peleponezliler talan etmi┼člerdi. Onlar─▒n soyundan gelenlere hak ettikleri cezay─▒ ben verdim; o zaman ve daha sonraki y─▒llarda biz Asyal─▒lara yap─▒lan haks─▒zl─▒k, benim gayretlerimle telafi oldu.(Haluk ┼×ahin, Troyal─▒lar T├╝rk m├╝yd├╝?)ÔÇŁ

TroyaÔÇÖn─▒n ─░lionÔÇÖdan ├Ânceki ad─▒ Wilu┼čaÔÇÖd─▒r. MiletÔÇÖin Milevanna (Millawanda), EfesÔÇÖin Apasos, ─░zmirÔÇÖin Smirna, AntalyaÔÇÖn─▒n AdalyaÔÇŽ Bu ilk adlar─▒n hepsi de Hitit├žedir.┬á Evet, hepsi Hitit kenti. ├ľnceyi unutma! Bat─▒l─▒lar─▒n dolduru┼čuna gelip de hepsini Helen sanma! Hele S├╝merÔÇÖle yat─▒p EtiÔÇÖyle kalkan Mustafa KemalÔÇÖi hi├ž unutma!…

Hadi tarihi kentler yolculu─čuna biraz daha devam edelim

Assos, Ayvac─▒k-BehramkaleÔÇÖdedir. Assos, Athena Tap─▒na─č─▒ ile ├╝nl├╝ bir ilk├ža─č kenti. Troya Sava┼č─▒ÔÇÖndaki tutumlar─▒ nedeniyle AnadoluÔÇÖda, Athena, Hera ve Poseydon tap─▒naklar─▒yla pek kar┼č─▒la┼čmay─▒z. Varsa da an─▒lar k├╝llendikten sonra, daha sonra kurulan kentlerde vard─▒r. Sava┼ča ├žok yak─▒n bir b├Âlgede AthenaÔÇÖya g├Âsterilen bu sayg─▒, ger├žekten ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒d─▒r. Assos, ayn─▒ zamanda AristoÔÇÖyla an─▒l─▒r.┬á Burada ├╝├ž y─▒l ya┼čam─▒┼čt─▒r.

Parion, BigaÔÇÖn─▒n Kemer k├Ây├╝ndedir; ParisÔÇÖin kentidir. Bulunan son sikkeler de bunu do─čruluyor.┬á Priapos ise KarabigaÔÇÖda.┬á Priyap (Priapos) bural─▒d─▒r; mitolojinin simgesel fallusu olarak her yerde kar┼č─▒n─▒za ├ž─▒kar.┬á Lapsekili diyen de var ona. Lapseki ile Biga zaten kap─▒ kom┼čudur.

Paris kabartmal─▒ Parion sikkesi
ÔÇťCevher yer d├╝┼čmekle s├ók─▒t olmazÔÇŁ
Nam─▒k Kemal

LapsekiÔÇÖnin antik ├ža─čdaki ad─▒, LampsakosÔÇÖdur. Fo├žal─▒lar─▒n kurdu─ču bir kenttir. MarsilyaÔÇÖy─▒ da kuran da Fo├žal─▒lard─▒r. Buras─▒, Osmanl─▒ÔÇÖn─▒n RumeliÔÇÖye ge├ži┼č noktas─▒d─▒r.

Sestos, EceabatÔÇÖta, HeroÔÇÖnun ya┼čad─▒─č─▒ yer. Abydos, SestosÔÇÖun tam kar┼č─▒s─▒d─▒r, LeanderÔÇÖin ya┼čad─▒─č─▒ yer.

ÔÇťHero ile ile LeanderÔÇŁ bu co─črafyan─▒n en g├╝zel mitolojik a┼čk ├Âyk├╝s├╝d├╝r. HeroÔÇÖnun a┼čk─▒yla, bo─čaz─▒ defalarca y├╝zerek ge├žen Leander, OvidusÔÇÖtan g├╝n├╝m├╝ze ka├ž ┼čaire esin kayna─č─▒d─▒r. Hep Gen├žtir MitolojiÔÇÖde ben de yazd─▒m onu.┬á AkdamarÔÇÖ─▒n TamaraÔÇÖs─▒, bu co─črafyan─▒n ba┼čka bir HeroÔÇÖsudur ku┼čkusuz.

Maydos (Eceabat-Kilye Koyu), Tenedos (Bozcaada), Apollaon Smitheion (Ayvac─▒k-G├╝lp─▒nar), Neandreia (Ezine),┬á Alexandria Troas (Ezine-Dalyan, ÔÇť─░skenderÔÇÖin yurduÔÇŁ demektir).

├çimenlik ile Kilitbahir kaleleri,┬á Rumeli Hisar─▒ gibi, FatihÔÇÖten hat─▒rad─▒r bize. Kilitbahir,ÔÇŁ denizin kilidiÔÇŁ anlam─▒n─▒ ta┼č─▒r. ─░kisi de 1462 tarihini ta┼č─▒yor. Bo─čaz─▒n g├╝venli─či her ┼čeyden ├Ânemlidir. G├╝venlik, Hali├žÔÇÖe zincir ├žekip kilit vurmakla de─čil, Bo─čazlara sahip ├ž─▒kmakla sa─član─▒r ku┼čkusuz!

Bu arada bug├╝nk├╝ ad─▒ Menderes olan ─░lyadaÔÇÖn─▒n o ├╝nl├╝ ÔÇťSkamandrosÔÇŁ ─▒rma─č─▒n─▒ da unutmamam─▒z gerekir. Troyal─▒ gelinlik k─▒zlar─▒n ve tanr─▒├žalar─▒n y─▒kand─▒─č─▒, ├çanakkale Sava┼člar─▒ÔÇÖnda ├╝zerinden cephane ka─čn─▒lar─▒n─▒n, deve kervanlar─▒n─▒n ge├žti─čiÔÇŽ Ka─čn─▒, direni┼čin simgesidir. ─░lk banknotlar─▒m─▒zda o vard─▒r. En g├╝zel Kurtulu┼č Sava┼č─▒ ┼čiirimiz, ÔÇťMustafa KemalÔÇÖin Ka─čn─▒s─▒ÔÇŁd─▒r. Da─člarcaÔÇÖdan elbet.

Bu tarihi zenginli─či g├Ârmek i├žin, hem ├Âren yerlerini, hem ├çanakkale Arkeoloji M├╝zesiÔÇÖni gezmemiz gerekir. ├ľrne─čin,┬á Arkeoloji M├╝zesiÔÇÖndeki Polyksena Lahiti, sizi mitoloji ve tarihle bir kez daha bulu┼čturacakt─▒r.┬á Lahit, BigaÔÇÖdaki K─▒z├Âld├╝n T├╝m├╝l├╝s├╝ÔÇÖnde bulunmu┼čtur.

PolyksenaÔÇÖyla bir kez daha d├Ând├╝k TroyaÔÇÖya. Polyksena, HektorÔÇÖun ve ParisÔÇÖin k─▒z karde┼čidir. HekabeÔÇÖnin en k├╝├ž├╝k ├žocu─ču. Bu toy k─▒z, TroyaÔÇÖn─▒n o az─▒l─▒ d├╝┼čman─▒ A┼čilÔÇÖle ├ó┼č─▒k olman─▒n bedelini ├Âdemi┼čtir; hem de kurban edilerek.┬á Bana g├Âre ├Ânemli olan, olay─▒n trajikli─činden ├žok, o b├╝y├╝l├╝ ÔÇťK─▒z├Âld├╝nÔÇŁ ad─▒nda ya┼čat─▒lan binlerce y─▒ll─▒k k├╝lt├╝rd├╝r. Demek ki, halk─▒n ve co─črafyan─▒n belle─čini, hi├žbir ┼čey silmiyor / silemiyor. Ne ─░skenderÔÇÖin k─▒l─▒c─▒, ne de─či┼čen diller, ne de her ┼čeyi hep kendine yontan tarih yaz─▒c─▒lar─▒ÔÇŽ

Gelin,┬á B├╝y├╝k ─░skenderÔÇÖin pek hayran oldu─ču ┼ču A┼čilÔÇÖi biraz daha yak─▒ndan tan─▒yal─▒m. A┼čil (Akhilleus), tam bir sap─▒kt─▒r. PriaomosÔÇÖun en k├╝├ž├╝k o─člu TroilosÔÇÖa da k─▒z─▒ PoliyksenaÔÇÖya tutkundur. Troilos, ├Âpmesine izin vermeyince, A┼čil onun kafas─▒n─▒ keserek ├Âpm├╝┼čt├╝r. PentesileyaÔÇÖn─▒n cesedine de sava┼č alan─▒nda tecav├╝z etmi┼čtir. Kurtulu┼č Sava┼č─▒ y─▒llar─▒nda EgeÔÇÖde ya┼čanan / ya┼čat─▒lan mezalime ne ├žok benziyor de─čil mi? O A┼čil, cinsel zaaf─▒ y├╝z├╝nden, en zay─▒f yerini, yani ancak topu─čundan vurulabilece─čini PoliksenaÔÇÖya s├Âylemi┼čtir. Polisksena, bunu f─▒rsata ├ževirmi┼č, yurt sevgisi a┼čk─▒na egemen olur olmaz, bu bilgiyi ParisÔÇÖe s├Âyleyip bulu┼čmaya ├Âyle gitmi┼čtir. Paris de zehirli okla, onu topu─čundan vurmu┼čtur. PoliksenaÔÇÖy─▒ ├Âld├╝ren A┼čilÔÇÖin o─člu NeoptolemusÔÇÖtur. K─▒z├Âld├╝nÔÇÖde ya┼čat─▒lan an─▒n─▒n bir de bu yan─▒ var.

Gelelim, ─░skenderÔÇÖe. AristoÔÇÖnun ├Â─črencisidir, o halde ba┼čka t├╝rl├╝ olmas─▒, ba┼čka t├╝rl├╝ davranmas─▒ beklenemez. Aristo, bir Tales ya da Heraklit de─čildir, skolastik d├╝┼č├╝nceyi kutsaman─▒n da bir gere─či yoktur. ÔÇťNe mutlu AkhilleusÔÇÖa, ├ž├╝nk├╝ unun yapt─▒klar─▒n─▒ anlatan Homeros gibi bir ozan─▒ var.ÔÇŁ diyen ─░skenderÔÇÖdir; Oysa ─░lyadaÔÇÖda HomerÔÇÖin y├╝re─či Anadolu i├žin, Troya i├žin nas─▒l yanar. Akhilleus T├╝m├╝l├╝s├╝,┬áBe┼čik KoyuÔÇÖnun hemen yan─▒ndaki Yenik├ÂyÔÇÖdedir. ─░┼čgalcinin, yurduna sa─č salim d├Ânememesi de ÔÇťoh beÔÇŁ bir tarih ger├že─čidir! Fatih, HektorÔÇÖdan yana olsa da o bir tarih merakl─▒s─▒d─▒r, ordular y├Ânetendir, 1462ÔÇÖde bu t├╝m├╝l├╝s├╝ ziyaret etmi┼čtir.

─░skenderÔÇÖin, Persleri AnadoluÔÇÖdan s├╝r├╝p ├ž─▒kard─▒─č─▒ o ├╝nl├╝ Granikos Sava┼č─▒ da burada yap─▒lm─▒┼čt─▒r. M├ľ 334ÔÇÖte, Biga ├çay─▒ kenar─▒nda. Troya Sava┼č─▒, Granikos Sava┼č─▒, ├çanakkale Sava┼č─▒; ├╝├ž├╝ de tarihin belle─činde derin izler b─▒rakan sava┼člard─▒r. Tarihin ak─▒┼č─▒n─▒ de─či┼čtiren sava┼člar!…

Anadolu Medeniyetleri M├╝zesi, Afrodisyas, Milet, Troya ve daha nicesi bana bir ┼čey ├Â─čretti; AfrodisyasÔÇÖ─▒n ├╝nl├╝ arkeolo─ču Prof. Kenan ErimÔÇÖin ├Âzetleyiverdi─či, ÔÇťGrek, Roma, Bizans yoktur; Anadolu vard─▒r.ÔÇŁ ger├že─čini. Evet, tarih, ideolojilerin sava┼č alan─▒d─▒r; co─črafya, k├╝lt├╝rlerin bulu┼čma alan─▒.

Bu topraklara yolum, iki kez d├╝┼čt├╝, 1980ÔÇÖlerde. Bir kez daha d├╝┼čer mi bilmem. Dedem 1915ÔÇÖin ilk ├çanakkale ┼čehitlerinden; mezar─▒ KocadereÔÇÖde. ├çanakkale Sava┼člar─▒, ayr─▒ bir yaz─▒ konusu. Yazd─▒m, umar─▒m gecikmez, onu da ayr─▒nt─▒s─▒yla Edebiyat─▒n S─▒las─▒ Tarihi KentlerÔÇÖde okuyacaks─▒n─▒z.

* ├çini Kitap,┬á 64. Say─▒,┬á Ocak-┼×ubat 2021

[1] T├╝rkiyeÔÇÖnin K├╝lt├╝r Sorunlar─▒, Ekrem Akurgal, K─▒rm─▒z─▒ Kedi Yay. 2018 (sayfa 53)

[2] Ka┼čkalkut: ─░lk├ža─č kentleri aras─▒ndaki yeralt─▒ t├╝nelleri.

Toplam Okuma: 1,300 , Bug├╝n: 12 

Tahsin ┼×─░M┼×EK

1948ÔÇÖde KaracasuÔÇÖya ba─čl─▒ I┼č─▒klar k├Ây├╝nde do─čdu. ─░lkokulu k├Ây├╝nde bitirdi. Orta├Â─čretimini Ortaklar ─░lk├Â─čretmen OkuluÔÇÖnda; y├╝ksek├Â─črenimini Necati E─čitim Enstit├╝s├╝ ve Anadolu ├ťniversitesiÔÇÖnde tamamlad─▒. Afrodisyas SanatÔÇÖ─▒n Sorumlu Yaz─▒ ─░┼čleri M├╝d├╝rl├╝─č├╝n├╝ yapt─▒ (2007-215, 54 say─▒). Karacasu ÔÇťAfrodisyas SanatÔÇŁ Edebiyat G├╝nleriÔÇÖni (2009-2012) d├╝zenledi. ┼×─░─░R K─░TAPLARI: K├╝lalt─▒ S├Âz (Etki Yay. ─░zmir, 1995) Yar─▒n─▒ Tanelemek (Toplum Yay. Ankara, 2003), Ge├žmi┼či K─▒nal─▒ (├ťr├╝n Yay. Ankara, 2005), Sevgilim ┼×iir (Afrodisyas Sanat Yay. 2007), Bir G├Âky├╝z├╝ Sohbetinden (Afrodisyas Sanat Yay. 2012), Hep Gen├žtir Mitoloji (Arkeoloji ve Sanat Yay─▒nlar─▒ 2017), Mitolojide Tanr─▒├žalar Ak┼čam─▒ (Arkeoloji ve Sanat Yay─▒nlar─▒ 2019) DENEME-GEZ─░: AfrodisyasÔÇÖtan ÔÇťG├╝nayd─▒n Yery├╝z├╝ÔÇŁne (Afrodisyas Sanat Yay. 2008); DERLEME: ┼×iire ÔÇťY├╝kl├╝ÔÇŁ Halk Bah├žesi ÔÇô Dikines├Âzler Kitab─▒ (Afrodisyas Sanat Yay. 2010) ARA┼×TIRMA-DENEME: Afrodisyas O Beyaz Merhaba (Arkeoloji ve Sanat Yay─▒nlar─▒ 2013), Mustafa Kemal S─▒nav─▒ (Afrodisyas Sanat Yay. 2015). ÔÇťSevgilim ┼×iirÔÇŁ adl─▒ yap─▒t─▒yla ÔÇť2006 ┼×. Avni ├ľlez ┼×iir Eme─či ├ľd├╝l├╝ÔÇŁn├╝ ald─▒. ÔÇťSevgilim ┼×iirÔÇŁ adl─▒ ┼čiiriyle ÔÇť2006 Mustafa Kemal Y─▒lmaz ┼×iir ├ľd├╝l├╝ÔÇŁn├╝n, ÔÇťIrakÔÇÖta Ana OlmakÔÇŁ adl─▒ ┼čiiriyle de ÔÇť2006 Ayk─▒r─▒ Sanat ┼×iir ├ľd├╝l├╝ÔÇŁ birincisi oldu. ÔÇťJaponya Gezi Notlar─▒ÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒lar─▒, ÔÇť2007 Behzat Ay Yaz─▒n ├ľd├╝l├╝ÔÇŁnde ├Âvg├╝ye de─čer bulundu. Email: [email protected]
Sosyal Medyada Payla┼č─▒n:
  • YEN─░
Bursal─▒ Karamanl─▒lar

Bursal─▒ Karamanl─▒lar

10 Ekim 2021, Bursal─▒ Karamanl─▒lar i├žin yorumlar kapal─▒
─░ngiltereÔÇÖdeki U├žak Kazas─▒ ve Adnan Menderes

─░ngiltereÔÇÖdeki U├žak Kazas─▒ ve Adnan Menderes

5 Ekim 2021, ─░ngiltereÔÇÖdeki U├žak Kazas─▒ ve Adnan Menderes i├žin yorumlar kapal─▒
─░lklerin K├Ây├╝ Bademler

─░lklerin K├Ây├╝ Bademler

5 Ekim 2021, ─░lklerin K├Ây├╝ Bademler i├žin yorumlar kapal─▒
T├╝rk├╝lerin Talihsiz Ye┼čil ├ľrde─či

T├╝rk├╝lerin Talihsiz Ye┼čil ├ľrde─či

5 Ekim 2021, T├╝rk├╝lerin Talihsiz Ye┼čil ├ľrde─či i├žin yorumlar kapal─▒
Osmanl─▒larda ve Cumhuriyetin ilk y─▒llar─▒nda elektrik

Osmanl─▒larda ve Cumhuriyetin ilk y─▒llar─▒nda elektrik

3 Ekim 2021, Osmanl─▒larda ve Cumhuriyetin ilk y─▒llar─▒nda elektrik i├žin yorumlar kapal─▒
─░brahim Edhem Pa┼ča

─░brahim Edhem Pa┼ča

3 Ekim 2021, ─░brahim Edhem Pa┼ča i├žin yorumlar kapal─▒
Bursa’n─▒n Sinema Tarihi

Bursa’n─▒n Sinema Tarihi

11 Eyl├╝l 2021, Bursa’n─▒n Sinema Tarihi i├žin yorumlar kapal─▒
Limonun Ba┼čkenti Erdemli

Limonun Ba┼čkenti Erdemli

11 Eyl├╝l 2021, Limonun Ba┼čkenti Erdemli i├žin yorumlar kapal─▒
Bursa Yerel Bas─▒n─▒nda Naz─▒m Hikmet (1901-1963)

Bursa Yerel Bas─▒n─▒nda Naz─▒m Hikmet (1901-1963)

11 Eyl├╝l 2021, Bursa Yerel Bas─▒n─▒nda Naz─▒m Hikmet (1901-1963) i├žin yorumlar kapal─▒
Alt─▒ Bardakta D├╝nya Tarihi

Alt─▒ Bardakta D├╝nya Tarihi

11 Eyl├╝l 2021, Alt─▒ Bardakta D├╝nya Tarihi i├žin yorumlar kapal─▒
Polemik-8: ÔÇť├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Mustafa KemalÔÇÖin t├╝meni yede─čin yede─či idiÔÇŁ

Polemik-8: ÔÇť├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Mustafa KemalÔÇÖin t├╝meni yede─čin yede─či idiÔÇŁ

10 Eyl├╝l 2021, Polemik-8: ÔÇť├çanakkale Sava┼č─▒ÔÇÖnda Mustafa KemalÔÇÖin t├╝meni yede─čin yede─či idiÔÇŁ i├žin yorumlar kapal─▒
T├╝rklerin ilk anavatan─▒na ait kaynaklar ge├žerlili─čini yitirdi

T├╝rklerin ilk anavatan─▒na ait kaynaklar ge├žerlili─čini yitirdi

8 Eyl├╝l 2021, T├╝rklerin ilk anavatan─▒na ait kaynaklar ge├žerlili─čini yitirdi i├žin yorumlar kapal─▒
19. Y├╝zy─▒l Osmanl─▒ Devlet Adamlar─▒ndan ─░brahim Edhem Pa┼ča -Salih Erol

19. Y├╝zy─▒l Osmanl─▒ Devlet Adamlar─▒ndan ─░brahim Edhem Pa┼ča -Salih Erol

8 Eyl├╝l 2021, 19. Y├╝zy─▒l Osmanl─▒ Devlet Adamlar─▒ndan ─░brahim Edhem Pa┼ča -Salih Erol i├žin yorumlar kapal─▒
Moha├ž, Semmelweis ve Pal Soka─č─▒ ├çocuklar─▒

Moha├ž, Semmelweis ve Pal Soka─č─▒ ├çocuklar─▒

23 A─čustos 2021, Moha├ž, Semmelweis ve Pal Soka─č─▒ ├çocuklar─▒ i├žin yorumlar kapal─▒
Ulubatl─▒ HasanÔÇÖ─▒n Tasvir Edildi─či Chronicon Maius’un (B├╝y├╝k Kronik) Melissinos Taraf─▒ndan Uyduruldu─ču ─░ddi├ós─▒n─▒n Reddi

Ulubatl─▒ HasanÔÇÖ─▒n Tasvir Edildi─či Chronicon Maius’un (B├╝y├╝k Kronik) Melissinos Taraf─▒ndan Uyduruldu─ču ─░ddi├ós─▒n─▒n Reddi

22 A─čustos 2021, Ulubatl─▒ HasanÔÇÖ─▒n Tasvir Edildi─či Chronicon Maius’un (B├╝y├╝k Kronik) Melissinos Taraf─▒ndan Uyduruldu─ču ─░ddi├ós─▒n─▒n Reddi i├žin yorumlar kapal─▒
Ak-┼×emsedd├«nÔÇÖin F├ótihÔÇÖe G├Âyn├╝kÔÇÖten Yazd─▒─č─▒ Mektubun Tarih├« A├ž─▒dan ├ľnemi

Ak-┼×emsedd├«nÔÇÖin F├ótihÔÇÖe G├Âyn├╝kÔÇÖten Yazd─▒─č─▒ Mektubun Tarih├« A├ž─▒dan ├ľnemi

22 A─čustos 2021, Ak-┼×emsedd├«nÔÇÖin F├ótihÔÇÖe G├Âyn├╝kÔÇÖten Yazd─▒─č─▒ Mektubun Tarih├« A├ž─▒dan ├ľnemi i├žin yorumlar kapal─▒
Ya┼č 21: HayberÔÇŽ Afganistan An─▒lar─▒ÔÇŽ

Ya┼č 21: HayberÔÇŽ Afganistan An─▒lar─▒ÔÇŽ

22 A─čustos 2021, Ya┼č 21: HayberÔÇŽ Afganistan An─▒lar─▒ÔÇŽ i├žin yorumlar kapal─▒
Mehmet├žikÔÇÖsiz bir K─▒br─▒s olamaz!

Mehmet├žikÔÇÖsiz bir K─▒br─▒s olamaz!

18 A─čustos 2021, Mehmet├žikÔÇÖsiz bir K─▒br─▒s olamaz! i├žin yorumlar kapal─▒
├ça─čda┼č Kaynaklardaki Kronolojik Verilere G├Âre Sultan OrhanÔÇÖ─▒n ─░znik Ku┼čatmas─▒ ve Fethi

├ça─čda┼č Kaynaklardaki Kronolojik Verilere G├Âre Sultan OrhanÔÇÖ─▒n ─░znik Ku┼čatmas─▒ ve Fethi

4 A─čustos 2021, ├ça─čda┼č Kaynaklardaki Kronolojik Verilere G├Âre Sultan OrhanÔÇÖ─▒n ─░znik Ku┼čatmas─▒ ve Fethi i├žin yorumlar kapal─▒